Požiadavka ÚRSO nemá oporu v zákone o energetike ani v práve EÚ, píše Sylvia Berová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.
Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v marcovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 01-03/2025 s prílohou ENERGO. Predplatitelia Energie-portal.sk magazín našli vo svojich poštových schránkach.
S účinnosťou od 1. 1. 2025 začali platiť novelizované pravidlá trhu s elektrinou1, ktoré priniesli viacero zmien. Najviac diskutovanou je úprava podmienok zdieľania elektriny, keď po novom regulátor vyžaduje, aby odberné miesta a odovzdávacie miesta nachádzajúce sa v jednej skupine zdieľania patrili do rovnakej bilančnej skupiny2.
Táto požiadavka regulátora zarezonovala v odbornej verejnosti predovšetkým z dôvodu, že nebola predmetom medzirezortného pripomienkového konania.3
Koncový odberateľ elektriny má podľa zákona o energetike právo zdieľať ním vyrobenú alebo uskladnenú elektrinu inému koncovému odberateľovi elektriny alebo energetickému spoločenstvu do ich odberných miest.4
Koncový odberateľ elektriny má zároveň právo uzatvoriť zmluvu o dodávke elektriny s dodávateľom elektriny podľa vlastného výberu a zákon o energetike ho nijako neobmedzuje v tom zmysle, že ak chce koncový odberateľ elektriny zdieľať elektrinu inému koncovému odberateľovi alebo energetickému spoločenstvu, musia mať rovnakého dodávateľa elektriny.
Právo odberateľov elektriny na slobodnú voľbu dodávateľa elektriny vyplýva aj z článku 4 Smernice o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou5. Okrem toho Smernica stanovuje povinnosť členských štátov zachovať práva členov alebo spoločníkov občianskeho energetického spoločenstva ako odberateľov elektriny v domácnosti alebo aktívnych odberateľov6 a zabezpečiť, aby neboli diskriminovaní a zaobchádzalo sa s nimi primerane z hľadiska ich činností, práv a povinností v postavení koncových odberateľov.7
Z uvedeného vyplýva, že požiadavka regulátora na rovnakú bilančnú skupinu, a teda na rovnakého dodávateľa elektriny pre všetky odberné a odovzdávacie miesta nachádzajúce sa v jednej skupine zdieľania, nemá oporu v zákone o energetike ani v práve EÚ.
V dôvodovej správe k vyhláške č. 351/2024 Z. z., ktorou boli Pravidlá trhu s elektrinou s účinnosťou od 1. 1. 2025 novelizované, sa uvádza, že: „Navrhovaná úprava vyplynula z praxe. Účelom navrhovanej úpravy je odstránenie problémov s predikciou v bilančných skupinách dodávateľov elektriny.“
Cieľom tvorby právnych predpisov je pripraviť za účasti verejnosti taký právny predpis, ktorý sa stane funkčnou súčasťou vyváženého, prehľadného a stabilného právneho poriadku SR zlučiteľného s právom EÚ a medzinárodnoprávnymi záväzkami SR.8
Pri tvorbe právneho predpisu je pritom nevyhnutné dôsledne dbať na to, aby právny predpis nižšej právnej sily bol v súlade s právnym predpisom vyššej právnej sily, ako aj na to, aby nezakladal takú právnu úpravu, ktorá znemožní alebo sťaží aplikovateľnosť právnej úpravy obsiahnutej v inom právnom predpise.
Vykonávacím právnym predpisom nemožno ukladať povinnosti, meniť alebo dopĺňať právnu úpravu nad rámec zákona alebo upravovať spoločenské vzťahy v zákone neupravené.9 To znamená, že do obsahu vykonávacieho predpisu nemožno začleniť také ustanovenia, ktoré by rozširovali alebo dopĺňali právnu úpravu nad rámec zákona, alebo ktoré by dokonca menili právnu úpravu obsiahnutú v zákone.10
Navyše regulátor neustanovil nijaké prechodné obdobie, počas ktorého by dotknutým účastníkom trhu umožnil plynulý prechod na novú právnu úpravu po účinnosti novelizovaných Pravidiel trhu s elektrinou.
Nové pravidlá zdieľania elektriny platia od 1. 1. 2025, a teda zdieľať elektrinu od tohto dátumu možno už len „po novom“. Nové pravidlá zdieľania elektriny sa teda vzťahujú aj na odberateľov elektriny, ktorí nimi vyrobenú alebo uskladnenú elektrinu zdieľali už pred 1. 1. 2025.
Pre posúdenie prípustnosti možného retroaktívneho pôsobenia právnych noriem je potrebné zohľadniť, aký vplyv bude mať nová právna úprava na existujúce právne vzťahy. Podľa Ústavného súdu SR PL. ÚS 38/99 „ako z pohľadu pravej, tak aj nepravej retroaktivity právnych noriem je podstatnou otázka ochrany nadobudnutých práv, ktoré by neskoršia právna úprava už nemala rušiť, prípadne zhoršovať, ale (a pro futuro) len zlepšovať“.
Domnievame sa, že zmenou Pravidiel trhu s elektrinou došlo k zhoršeniu práv koncových odberateľov elektriny a túto zmenu nepovažujeme za vhodné riešenie problémov dodávateľov elektriny s predikciou odchýlky.
Keďže spôsob a obsah vyššie uvedenej zmeny Pravidiel trhu s elektrinou je podľa nášho názoru v rozpore so zákonmi SR i s právom EÚ, sú nové pravidlá zdieľania elektriny napadnuteľné na Ústavnom súde SR.
1 Vyhláška ÚRSO č. 207/2023 Z. z. v znení vyhlášky ÚRSO č. 351/2024 Z. z. z 9. 12. 2024 (ďalej len „Pravidlá trhu s elektrinou“)
2 S účinnosťou od 1. 1. 2025 § 2 písm. ai) Pravidiel trhu s elektrinou znie: Na účely tejto vyhlášky sa rozumie: skupinou zdieľania skupina odberných miest a odovzdávacích miest spoločne konajúcich aktívnych odberateľov alebo aktívneho odberateľa a energetického spoločenstva alebo energetického spoločenstva a jeho členov, medzi ktorými je zdieľaná elektrina; odberné miesto alebo odovzdávacie miesto môže byť súčasne priradené len do jednej skupiny zdieľania a za všetky odberné miesta a odovzdávacie miesta v danej skupine zdieľania prevezme zodpovednosť za odchýlku rovnaký subjekt zúčtovania.
3https://www.slov-lex.sk/elegislativa/legislativne-procesy/SK/LP/2024/574/sprievodne-dokumenty?stadiumUuid=99bfa053-c340-46e7-97bf-504895663284
4 § 35 ods. 4 písm. d) zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike (ďalej len „zákon o energetike“)
5 Smernica EP a Rady č. 2019/944 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a o zmene smernice 2012/27/E (ďalej len „Smernica“)
6 Čl. 16 bod 1 písm. c) Smernice
7 Čl. 16 bod 3 písm. b) Smernice
8 § 2 ods. 1 zákona č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o tvorbe právnych predpisov“)
9 § 4 ods. 3 zákona o tvorbe právnych predpisov
10 Dôvodová správa k § 4 ods. 3 zákona o tvorbe právnych predpisov
Mgr. Sylvia Berová, advokátka
Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.