Najvýznamnejšie priemyselné podniky uzatvorili so štátom dohodu o znižovaní energetickej náročnosti. Opatrenia však realizujú už dlhodobo.
Znižovanie spotreby energií a závilosti na fosílnych zdrojoch je novou mantrou Európskej únie. Politickí predstavitelia jednotlivých krajín sa zaviazali k takýmto záväzkom v takzvanej Parížskej klimatickej dohode. Neprekvapujúco, ani jedna krajina ich neplní úplne a najďalej je Švédsko. V rebríčku organizácie Climate Action Network patrí Slovensko do početnej skupiny krajín chabo plniacich záväzky na 30 až 50 %.
Medzi najväčších žrútov energie na Slovensku patria najväčšie priemyselné podniky. Viaceré z nich podpísali nedávno dohody s ministerstvom hospodárstva, ktorých výsledkom by mala byť úspora vraj až do 20 % na celkovej konečnej spotrebe energie Slovenska.
Vláda potrebuje získať politické body doma aj v zahraničí a spoločná tlačovka ministra hospodárstva so šéfmi podnikov a dohodnutie sa na znižovaní spotreby je vhodným predstavením. Okrem samotných realizovaných úspor je ešte dôležitejšie ich papierové potvrdenie a vykazovanie v štatistikách. Aj odovzdávanie údajov bolo predmetom dohody.
“Lepšia efektivita bude prínosom pre ekonomiku, životné prostredie a pomôže nám to plniť naše záväzky voči EÚ. Spolupráca s významnými priemyselnými hráčmi je výborným signálom pre budúcnosť, lebo môže motivovať aj ďalšie spoločnosti, aby sa v budúcnosti pridali,“ povedal minister hospodárstva Peter Žiga.
Mohlo by sa zdať, že spoločnosti doteraz energetickú efektívnosť neriešili a vyhadzovali milióny eur v prevádzkových nákladoch bez mihnutia okom. Až prišlo ministerstvo a spásonosne ich vytrhlo z mizérie plytvania energiami.
Podniky už dlhodobo znižujú energetickú náročnosť
“Predmetom dobrovoľnej dohody s ministerstvom hospodárstva je záväzok poskytovať ministerstvu raz za rok a bezodplatne informácie o energetických úsporách z opatrení na zlepšenie energetickej efektívnosti, ktoré sme u nás zrealizovali a ktoré systematicky budeme ďalej realizovať. Tento záväzok nebude pre nás záťažou, pretože si interne vyhodnocujeme naše opatrenia a investície na úsporu energie a radi sa o tieto informácie s ministerstvom hospodárstva podelíme,” objasňuje zmysel dohody pre Energie-portal.sk Ladislav Procházka z komunikačného oddelenia spoločnosti Slovnaft.
Jedným zo signatárov dohody z predchádzajúcich rokov je Bratislavská teplárenská. “Opatrenia na znižovanie energetickej náročnosti spoločnosť vykonávala už aj v uplynulom období nezávisle od uzatvorenej dohody s MH SR o poskytovaní údajov,” uvádza hovorkyňa výrobcu tepla Jarmila Galandáková.
S energetickými úsporami nezačala až teraz ani automobilka Volkswagen. “Naša spoločnosť už príchodom na Slovensko v roku 1991 zaviedla proces neustáleho zlepšovania a investovala do úsporných technológií. Dlhodobo sa venujeme hľadaniu možných úspor energií. Dohoda uzavretá s ministerstvom hospodárstva je potvrdením našej neustálej snahy a preukázaním, že znižovanie spotreby energií nám nie je ľahostajné,” vyjadril sa pre Energie-portal.sk hovorca Volkswagen Slovakia Michal Ambrovič.
“Trvalá udržateľnosť, ktorej súčasťou je znižovanie spotreby energie, je súčasťou našej DNA. Metsä Tissue je lídrom odvetvia pri zmierňovaní dopadov klimatickej zmeny a minimalizovaní environmentálnej stopy, takže táto iniciatíva veľmi dobre zapadá do našej agendy a činností,” uvádza v stanovisku pre náš portál papierenská skupina Metsä Group.
Slovnaft zeefektívňuje rafinérsku výrobu
Prihlásiť sa k dobrovoľnej dohode o úsporách energií je najmenej. Druhá vec je, či sa takéto opatrenia naozaj prijímajú a prejavujú na menšej energetickej náročnosti vo výrobnom procese.
V Slovnafte tvoria energie jednu z najväčších nákladových položiek. Samotná rafinérska výroba spotrebuje minimálne 90 %, zvyšok pripadá na distribučné kanály a prevádzku čerpacích staníc. “Slovnaft sa už dlhodobo usiluje rôznymi opatreniami znížiť svoje náklady na energie. Z celkových investícií v oblasti rafinérskej výroby od roku 2013 v objeme 660 miliónov eur tvoril podiel výdavkov na zníženie energetickej náročnosti necelých 10 %,” potvrdzuje nášmu portálu L. Procházka.
V rámci týchto opatrení rafinérska spoločnosť ukončila malotonážne energeticky náročné procesy, ktoré sa teraz zabezpečujú centrálne v rámci skupiny MOL. Ukončila sa výroba neziskových produktov, zariadenia sa vymenili za energeticky efektívnejšie, striktne sa dodržujú prevádzkové parametre a čo najefektívnejšia distribúcia energií.
Spoločnosť zároveň realizovala výmenu tradičných halogénových svietidiel za LED svietidlá vo väčšine maloobchodnej siete. Podľa spoločnosti aj na základe prijatých opatrení klesá energetická náročnosť rafinérie v priemere o 1,5 % ročne.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.