Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Správnym vykurovaním môže ušetriť každá domácnosť

Na Slovensku sa v týchto dňoch prudko ochladilo a meteorológovia očakávajú prvé zimné teploty. Vykurovacia sezóna sa už začala a potrvá až do jarných mesiacov. Do popredia sa dostáva otázka, ako predísť nadbytočnému vykurovaniu a vykurovať efektívne, a tým ušetriť peniaze z rodinného rozpočtu.

Správnym vykurovaním môže ušetriť každá domácnosť

Nevypínať

Pri snahe o efektívne vykurovanie však niektoré domácnosti robia aj chyby, ktorých by sa mali vyvarovať. Jednou z najčastejších je, že počas svojej neprítomnosti úplne vypínajú radiátory. Krátkodobo tak niektorí môžu nadobudnúť pocit, že šetria, z dlhodobého hľadiska je však takéto počínanie škodlivé. Podľa odborníkov podchladzovaním priestoru trpia stavebné konštrukcie, nábeh vykurovania na požadovanú teplotu trvá dlhší čas a vyžaduje si vyššiu spotrebu tepla na vyrovnanie vplyvu chladných stien. Efektívne teda nie je vypínanie teploty, ale aktívne znižovanie teploty počas neprítomnosti.

Pomerové merače

Riaditeľ Ladislav Vanko, sekčný riaditeľ Bratislavskej teplárenskej radí: „Pri možnosti ovládania radiátorov je potrebné riešiť vykurovanie alebo útlm podľa obsadenosti bytu, to znamená, ak ste v byte, zabezpečiť otvorenie termostatického ventilu na požadovanú teplotu, ak ste v práci (t.j. byt je prázdny), prestaviť hlavicu do polohy útlmu, ktorá zabezpečí zníženie teploty v miestnosti na približne 16–17 stupňov Celzia. Po návrate z práce otvorením hlavice na kúrenie sa vnútorná teplota rýchlo ustáli na požadovanú hodnotu. Je to určitý zásah do komfortu bytu, že dvakrát za deň musíte prestaviť termostatické hlavice, ale dosiahnuté úspory sú pre majiteľa bytu určite zaujímavé."

Predpokladom vyčíslenia úspor je predpoklad osadenia pomerových meračov na vykurovacích telesách.

Nezakrývať radiátor

Medzi ďalšie možnosti, ako vykurovať efektívne a ušetriť peniaze z rodinného rozpočtu, patrí aj správne vetranie a nezakrývanie radiátorov. „Spotreba tepla na vykurovanie stúpa aj dlhodobým vetraním bytu, pri ktorom dochádza k nadmernému vychladzovaniu miestností a stien. Vetrať je vhodné krátkodobo a intenzívne, aby sa dostatočne vymenil vzduch, ale aby nenastalo nadmerné vychladenie. Neefektívne je aj zakrývanie radiátorov dlhými závesmi. Značné množstvo tepla sa v takom prípade odovzdáva z priestoru medzi záclonami a oknami priamo do vonkajšieho priestoru. Najvhodnejšia je dĺžka záclon len po parapetnú dosku, respektíve asi päť cm nad radiátor, tak, aby chladný vzduch od okien a netesností klesal priamo k radiátoru a po ohriatí prúdil do miestnosti popred záclony,“ uviedol Vanko.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako funguje najväčší paroplynový zdroj na Slovensku

Ako funguje najväčší paroplynový zdroj na Slovensku

Inštalovaná kapacita PPC Malženice dosahuje 430 MW. Zdroj poskytuje dôležitú flexibilitu sústave.

Pozvánka na konferenciu: Ochrana ovzdušia 2024

Pozvánka na konferenciu: Ochrana ovzdušia 2024

Medzinárodna konferencia sa uskutoční na konci novembra v príjemnom prostredí hotela Patria na Štrbskom Plese.

Pozvánka na konferenciu: Budúcnosť slovenského bioplynu 2024

Pozvánka na konferenciu: Budúcnosť slovenského bioplynu 2024

Slovenská bioplynová asociácia (SBA) pozýva odbornú verejnosť na jubilejný 10. ročník konferencie pre prevádzkovateľov bioplynových staníc.

X
X
X
X