INNOGY
VSDS
Belimo 2

Máte doma zimu? 6 vecí, ktoré urobte pred zapnutím kúrenia

Ochladzuje sa a vy už plánujete zapnúť centrálne kúrenie? Počkajte. Poradíme vám, čo urobiť, aby ste na cenu elektriny a cenu plynu ešte chvíľu nemuseli myslieť.

Máte doma zimu? 6 vecí, ktoré urobte pred zapnutím kúrenia

Ak ešte radiátory zapínať nechcete, existujú aj iné riešenia ako chodiť doma v piatich vrstvách oblečenia. A nie je to ani zateplenie domu, ani kúpa kozubu, ani investícia do nových okien. Prinášame šesť originálnych tipov, ktoré vás nebudú veľa stáť a môžete ich použiť ihneď.

Otvorte dvere

Keď sa vonku ochladzuje, okná a dvere sa snaží každý otvárať, samozrejme, čo najmenej. Nie vždy však musia byť zavreté dvere najlepší nápad. Keď sa, napríklad, sprchujete, skúste niekedy nechať dvere na kúpeľni otvorené. Teplá para z kúpeľne si nájde cestu aj do ďalších častí domu.

To isté platí o kuchyni. Naozaj potrebujete zatvárať pri varení dvere na miestnosti, keď môže teplý vzduch prúdiť po domácnosti? Pomôcť môžu aj oveľa menšie dvierka. Ak pečiete, skúste po vypnutí nechať rúru ešte otvorenú a spotrebovať teplo efektívnejšie než len na pečenie.

Zabráňte malým únikom

Teplotu v domácnosti sa vám podarí zvýšiť aj pomocou maličkostí. Ak dokáže zamedziť únikom tepla cez škáry v stenách, popod dvere či poštové schránky, celkový rozdiel pocítite. Nahradenie starých okien, ktoré púšťali prievan, novými a energeticky účinnými, ušetrí vaše peniaze za spotrebu energií. Lenže mnohé okná sú tak drahé, že návratnosť investície sa meria na desaťročia, priniesli sme v staršom článku.

Niektoré škáry objavíte ľahko, no nezabudnite ani na miesta, kde trubky alebo káble vchádzajú do stien, na priestor za práčkou či kuchynskou linkou, za umývadlami a za toaletou. Pokiaľ sú škáry ťažko dostupné a nie je ich vidieť, použiť môžete pokojne i kusy starej látky či igelitové tašky. S miestami, ktoré však je vidieť, si budete musieť poradiť elegantnejšie.

Ponožky nielen na nohy

Naplňte ponožku ryžou, prípadne bylinkami, ktorých vôňu máte radi, napríklad, levanduľou, zaviažte ponožku na uzol a zohrejte ju na pár minút v mikrovlnke alebo rúre. Z rúry potom vytiahnete horúce vrecúško, ktoré bude určite lacnejším riešením než čokoľvek, čo by ste si kúpili v obchode.

Zasklite okná lepšie

Ak vaše okná nemajú dvojité sklo, prípadne, ak chcete ich termoizolačné vlastnosti ešte vylepšiť, máme pre vás domácke riešenie. Po estetickej stránke sa toto riešenie bude hodiť možno iba na niektoré okná, no je to jednouchý spôsob, ako zabrániť únikom tepla s minimálnymi nákladmi.

Navlhčite okná rozprášením vody a prilepte na ne, napríklad, vrstvu bublinkovej fólie. Tú určite výhodne kúpite cez internet. Na záver ešte prekryte celé okno (vrátane rámu) priehľadným plastom a pripevnite ho lepiacou páskou alebo silikónom. Hotovo.

Nezabudnite na komín

Ak máte kozub, v ktorom pravidelne nekúrite, o veľa tepla prichádzate cez komín. Tipom pre vás by preto mohol byť komínový balón vyrobený zo špeciálneho laminátu, ktorý zaviesť jednoducho cez kozub. Balón zabráni nielen únikom tepla z domácnosti, ale obmedzí i prenikanie studeného vzduchu do obydlia.

V prípade, že sa rozhodnete v kozube zakúriť

Máte závesy?

Ďalšou vrstvou izolácie, ktorá vám pomôže udržať teplo doma, sú závesy. Ak vám už nejaké doma visia, ich izolačné vlastnosti môžete ešte zlepšiť, ak z ich vnútornej strany pripevníte ešte ďalšiu vrstvu hrubej látky. Materiál a farbu látky zvoľte tak, aby zvnútra miestnosti nebolo poznať rozdiel.

Oknami však závesy vo vašej domácnosti končiť nemusia. Pridaním závesu, napríklad, ku dverám získate ďalšiu vrstvu ochrany pred zimou, ktorá by mala zostať vonku.

A na záver ešte jedna dobrá správa: v novom roku kúrenie vo vašej domácnosti zlacnie. Od januára 2016 budú domácnosti v rodinných aj bytových domoch platiť za elektrinu, plyn a teplo z centrálnych kotolní o približne sedem eur menej ako tento rok. Zlacňovanie reaguje na cenový vývoj energií na svetových trhoch aj politiku slovenského regulačného úradu, informovali sme v staršom článku.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na webinár SAPI: Projektovanie, inštalácia a prevádzka FVE

Pozvánka na webinár SAPI: Projektovanie, inštalácia a prevádzka FVE

Diskusia s odborníkmi o skúsenostiach, chybách, odporúčaniach a využití inovácií v oblasti fotovoltických elektrární.

Toto sú spôsoby, ako splniť požiadavku na energetickú triedu A0 v bytových domoch

Toto sú spôsoby, ako splniť požiadavku na energetickú triedu A0 v bytových domoch

Spoločnosť Viessmann hodnotila kombinácie zariadení pre vykurovanie a ohrev vody v bytovkách z hľadiska energetickej hospodárnosti.

Viessmann radí, ako dosiahnuť energetickú triedu A0 v rodinných domoch

Viessmann radí, ako dosiahnuť energetickú triedu A0 v rodinných domoch

Dodávateľ technických zariadení budov pripravil prehľad kombinácií zdrojov pre tri najčastejšie typy rodinných domov. Ktoré riešenia spĺňajú požiadavku?