Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Ako veľké podniky na Slovensku znižujú spotrebu energií

Najvýznamnejšie priemyselné podniky uzatvorili so štátom dohodu o znižovaní energetickej náročnosti. Opatrenia však realizujú už dlhodobo.

Ako veľké podniky na Slovensku znižujú spotrebu energií

Foto: Slovnaft

Znižovanie spotreby energií a závilosti na fosílnych zdrojoch je novou mantrou Európskej únie. Politickí predstavitelia jednotlivých krajín sa zaviazali k takýmto záväzkom v takzvanej Parížskej klimatickej dohode. Neprekvapujúco, ani jedna krajina ich neplní úplne a najďalej je Švédsko. V rebríčku organizácie Climate Action Network patrí Slovensko do početnej skupiny krajín chabo plniacich záväzky na 30 až 50 %.

Medzi najväčších žrútov energie na Slovensku patria najväčšie priemyselné podniky. Viaceré z nich podpísali nedávno dohody s ministerstvom hospodárstva, ktorých výsledkom by mala byť úspora vraj až do 20 % na celkovej konečnej spotrebe energie Slovenska.

Vláda potrebuje získať politické body doma aj v zahraničí a spoločná tlačovka ministra hospodárstva so šéfmi podnikov a dohodnutie sa na znižovaní spotreby je vhodným predstavením. Okrem samotných realizovaných úspor je ešte dôležitejšie ich papierové potvrdenie a vykazovanie v štatistikách. Aj odovzdávanie údajov bolo predmetom dohody.

“Lepšia efektivita bude prínosom pre ekonomiku, životné prostredie a pomôže nám to plniť naše záväzky voči EÚ. Spolupráca s významnými priemyselnými hráčmi je výborným signálom pre budúcnosť, lebo môže motivovať aj ďalšie spoločnosti, aby sa v budúcnosti pridali,“ povedal minister hospodárstva Peter Žiga.

Mohlo by sa zdať, že spoločnosti doteraz energetickú efektívnosť neriešili a vyhadzovali milióny eur v prevádzkových nákladoch bez mihnutia okom. Až prišlo ministerstvo a spásonosne ich vytrhlo z mizérie plytvania energiami.

Podniky už dlhodobo znižujú energetickú náročnosť 

“Predmetom dobrovoľnej dohody s ministerstvom hospodárstva je záväzok poskytovať ministerstvu raz za rok a bezodplatne informácie o energetických úsporách z opatrení na zlepšenie energetickej efektívnosti, ktoré sme u nás zrealizovali a ktoré systematicky budeme ďalej realizovať. Tento záväzok nebude pre nás záťažou, pretože si interne vyhodnocujeme naše opatrenia a investície na úsporu energie a radi sa o tieto informácie s ministerstvom hospodárstva podelíme,” objasňuje zmysel dohody pre Energie-portal.sk Ladislav Procházka z komunikačného oddelenia spoločnosti Slovnaft.

Jedným zo signatárov dohody z predchádzajúcich rokov je Bratislavská teplárenská. “Opatrenia na znižovanie energetickej náročnosti spoločnosť vykonávala už aj v uplynulom období nezávisle  od uzatvorenej dohody s MH SR o poskytovaní údajov,” uvádza hovorkyňa výrobcu tepla Jarmila Galandáková.

S energetickými úsporami nezačala až teraz ani automobilka Volkswagen. “Naša spoločnosť už príchodom na Slovensko v roku 1991 zaviedla proces neustáleho zlepšovania a investovala do úsporných technológií. Dlhodobo sa venujeme hľadaniu možných úspor energií. Dohoda uzavretá s ministerstvom hospodárstva je potvrdením našej neustálej snahy a preukázaním, že znižovanie spotreby energií nám nie je ľahostajné,” vyjadril sa pre Energie-portal.sk hovorca Volkswagen Slovakia Michal Ambrovič.

“Trvalá udržateľnosť, ktorej súčasťou je znižovanie spotreby energie, je súčasťou našej DNA. Metsä Tissue je lídrom odvetvia pri zmierňovaní dopadov klimatickej zmeny a minimalizovaní environmentálnej stopy, takže táto iniciatíva veľmi dobre zapadá do našej agendy a činností,” uvádza v stanovisku pre náš portál papierenská skupina Metsä Group.

Slovnaft zeefektívňuje rafinérsku výrobu

Prihlásiť sa k dobrovoľnej dohode o úsporách energií je najmenej. Druhá vec je, či sa takéto opatrenia naozaj prijímajú a prejavujú na menšej energetickej náročnosti vo výrobnom procese.

V Slovnafte tvoria energie jednu z najväčších nákladových položiek. Samotná rafinérska výroba spotrebuje minimálne 90 %, zvyšok pripadá na distribučné kanály a prevádzku čerpacích staníc. “Slovnaft sa už dlhodobo usiluje rôznymi opatreniami znížiť svoje náklady na energie. Z celkových investícií v oblasti rafinérskej výroby od roku 2013 v objeme 660 miliónov eur tvoril podiel výdavkov na zníženie energetickej náročnosti necelých 10 %,” potvrdzuje nášmu portálu L. Procházka.

V rámci týchto opatrení rafinérska spoločnosť ukončila malotonážne energeticky náročné procesy, ktoré sa teraz zabezpečujú centrálne v rámci skupiny MOL. Ukončila sa výroba neziskových produktov, zariadenia sa vymenili za energeticky efektívnejšie, striktne sa dodržujú prevádzkové parametre a čo najefektívnejšia distribúcia energií.

Spoločnosť zároveň realizovala výmenu tradičných halogénových svietidiel za LED svietidlá vo väčšine maloobchodnej siete. Podľa spoločnosti aj na základe prijatých opatrení klesá energetická náročnosť rafinérie v priemere o 1,5 % ročne.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X