VSE
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Ako si vybrať správny kotol?

Kotol je zariadenie určené na ohrev vykurovacej vody. Spolu s rozvodmi a radiátormi, alebo rúrkami v podlahe tvoria vykurovací systém. Poradíme vám, ako si vybrať správny kotol.

Ako si vybrať správny kotol?

Photodune

Kotly ako malé zdroje tepla ústredného kúrenia a teplej úžitkovej vody sa dajú deliť a kategorizovať:

Len na vykurovanie, alebo aj teplú úžitkovú vodu (TÚV)?

Na vykurovanie slúžia tzv. jednookruhové kotle, na kúrenie aj prípravu TÚV sú to tzv. dvojokruhové.

Odvádzanie spalín

Odvod spalín môže ísť komínom (komínové kotle), vtedy sa spalinu odvádzajú do komína a spaľovací vzduch si kotol odoberá z miestnosti, kde je nainštalovaný. To znamená, že miestnosť s kotlom musí mať zaistené dostatočné vetranie. Na inom princípe fungujú turbo kotle. Turbo nevyžaduje špeciálny prívod vzduchu do miestnosti, v ktorej je umiestnený. Vzduch sa privádza pomocou špeciálneho zdvojeného potrubia z vonkajšieho prostredia, do ktorého sa odvádzajú i spaliny.

PALIVO

Podľa používaného paliva rozlišujeme kotle na plynové (zemný plyn), elektrické, kotly na tuhé palivo (drevo, uhlie, brikety, peletky) a kvapalné palivo (vykurovací olej). Dôležitým kritériom je aj teplota látky, ktorá nesie teplo. Podľa toho rozdeľujeme kotle na teplovodné (s teplotou vody do 110 °C), nízkoteplotné (s teplotou vody do 65 °C) a kondenzačné s teplotou vody do 60 °C.

Plynový kotol

Na Slovensku je plynový kotol veľmi rozšíreným riešením vykurovania domácnosti. Pre svoje technické vlastnosti (najmä efektívnosť využitia energie, návratnosti investície a životnosť) experti najčastejšie odporúčajú plynový kondenzačný kotol. Ten dokáže mať účinnosť aj viac ako 100 %, pretože dokáže využiť aj kondenzačné teplo zo splodín.

K hlavným výhodám plynových kotlov patrí cenová prijateľnosť, čistá a komfortná prevádzka, vysoká účinnosť plynových kotlov a úspora priestorov, keďže nepotrebujete sklad, ako v prípade tuhého paliva.

Má však aj svoje nevýhody. Prevádzkové náklady sú v porovnaní s kotlom na pelety výrazne vyššie. Taktiež musíte sledovať termín na pravidelné prehliadky kotla. Istým rizikom je aj možnosť úniku plynu pri poruche kotla, alebo inej škodovej udalosti v dome alebo byte. V neposlednom rade je problémom i cena plynu, ktorá vzhľadom na plynovú závislosť Slovenska od dominantného dodávateľa z Ruska zvyšuje investičnú rizikovosť.

Kotol na tuhé palivo

Najčastejšie používanými tuhými palivami na vykurovanie v rodinných domoch sú uhlie, brikety, pelety a kusové drevo. Najmä brikety a pelety sú v poslednom období veľmi rozšíreným palivom.

Výhodou vykurovania kotlom na tuhé palivo je najmä cena. Náklady na vykurovanie sú najnižšie. Dobrá je i dostupnosť paliva s bohatým výberom dodávateľov, čo znižuje investičné riziko.

Nevýhody tohto vykurovania spočívajú najmä v tom, že si vyžaduje pomerne veľké skladové priestory a je závislé na neustálu obsluhu, aspoň raz za 6-7 hodín. Problémom je i nábehová krivka zohriatia priestorov po ich vychladnutí.

Elektrický kotol

Elektrické kotly majú vysokú účinnosť (takmer 100 percent), vyžadujú si minimálnu údržbu a majú dlhšiu životnosť. Nie je pri nich potrebné vetrať skladový priestor a majú nízke riziko spôsobenia škodovej udalosti. Výhodným riešením sú pre víkendové chaty.

Nevýhodou elektrických kotlov je cena elektrickej energie, ktorá zároveň veľmi fluktuuje. Vyžaduje si tiež priviesť do skladového priestoru dostatočne dimenzované elektrické vedenie.

SPALINY a INÉ

Podľa teploty spalín existujú kotle jednoťahové (teplota spalín je vyššia ako 180 °C), nízkoteplotné (teplota spalín je nad rosným bodom paliva) a kondenzačné (teplota spalín je pod rosným bodom paliva). Podľa výrobného materiálu rozdeľujeme kotle na liatinové, oceľové, hliníkové, medené a chróm-niklovo oceľové.

Kúpa kotla spolu s navrhnutím celého riešenia vykurovania je strategické rozhodnutie niekedy i na celý život. Pokiaľ nie ste fanúšikom tzv. ekologického riešenia bez ohľadu na cenu, potom pri výbere ideálneho kotla musíte zvážiť riešenie stavby, vlastnosti budovy, klimatické podmienky, ale predovšetkým musíte mať ekonomický prehľad v problematike a správny investičný odhad. Preto je vhodné poradiť sa pred výberom s odborníkom.

Môžete kontaktovať i nás na adrese redakcia@energie-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aká je budúcnosť chladív v tepelných čerpadlách?

Aká je budúcnosť chladív v tepelných čerpadlách?

Ako vyzerá súčasný trh s chladivami pre tepelné čerpadlá a ktoré sú najperspektívnejšie do budúcnosti?

Menia sa pravidlá poskytovania štátnej pomoci. Týkajú sa najmä CZT

Menia sa pravidlá poskytovania štátnej pomoci. Týkajú sa najmä CZT

Nové podmienky minimálnej pomoci a štátnej pomoci sa vzťahujú na investície ekonomických subjektov do energetickej efektívnosti, OZE, KVET a CZT.

Českým odoberateľom urýchlia prechod na inteligentnú energetickú sieť

Českým odoberateľom urýchlia prechod na inteligentnú energetickú sieť

Český dodávateľ integruje nemecký softvér Envelio. Softvér nemeckého scaleupu má pomôcť spoločnosti EG.D digitalizovať a automatizovať energetickú distribučnú sieť.