Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Ako počas zimy ušetriť na kúrení? Týchto šesť tipov pomôže

Náklady na kúrenie tvoria počas vykurovacej sezóny podstatnú časť rozpočtu každej. Vedeli ste, že ak chcete ušetriť, pozor si treba dať i na klimatizáciu, ktorú cez zimu nepoužívate?

Ako počas zimy ušetriť na kúrení? Týchto šesť tipov pomôže

Foto: Fotolia

Prvý tip: Odolajte pokušeniu otvárať okná

Hoci pootvárať okná môže byť prvá vec, ktorá vám inštinktívne napadne, ak sa vaša domácnosť začne prehrievať, nerobte to. Zbytočným vetraním vyplytváte energiu a vaše účty porastú.

Namiesto toho radšej znížte teplotu na termostate a ako dočasné riešenie využite napríklad ventilátor. Vetrajte iba v prípade, že vzduch v miestnosti potrebujete naozaj vymeniť.

Druhý tip: Zakryte klimatizáciu zabudovanú v stene

Väčšina ľudí myslí na klimatizáciu pochopiteľne len počas letných horúčav, no práve chladiaci systém môže byť jedným z kanálov, ktorým studený vzduch prúdi do vášho príbytku.

Pokiaľ je vaša klimatizácia napojená na exteriér, možnému prísunu chladného vzduchu zabránite napríklad vrstvou polystyrénu a tenkého plastu. Dočasnú izoláciu môžete následne skrášliť textilným materiálom.

Pozor si treba dať takisto na ďalšie nenápadné úniky tepla, štrbiny a škáry napríklad za práčkou či kuchynskou linkou.

Prečítajte si tiež
Predajcovia kotlov na Slovensku
Pozrite si exkluzívny zoznam obchodov s kotlami v SR. Zoznam a mapa sú priebežne aktualizované.

Tretí tip: Znížte teplotu v noci

Teplotu, ktorá vám zabezpečuje komfort v priebehu dňa, pravdepodobne nepotrebujete v noci, kedy ležíte pod perinou. Zníženie teploty počas nočných hodín ako i počas vašej neprítomnosti v domácnosti sa určite rýchlo prejaví na vašich účtoch za energie.

Užitočný vám pritom môže byť inteligentný termostat, ktorý to zariadi za vás. Teplotný komfort si zároveň môžete jednoducho zvýšiť vhodnou posteľnou bielizňou a pyžamom.

Štvrtý tip: Vymieňajte filtre, zefektívnite spaľovanie

Je vo vašej domácnosti kozub či pec? Používate kotol na tuhé palivo? V prípade, že vykurujete i týmto spôsobom, dajte si záležať, aby ste filter vymieňali pravidelne - počas vykurovacieho obdobia ideálna raz za jeden až tri mesiace. Nový filter bude zárukou, že čerstvý vzduch sa dostáva dovnútra, vďaka čomu bude vaša jednotka fungovať efektívnejšie. Vysokých nákladov ani náročnej inštalácie sa pri väčšine zariadení obávať nemusíte.

Piaty tip: závesy, rolety, žalúzie

Bude to znieť ako maličkosť, no k úsporám sa môžete prepracovať i malými krokmi. To, čo vám počas horúcich mesiacov pomáha brániť prenikaniu neželaného tepla do vášho obydlia a potenciálne šetriť náklady na klimatizáciu, funguje počas zimy opačným spôsobom. V bránení únikom tepla z miestností von sú ťažké, masívne závesy.

Šiesty tip: Vykurujte podľa zón

Máte tendenciu tráviť väčšinu času v jednej či dvoch miestnostiach vašej domácnosti? Kým priestory, v ktorých trávite veľkú časť dňa, napríklad v obývačke či pracovni, potrebujete mať vyhriate na vyššiu a komfortnejšiu teplotu, termostaty vo zvyšku domácnosti môžete nastaviť nižšie. Inými slovami: do priestorov, v ktorých sa zdržiavate počas dňa menej, investujete aj menej energie na vykurovanie.

Ďalšie rady ako znížiť spotrebu a plytvanie energiami priniesol Energie-portal.sk v spolupráci s jedným z dodávateľov elektriny a plynu na Slovensku v novembrovom článku. Odborníci zdôrazňujú predovšetkým dlhodobý dopad zvyšovania energetickej efektívnosti.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

23. ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Vnútorné prostredie a energetická náročnosť budov so vzduchotechnikou" sa uskutoční v polovici júna v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Dron monitoruje elektrické vedenie. Energetici ho prvýkrát vypustili bez priameho vizuálneho kontaktu pilota

Dron monitoruje elektrické vedenie. Energetici ho prvýkrát vypustili bez priameho vizuálneho kontaktu pilota

Východoslovenská distribučná získala oprávnenie na prevádzku dronov v režime BVLOS. Dron takto dnes odštartoval z Elektrickej stanice v Lemešanoch

PPA zmluvy na dodávku zelenej elektriny. Aké typy existujú a ako sa určuje cena

PPA zmluvy na dodávku zelenej elektriny. Aké typy existujú a ako sa určuje cena

Zmluvy o dodávke elektriny z obnoviteľných zdrojov prinášajú výrobcom aj odberateľom viacero výhod. Na Slovensku sa zatiaľ veľmi nerozvíjajú.