Ako si vybrať kúrenie. Rekonštrukcia domu alebo bytu | ENERGIE-PORTAL.SK
SAPY Energy Conference 2022
VSDS
Belimo

Ako si vybrať kúrenie. Rekonštrukcia domu alebo bytu

Pod pojmom rekonštrukcia rodinného domu sa zvyčajne myslí zateplenie fasády a výmena starých okien za plastové. Nevyhnutne s tým však súvisí aj zásah do existujúceho vykurovacieho systému.

Ako si vybrať kúrenie. Rekonštrukcia domu alebo bytu

Fotolia

V starých rodinných domoch sa najčastejšie môžeme stretnúť s článkovými vykurovacími telesami (radiátory) a plynovými kotlami, ktorých účinnosť spaľovania plynu zďaleka nespĺňa dnešné normy. Taktiež výkon takéhoto kotla zbytočne prevyšuje znížené tepelné straty po zateplení, čo tiež zhoršuje hospodárnosť jeho prevádzky. Tu sa nám otvára hneď niekoľko riešení, ktoré závisia hlavne od požiadaviek a finančných možností investora.

V súčasnosti medzi najbežnejšie zdroje tepla radíme plynový kondenzačný kotol, tepelné čerpadlo, kotol na biomasu a elektrokotol. Posledný z menovaných je v bežných prevádzkach ekonomicky nevýhodný.

Kotol na biomasu (peletky, štiepky a pod.) sa teší obľube hlavne v oblastiach, kde sa sústreďuje výroba palív. Vyžaduje si tiež určitý čas na prevádzkovanie, aj keď pokročilá regulácia a premyslené dávkovanie podstatne uľahčuje obsluhu.

Plynový kondenzačný kotol je už niekoľko rokov lídrom na trhu vykurovacej techniky. Dokáže využiť teplo z horúcich spalín, plynulá regulácia horáka a sofistikovaná regulácia sú hlavnými argumentami pre výber tohoto zdroja.

Čítajte tiež: TOP VYKUROVANIE

-> Zoznam predajcov a inštalatérov vykurovacích systémov | 2. 3. 2015
Na Slovensku pôsobí niekoľko stoviek predajcov a inštalatérov vykurovacích systémov. V interaktívnej mape vám prinášame prieskum trhom predajcov a inštalatérov podlahového, alebo klasického radiátorového vykurovania. Najhustejšia sieť predajcov kotlov je na západnom Slovensku.

-> Prečo si vybrať plynový kotol | 25. 2. 2015
Ak je vaša rodná vieska pripojená na verejný plynovod, potom plynový kotol predstavuje jednu z pohodlných možností ako vyriešiť vykurovanie vášho domu. A pohodlnosť, ako vieme, je vstupná brána do kreatívneho života.

-> Podlahové kúrenie na elektrinu je výhodnejšie ako teplovodné | 22. 7. 2015
Aký typ podlahového vykurovania zvoliť? Odborníci testovali dva systémy podlahového kúrenia.

-> Pelety aj drevné štiepky možno využiť na vykurovanie každého objektu | 28. 4. 2015
Biomasa a jej úprava na tuhé biopalivá sú v posledných rokoch konkurencieschopnou alternatívou k tradičným fosílnym palivám (zemnému plynu, uhliu) aj vďaka emisným limitom a vzrastajúcim cenám.

-> Ako si vybrať správny kotol? | 25. 4. 2014
Kotol je zariadenie určené na ohrev vykurovacej vody. Spolu s rozvodmi a radiátormi, alebo rúrkami v podlahe tvoria vykurovací systém. Poradíme vám, ako si vybrať správny kotol.

-> Akumulačné vykurovanie | 23. 4. 2014
Elektrické vykurovanie sa považuje za prijateľnú alternatívu vykurovania z hľadiska kompromisu medzi dostupnosťou zdrojov, ekológiou a komfortom používania. Najčastejšie sa využíva elektrické akumulačné vykurovanie.

-> Parabolický solárny systém: inovatívne riešenie pre ohrev aj vykurovanie | 6. 11. 2013
Parabolický solárny systém je riešením pre ohrev TUV, aj pre vykurovanie.

-> Malá kotolňa môže ušetriť | 15. 5. 2013
Kedy sa oplatí malá kotolňa a kedy je lepšie vykurovať v rámci centrálneho systému?

Súčasným trendom je však jednoznačne tepelné čerpadlo. Aj napriek vyšším investičným nákladom je prevádzka lacnejšia cca o 2/3 oproti elektrickému vykurovaniu.

Zariadenie pracuje veľmi ekonomicky pri nízkych teplotách vykurovacej vody (teplotný spád 40/30°C). Ak by sme len vymenili staré vykurovacie telesá za nové (panelové), museli by byť veľmi veľké, resp. teplotný spád by musel byť vyšší. Vhodnejšie je použiť veľkoplošné vykurovanie (napr. podlahové), ktorému nižšie teploty maximálne vyhovujú.

V panelákoch sú možnosti značne obmedzené. Najjednoduchšia je výmena starých radiátorov za nové (panelové, resp. konvektorové). Milovníci podlahového vykurovania majú možnosť použiť suchý systém podlahového vykurovania, ktorý sa vyznačuje nízkou stavebnou výškou a akceptovateľným zaťažením podlahy.

Klasický mokrý systém podlahovky prevažne neschváli statik. Do úvahy tiež pripadá elektrické podlahové vykurovanie.

Zdroj: Ozonius.sk


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zadotujeme energie z nevyčerpaných eurofondov, tvrdí Matovič. Isté to nie je

Zadotujeme energie z nevyčerpaných eurofondov, tvrdí Matovič. Isté to nie je

Realizácia zámeru by si vyžadovala zmenu pravidiel.

Galéria SPP uvádza výstavu fotografií talentovaného slovenského fotografa

Galéria SPP uvádza výstavu fotografií talentovaného slovenského fotografa

Víťaz súťaže Wildlife Photographer of the Year Martin Greguš vystavuje v Galérii SPP.

Monitoring energetiky | 28. 9. - 3. 10. 2022

Monitoring energetiky | 28. 9. - 3. 10. 2022

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.