INNOGY
VSDS
Belimo

Výrobu bioplynu na Slovensku majú v portfóliu aj investičné skupiny

Na Slovensku je pripojených 107 bioplynových staníc (k 30.6.2014) so súhrnným výkonom viac ako 100 MW. Ich vlastníkom alebo spoluvlastníkom je niekoľko známych finančných skupín, mnohé z nich však s neprehľadnou vlastníckou štruktúrou, ale aj viacero menších transparentných investorov, či poľnohospodárskych fariem. Pozrite si náš prehľad TOP investorov.

Výrobu bioplynu na Slovensku majú v portfóliu aj investičné skupiny

Fotolia

Neznámi známi

Pravdepodobne najväčšou investičnou skupinou v slovenskom bioplyne je Arca Investments prostredníctvom svojej dcéry Arca Capital Slovakia, za ktorou stojí miliardár Pavol Krúpa. Skupina Arca ovláda i viacero fotovoltických elektrární. „Za posledný rok sme výrazne vstúpili na trh obnoviteľných zdrojov, keď sme získali slnečné elektrárne, bioplynové elektrárne a kogeneračné jednotky na slovensku s výkonom 35 megawatt, čo predstavuje hodnotu okolo sto miliónov eur len v obnoviteľných zdrojoch energie,“ uviedol Pavol Krúpa v rozhovore pre český Týden v apríli minulého roku. Podľa našich prepočtov má Arca svoj podiel v 11 bioplynových staniciach s výkonom približne 10 MW. V troch z týchto projektov sa angažuje Arca prostredníctvom spoločného podniku s neznámou cyperskou spoločnosťou.

Druhým najvýznamnejším investorom je málo známe konzorcium holandskej spoločnosti BALLO, B.V. a českej NORNAGEST, SE, ktoré figuruje ako väčšinový podielnik v siedmich bioplynových staniciach s úhrnným výkonom 7 MW. Spoločnosti na Slovensku zastupuje Peter Nosko. Zaujímavosťou je, že členkou predstavenstva NORNAGEST je Ingrid Stirberová, ktorá je i konateľkou investičných spoločností NORDIC VICTORY, EUROMATER, SE a BRAXTON INVEST. Tie sú materskými spoločnosťami viacerých firiem, v ktorých manažmente je aj Zuzana Herichová. Herichová a členka manažmentu týchto materských firiem Ingrid Stirberová pôsobia v niektorých dozorných radách s Josefom Vařejčkom, známym „bezdomovcom“ z kauzy predaja emisií Interblue Group. V predstavenstve jednej z firiem (REHLINGEN a.s.), ktoré sú pod BRAXTON INVEST, pôsobia okrem Ingrid Stirberovej taktiež Peter Klein, Gabriela Létalová, Peter Bezák a Václav Gregor, známi aj z pôsobenia v predstavenstve spoločnosti SkyToll v čase, keď zvíťazila v kontroverznom tendri na dodávku systému elektronického výberu mýta.

Úplný zoznam vlastníckej štruktúry bioplynových staníc v SR si môžete prečítať TU.


Čítajte: Vlastnícka štruktúra majiteľov bioplynových staníc v SR | Energie-portal.sk, 6.1.2015


Cyperčania“

Na viacerých investíciách do zariadení na výrobu bioplynu sa podieľajú i neznáme cyperské spoločnosti. Najväčšou je BPS v Bošanoch, v ktorej má dominantný podiel Claymore Equity. Podľa medializovaných informácií za ňou stoja Michal Zelina a Ján Maruchnič. Cyperské vlastnícke pozadie figuruje v deviatich projektoch so súhrnným výkonom takmer 11 MW, na troch z nich sa podieľa spoločnosť BIOGAS-HOLDING s už spomenutým väčšinovým spoločníkom – skupinou Arca, dva projekty patria čisto cyperskej spoločnosti BIOPROJECT HOLDING SE.

Za väčšinou bioplynových elektrární však stoja investori s výrazne, či úplne transparentnou vlastníckou štruktúrou.

Futbal, voda, bioplyn

Najväčší individuálny výkon vo výrobe bioplynu má zariadenie spoločnosti KOMPALA a.s. umiestnené v Badíne, s výkonom 7,030 MW. V predstavenstve spoločnosti pôsobia Ján Kováčik (prostredníctvom tretinového podielu jeho firmy NEX ENERGY a.s.) a Tomáš Paclík, ktorí sú známi svojim pôsobením vo futbale. Ján Kováčik je prezidentom Slovenského futbalového zväzu a majiteľom klubu FK Dukla Banská Bystrica. Tomáš Paclík je známy svojím pôsobením v klube Viktoria Plzeň, obaja tiež pôsobia v spoločnosti Stredoslovenská vodárenská prevádzková a.s.. Väčšinovým, dvojtretinovým vlastníkom akciovky je česká spoločnosť Estate Reality Prague, a.s., ktorá je dcérou UNLIMITED SERVICES, s.r.o., ktorej väčšinovým vlastníkom je podnikateľ Ladislav Baše.

Transparentní väčší a menší

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

Novela vyhlášky o elektroenergetike počíta so zmenou výšky poplatku za prístup do distribučnej sústavy.

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Naplnenosť európskych zásobníkov v novembri poklesla o 12 %. Menej plynu než v predošlých rokoch majú aj zásobníky na Slovensku.

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

V Glasgowe sa skončil klimatický samit COP 26, na ktorom sa rozhodovalo aj o používaní fosílnych palív, či ďalšom znižovaní emisií.