VSE
VSE
Belimo 2

Ako ušetriť za energie? Prinášame rady odborníkov na zvýšenie efektívnosti

Nie nižšie ceny energii, ale vyššia energetická efektivita povedie k dlhodobým úsporám domácností. V spolupráci s RWE Gas Slovensko sme pripravili praktické tipy, ako zmôžete znížiť spotrebu energii v domácnosti a ušetriť.

Ako ušetriť za energie? Prinášame rady odborníkov na zvýšenie efektívnosti

Zvýšte efektívnosť, znížite tým náklady dlhodobo

Keď zlepšíte energetickú efektívnosť svojej domácnosti, investícia sa vám vráti. "Akonáhle začnú byť niektoré tovary vnímané ako príliš lacné, spotrebiteľov to vedie k plytvaniu. Zákazníci neregulujú svoju spotrebu a v konečnom dôsledku zaplatia viac. Dôležitejšie je pozerať sa na vec cez celkovú výšku ročnej faktúry, nie iba cez znižovanie jednotkovej ceny," hovorí Miroslav Kulla, konateľ RWE Gas Slovensko.

Skôr než znižovanie ceny zemného plynu je preto dôležitejšie zamerať sa na zvyšovanie energetickej efektívnosti a znižovanie spotreby. Preskúmajte vlastné rezervy, odstráňte zbytočnú spotrebu, úniky a straty plynu či tepla.

Vymeňte kotol, okná a zateplite

V prípade, že vaša domácnosť na vykurovanie využíva zemný plyn, pozor by ste si mali dať predovšetkým na utesnenie okien, strácanie tepla obvodovým plášťom či efektívnosť kotla.

Hoci investícia do nového kotla je veľkou položkou, pokiaľ si kotol vyberiete správne, zníženie spotreby vám náklady vráti. Kotol, ktorý má 15 alebo viac rokov, je efektívny iba na 60-70 %. To znamená, že z každého eura, ktoré miniete na kúrenie alebo horúcu vodu, 30 až 40 centov vynakladáte zbytočne.

Prečítajte si tiež
Elektromobilita na Slovensku: e-zraz 2015
V Bojniciach sa v týchto dňoch koná 2. ročník e-zrazu, propagačného a informačného stretnutia o elektromobilite na Slovensku, ktoré organizuje spoločnosť VSE Holding.

"Ak prijmete opatrenia na zníženie spotreby, a teda vymeníte okná, zateplíte vonkajšie múry, vymeníte kotol, váš účet za plyn sa určite zníži. Miera úspor samozrejme závisí od toho, čo všetko ste pre úspory ochotní urobiť," zdôrazňuje Miroslav Kulla. K úsporám taktiež prispejú energeticky efektívne spotrebiče, LED žiarovky či úsporné ohrievače vody.

Na zvyšovanie energetickej efektívnosti u nás v súčasti môžete využiť aj prostriedky získané z Environmentálneho fondu. V tomto roku fond podporil už 135 projektov zameraných, napríklad, na zatepľovanie či výmenu okien.

V domácnosti pomôžu i maličkosti

Začať so zvyšovaním energetickej efektívnosti môžete i bez rozsiahlych investícii do nových okien či kotla, a to už aj pred začiatkom vykurovacej sezóny. Odborníci zo spoločností RWE Gas SlovenskoVýchodoslovenská energetika, ktorí sú dodávateľmi zemného plynu a elektriny, ponúkajú niekoľko praktických rád.

Znížte spotrebu v kuchyni

 • Ak varíte jedlo, ktoré sa pripravuje dlho, použite radšej tlakový hrniec.

 • Prispôsobte pri varení veľkosť hrnca priemeru varnej platničky. Môžete ušetriť až 30 % energie.

 • Uvažujete o novom sporáku? Zvoľte plynový. Varenie na plyne je z hľadiska spotreby energie stále najvýhodnejšie.

 • Ohrievate staré pečivo v rúre? Skúste to robiť na hriankovači. Pečivo bude rovnako chutné a môžete tak ušetriť až 70 % energie.

 • Mrazničku udržujte čo najviac naplnenú. Môžete si pomôcť nádobami s vodou. Je to lacnejšie ako chladiť vzduch v nej.

 • Umývačku riadu vypnite po umývaní a riad nechajte uschnúť na vzduchu. Ušetríte energiu a neprekúrite si kuchyňu.

Šetrite pri vykurovaní a ohreve vody

 • Nezabúdajte na preventívnu kontrolu svojho kotla. Usadeniny môžu zvýšiť spotrebu až o štvrtinu.

 • Myslíte si, že záclony bránia únikom tepla? Máte pravdu, no môžu mať aj celkom opačný efekt. Ak sú príliš dlhé a siahajú cez radiátory, obmedzujú plynulý tok tepla do miestnosti.

 • Tepelné straty vznikajú hneď pri kotle. Zateplite prvé dva metre potrubia na teplú a studenú vodu. Znížite tak tepelné straty.

 • Perte podľa možnosti chladnejšou vodou. Väčšina práškov účinkuje rovnako dobre už pri teplotách 30°C - 40°C

 • Znížte teplotu, na ktorú ohrievate vodu. Aj zníženie jej teploty zo 60 °C na 50 °C zachová váš doterajší komfort pri sprchovaní či umývaní riadu.

 • Ak staré okná netesnia, vymeňte ich. Šetriť pomáhajú aj rolety a fólie.

 • Používajte koberce. Zvýšite tak svoj tepelný komfort s nižšími nákladmi na vykurovanie.

 • Vymeňte sprchovacie ružice za úsporné ružice s nižším prietokom. Môžete ušetriť aj polovicu spotrebovanej vody pri sprchovaní.

 • Pri vykurovaní využívajte zónovú reguláciu, teda vypínajte radiátory v miestnostiach kde dlhodobo nie ste.

 • Znížením požadovanej teploty o 1°C môžete ušetriť cca 5-6% nákladov na vykurovanie.

Znížte spotrebu elektriny

 • Používajte moderné "smart" riešenia. Cez mobilné aplikácie môžete na diaľku zhasnúť svetlá v dome či vypnúť televíziu.

 • Výmenou starého monitora počítača za nový LCD monitor môžete ušetriť až 70 % energie.

 • LED žiarovky sa oplatia hlavne pri dlhšom svietení, napr. v obývačke či kuchyni, teda tam kde sa rodina zdržuje najdlhšie.

 • Nabíjate mobil? Prepnite ho počas nabíjania do letového režimu, nabije sa rýchlejšie. Keď je nabitý, vytiahnite nabíjačku zo zásuvky.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Optimálne využívanie energií sa týka mnohých oblastí, a to nám pomáha rásť, hovorí Naďa Hartmann. ESCO Slovensko má pod sebou už osem dcérskych spoločností.

Zvyšuje energetickú sebestačnosť. Ako funguje batériové úložisko v miestnej distribučnej sieti

Zvyšuje energetickú sebestačnosť. Ako funguje batériové úložisko v miestnej distribučnej sieti

Veľkokapacitná batéria optimalizuje využívanie elektriny z fotovoltiky v priemyselnom areáli.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

23. ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Vnútorné prostredie a energetická náročnosť budov so vzduchotechnikou" sa uskutoční v polovici júna v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

X
X
X
X