INNOGY
VSDS
Belimo 2

Ako ďalej s bioplynovými stanicami? Riešením má byť aj bioodpad

Prevádzkovatelia bioplynových staníc tvrdia, že používajú kukuricu aj preto, že iné vstupy proste nie sú k dispozícii.

Ako ďalej s bioplynovými stanicami? Riešením má byť aj bioodpad

Foto: Dreamstime

Hoci na Slovensku existuje takmer stovka bioplynových staníc, biologicky rozložiteľný odpad dokáže v súčasnosti spracovať iba pár z nich. Vstupom sú väčšinou poľnohospodárske plodiny, najmä kukurica a repka. Tieto zariadenia patria medzi obnoviteľné zdroje energie a ich prevádzka je podporovaná výkupnými cenami elektriny, ktoré platí spotrebiteľ.

Éra 15-ročného dotovania cez výkupné ceny sa postupne končí. Čo bude s týmito zariadeniami ďalej? Bude podpora pokračovať v nejakej forme alebo ich prežitie určí trh? Ako vidia ich budúcnosť štát, regulátor a samotní bioplynári?

Vláda hovorí o prehodnocovaní zle nastaveného systému z minulosti. Týka sa to aj bioplynových staníc, kde sa veľké očakávania vkladajú do doteraz odkladaného zberu bioodpadu. Ten má slúžiť ako vstupný materiál v týchto zariadeniach. Minister životného prostredia považuje bioodpad za šancu, ako začať vracať živiny naspäť do pôdy.

“Najmenej polstoročie z nej iba ťaháme a dávame naspäť chemické živiny. Prírodný hnoj sa už na poliach nezaoráva. Ak budeme vedieť oddeľovať organické odpady a dobre ich spracovávať, do pôdy budeme vracať prirodzené živiny,” uviedol Ján Budaj v diskusii na zasadnutí Komisie pre energetiku a obehové hospodárstvo pri Výbore NR SR pre hospodárske záležitosti.

Všetko o plyne

“Životné prostredie bolo obľúbenou zástierkou pre hocičo, len aby sa vytiahli od ľudí peniaze. Lebo predsa EÚ tak káže. Bioplynky fungujú, vyrobená elektrina sa im dotuje, ale bioodpad sa nezbiera.” O využívaní biologicky rozložiteľného odpadu v bioplynkách sa podľa neho uvažovalo prvýkrát už v roku 2005, avšak mestá a obce boli proti.

Minister Ján Budaj | Foto: Energie-portal.sk

Bioodpad ako cesta nevytvárania bio-brownfieldov

Nedostupnosť biologicky rozložiteľného odpadu ako vstupu pre bioplynky považujú aj bioplynári za hlavný dôvod, prečo sa využívaJú poľnohospodárske plodiny.

“Súhlasím, že predchádzajúca podpora a fungovanie bioplynových staníc nebolo a nie je optimálne. Je pravda, že v súčasnosti sa využíva najmä kukurica. Ale aj kvôli tomu, že iné zdroje jednoducho nie sú k dispozícii. Budeme veľmi radi, ak bioodpad pôjde aj do bioplyniek,” myslí si Erika Fečke Gyöngyová, predsedníčka Slovenskej bioplynovej asociácie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Povinnej prolongácii podpory sa chce vyhnúť 97 fotovoltík, ÚRSO posudzuje ich dôvody

Povinnej prolongácii podpory sa chce vyhnúť 97 fotovoltík, ÚRSO posudzuje ich dôvody

Regulátor z vlastného podnetu spustil konania voči 20 výrobcom elektriny, ktorý v stanovenej lehote nepredložili žiaden cenový návrh.

Zásoby plynu sú dostatočné, Slovensko je na zimu pripravené, ukázal test SPP – distribúcia

Zásoby plynu sú dostatočné, Slovensko je na zimu pripravené, ukázal test SPP – distribúcia

Distribučná spoločnosť zrealizovala stress test, do ktorého sa zapojili všetci dodávatelia plynu na Slovensku.

Toto sú možnosti, ako kompenzovať priemysel za nepriame náklady uhlíka

Toto sú možnosti, ako kompenzovať priemysel za nepriame náklady uhlíka

Štúdia INESS navrhuje, aby príjmy z predaja emisných povoleniek v Envirofonde slúžili na určený účel, nie financovanie štátu.