VSE
VSE
Belimo 2

Päť tipov pri kúpe kotla

Uvažujete o novom kotle? Poradíme vám, na čo si dať pri kúpe pozor a ako si správne vybrať.

Päť tipov pri kúpe kotla

Fotolia

1. tip: Efektívnosť

Kotol, ktorý má 15 alebo viac rokov, je efektívny iba na 60-70 %. To znamená, že z každého eura, ktoré miniete na kúrenie alebo horúcu vodu, 30 až 40 centov vynakladáte zbytočne.

Mnohé zo starých kotlov majú navyše neustále svietiace kontrolky, čo je ďalší náklad. Kedy sa vám investícia do čisto nového "áčkového" kondenzačného kotla vráti, je teda len otázkou času.

Moderné kotly pritom dokážu dosahovať efektivitu až do 90 %.

závesný bojler

2. tip: Zvážte veľkosť svojho obydlia a vlastné potreby

To, čo predurčí váš výber kotla zrejme najviac, je veľkosť vašej domácnosti. Dôležitý je predovšetkým počet kúpeľní ako i množstvo teplej vody a tepla, ktoré spotrebujete.

Existujú tri hlavné typy kotlov: bežné, systémové a kombinované.

Bežné kotly majú valec na uskladnenie horúcej vody a často i rozpínavú nádrž. Systémové kotly využívajú taktiež uskladnenú vodu, čo umožňuje, aby zásobovali hneď niekoľko vývodov horúcej vody (napr. kohútikov) zároveň.

miestnosť pre umiestnenie kotla

3. tip: Koľko máte doma miesta?

"Bežné kotly potrebujú viac miesta než kombinované alebo systémové kotly, pretože často je ich súčasťou rozpínavá nádrž na povale domu. Sú vhodné pre domy s viac než dvoma kúpeľňami, s vysokou spotrebou horúcej vody a nízkym tlakom vody," uviedol pre portál Express&Star Martyn Bridges, zástupca spoločnosti Worcester z Bosch Group.

"Systémové kotly majú väčšinu hlavných komponentov svojho systému priamo zabudovaných, vďaka čomu sú efektívnejšie a zaberajú menej miesta, keďže nádrž niekde na povale nie je potrebná. Sú spojené buď s vysokotlakovým zásobným valcom horúcej vody alebo s tradičnejším nízkotlakovým valcom napájaným z nádrže," priblížil.

4. tip: Mohol by vám vyhovovať kombinovaný kotol?

Kombinované kotly sú populárne, no nie vždy vhodné pre väčšie domy.

Ak sa rozhodnete práve pre tento typ kotla, budete potrebovať miestnosť vyhradenú len pre bojler - ten totiž neobsahuje valec s horúcou vodou ani rozpínavú nádrž, hoci niektoré typy kombinovaných kotlov majú už zabudované nádrže, ktoré môžu poskytnúť vyššie toky v prípade väčších domov.

Kombinované kotly ohrievajú vodu na povel, takže platíte len za to, čo naozaj využijete.

Hoci tento typ kotlu je najvhodnejší pre menšie obydlia s maximálne jednou kúpeľňou, v prípade, že kotol je dostatočne výkonný, dokáže poslúžiť i v domácnostiach s dvoma kúpeľňami.

V prípade väčších domov však už kombinovaný kotol nebude dobrou voľbou.

efektivita vykurovania

5. tip: Najlepšie vám pomôže odborník

S výberom správneho typu kotla presne pre vašu domácnosť vám určite najlepšie poradí odborník na kotly, ktorý sa v problematike orientuje. Je totiž celkom možné, že správnou voľbou pre váš dom alebo byt nemusí byť iba jeden typ bojleru.

Pri investícii do kotla skúste navyše myslieť aj do budúcna. Neplánujete v budúcnosti svoju domácnosť rozšíriť? Nepribudne u vás budúcnosti nová sprcha alebo rovno celá kúpeľňa?

Čím viac ľudí bude žiť vo vašej domácnosti, tým viac teplej vody budete potrebovať.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

23. ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Vnútorné prostredie a energetická náročnosť budov so vzduchotechnikou" sa uskutoční v polovici júna v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Dron monitoruje elektrické vedenie. Energetici ho prvýkrát vypustili bez priameho vizuálneho kontaktu pilota

Dron monitoruje elektrické vedenie. Energetici ho prvýkrát vypustili bez priameho vizuálneho kontaktu pilota

Východoslovenská distribučná získala oprávnenie na prevádzku dronov v režime BVLOS. Dron takto dnes odštartoval z Elektrickej stanice v Lemešanoch

PPA zmluvy na dodávku zelenej elektriny. Aké typy existujú a ako sa určuje cena

PPA zmluvy na dodávku zelenej elektriny. Aké typy existujú a ako sa určuje cena

Zmluvy o dodávke elektriny z obnoviteľných zdrojov prinášajú výrobcom aj odberateľom viacero výhod. Na Slovensku sa zatiaľ veľmi nerozvíjajú.