Päť tipov pri kúpe kotla | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Päť tipov pri kúpe kotla

Uvažujete o novom kotle? Poradíme vám, na čo si dať pri kúpe pozor a ako si správne vybrať.

Päť tipov pri kúpe kotla

Fotolia

1. tip: Efektívnosť

Kotol, ktorý má 15 alebo viac rokov, je efektívny iba na 60-70 %. To znamená, že z každého eura, ktoré miniete na kúrenie alebo horúcu vodu, 30 až 40 centov vynakladáte zbytočne.

Mnohé zo starých kotlov majú navyše neustále svietiace kontrolky, čo je ďalší náklad. Kedy sa vám investícia do čisto nového "áčkového" kondenzačného kotla vráti, je teda len otázkou času.

Moderné kotly pritom dokážu dosahovať efektivitu až do 90 %.

závesný bojler

2. tip: Zvážte veľkosť svojho obydlia a vlastné potreby

To, čo predurčí váš výber kotla zrejme najviac, je veľkosť vašej domácnosti. Dôležitý je predovšetkým počet kúpeľní ako i množstvo teplej vody a tepla, ktoré spotrebujete.

Existujú tri hlavné typy kotlov: bežné, systémové a kombinované.

Bežné kotly majú valec na uskladnenie horúcej vody a často i rozpínavú nádrž. Systémové kotly využívajú taktiež uskladnenú vodu, čo umožňuje, aby zásobovali hneď niekoľko vývodov horúcej vody (napr. kohútikov) zároveň.

miestnosť pre umiestnenie kotla

3. tip: Koľko máte doma miesta?

"Bežné kotly potrebujú viac miesta než kombinované alebo systémové kotly, pretože často je ich súčasťou rozpínavá nádrž na povale domu. Sú vhodné pre domy s viac než dvoma kúpeľňami, s vysokou spotrebou horúcej vody a nízkym tlakom vody," uviedol pre portál Express&Star Martyn Bridges, zástupca spoločnosti Worcester z Bosch Group.

"Systémové kotly majú väčšinu hlavných komponentov svojho systému priamo zabudovaných, vďaka čomu sú efektívnejšie a zaberajú menej miesta, keďže nádrž niekde na povale nie je potrebná. Sú spojené buď s vysokotlakovým zásobným valcom horúcej vody alebo s tradičnejším nízkotlakovým valcom napájaným z nádrže," priblížil.

4. tip: Mohol by vám vyhovovať kombinovaný kotol?

Kombinované kotly sú populárne, no nie vždy vhodné pre väčšie domy.

Ak sa rozhodnete práve pre tento typ kotla, budete potrebovať miestnosť vyhradenú len pre bojler - ten totiž neobsahuje valec s horúcou vodou ani rozpínavú nádrž, hoci niektoré typy kombinovaných kotlov majú už zabudované nádrže, ktoré môžu poskytnúť vyššie toky v prípade väčších domov.

Kombinované kotly ohrievajú vodu na povel, takže platíte len za to, čo naozaj využijete.

Hoci tento typ kotlu je najvhodnejší pre menšie obydlia s maximálne jednou kúpeľňou, v prípade, že kotol je dostatočne výkonný, dokáže poslúžiť i v domácnostiach s dvoma kúpeľňami.

V prípade väčších domov však už kombinovaný kotol nebude dobrou voľbou.

efektivita vykurovania

5. tip: Najlepšie vám pomôže odborník

S výberom správneho typu kotla presne pre vašu domácnosť vám určite najlepšie poradí odborník na kotly, ktorý sa v problematike orientuje. Je totiž celkom možné, že správnou voľbou pre váš dom alebo byt nemusí byť iba jeden typ bojleru.

Pri investícii do kotla skúste navyše myslieť aj do budúcna. Neplánujete v budúcnosti svoju domácnosť rozšíriť? Nepribudne u vás budúcnosti nová sprcha alebo rovno celá kúpeľňa?

Čím viac ľudí bude žiť vo vašej domácnosti, tým viac teplej vody budete potrebovať.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Fúzna technológia má sprístupniť geotermálnu energiu aj v extrémnej hĺbke pod zemou

Fúzna technológia má sprístupniť geotermálnu energiu aj v extrémnej hĺbke pod zemou

Testovací geotermálny vrt dosiahne teplotu stoviek stupňov Celzia v hĺbke desiatok kilometrov.

Prvé školy budú využívať slnečnú energiu vďaka fotovoltike od SPP

Prvé školy budú využívať slnečnú energiu vďaka fotovoltike od SPP

V rámci pilotného projektu pre školy poskytne SPP svoje know-how a vo vlastnej réžii zabezpečí všetky potrebné povolenia.

Bytový podnik zmodernizoval zdroj tepla a pridal výrobu elektriny. Investíciu splatia úspory

Bytový podnik zmodernizoval zdroj tepla a pridal výrobu elektriny. Investíciu splatia úspory

Náklady na rozsiahlu modernizáciu sa pokryjú z energetických úspor počas najbližších 10 rokov, mesto ani bytový podnik nemuseli do projektu vstúpiť s priamou investíciou.