Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Z plynu v slovenských zásobníkoch držia slovenské firmy necelú polovicu, ukazuje štatistika

Zahraničných užívateľov zásobníkov oproti predošlým rokom ubudlo.

zásobníky plynu

Foto: Depositphotos

Zásoby plynu sú momentálne horúcou témou najmä v súvislosti s prípravou krajín EÚ na zimnú vykurovaciu sezónu. Naplnenosť zásobníkov na Slovensku aj inde v EÚ je na konci leta 2023 rekordná a prevyšuje 90 %. Plyn preto dokonca vo veľkých objemoch prúdi na Ukrajinu, kde sú rozsiahle kapacity zásobníkov stále neobsadené, v čom obchodníci vidia príležitosť.

Slovensko patrí v naplnenosť zásobníkov k premiantom EÚ – a to aj z pohľadu absolútneho množstva uskladneného plynu. Slovenské zásobníky sú totiž v porovnaní s domácou spotrebou omnoho robustnejšie ako v iných štátoch EÚ.

Predplatné Energie-portal.sk

Hoci aktuálna naplnenosť slovenských zásobníkov (96,4 %) je podobná ako priemer EÚ (92,5 %), tento údaj je relatívny: nie je 90 % ako 90 %.

V zásobníkoch na území Slovenska je aktuálne 37,5 TWh plynu, čo zodpovedá približne 70 % celoročnej spotreby plynu v krajine. Na druhej strane údaj za EÚ hovorí o tom, že zásobníky síce sú naplnené na 92,5 %, ale v reálnych jednotkách ide „len“ o 1 052,4 TWh plynu, čo je ekvivalentom zhruba 28 % ročnej spotreby plynu v EÚ.

Na druhej strane to, že sa plyn nachádza v zásobníkoch na území Slovenska, neznamená, že ho vlastnia slovenské firmy. Štatistika za minulé roky ukazovala, že väčšina plynu v slovenských zásobníkoch je v rukách zahraničných subjektov. A platilo to pre oboch prevádzkovateľov tuzemských zásobníkov, spoločnosť Nafta, ako aj jej dcérsky podnik Pozagas.

Napríklad v rokoch 2020 a 2021 držali slovenské firmy zo všetkého plynu uskladneného Naftou na Slovensku približne tretinu, resp. štvrtinu. V prípade lábskeho zásobníka Pozagasu slovenské subjekty využívali menej ako desatinu jeho kapacity.

Všetko sa však zmenilo s príchodom roka 2022, ktorý prekreslil štatistiky v mnohých oblastiach energetiky. Uskladňovanie plynu nebolo výnimkou. Podľa najnovších dát stúpol podiel plynu uskladneného v zásobníkoch na území SR slovenskými subjektmi na takmer 50 %. Na štatistiku sme sa pozreli bližšie.

Čo hovoria najnovšie čísla

 
 

Zostáva vám 54% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X