VSDS
VSDS
Belimo

Z čoho sa skladá cena elektriny?

Cenu každého produktu tvoria okrem viditeľných zložiek aj tie menej viditeľné. Okrem rôznych druhov daní a poplatkov tak spotrebitelia často platia ešte aj skryté náklady súvisiace s rôznymi politikami vlády. Čím viac je dané odvetvie v područí štátu, tým väčší priestor sa štátnym “manažérom” núka na zavedenie skrytých daní.

Z čoho sa skladá cena elektriny?

Foto: INESS

Energetický sektor vždy historicky patril a patrí medzi oblasti ekonomiky so silným vplyvom štátu. Tento fakt sa odráža na kvalite a cene poskytovaného produktu. Inštitút pre ekonomické a sociálne analýzy vo svojej štúdii skúmal jednotlivé zložky tvoriace cenu elektrickej energie. Sumu daní a poplatkov, ktoré neslúžia na financovanie prenosu, distribúcie alebo obchodovania s elektrinou nazval elektrickou daňou.

Ako už sme už informovali, v roku 2015 táto daň predstavovala 26,45 €/Mwh spotrebovanej elektrickej energie. Priemerná domácnosť so spotrebou 2,3 Mwh tak ročne zaplatila v účtoch za elektrinu 60,8 € na plnenie rôznych politík, nesúvisiacich priamo s výrobou a distribúciou spotrebovanej elektriny. Pri domácnosti, ktorá elektrinou zohrieva vodu aj kúri to je viac ako 500 € ročne.

Aj z tohto dôvodu je koncová cena elektrickej energie pre podniky jednou z najvyšších v strednej a východnej Európe. Najzáhadnejšiu zložku predstavuje “Poplatok za prevádzku systému”. Ten zahŕňa rôzne dotácie, najmä pre obnoviteľné zdroje energie. Tieto náklady environmentálnej politiky pritom nie sú nevyhnutné pre samotnú výrobu, prenos a distribúciu elektriny, ako pripomína štúdia INESS.

Prečítajte si tiež
Štruktúra ceny elektriny. Kam smerujú peniaze z uhradenej faktúry za elektrinu?
Hoci za elektrinu dodanú do domácnosti platíme iba dodávateľovi, ten si zo zaplatenej sumy necháva len asi 6 % a zvyšok financií pokračuje spletitým systémom ďalej. Pripravili sme pre vás prehľad zloženia ceny elektriny.

Podobným dotovaním, tento raz za sociálnym účelom a hrozbou prepustenia niekoľko tisíc zamesnancov, sa zachováva neefektívna ťažba lignitu a súvisiace fungovanie stratovej elekrárne v Novákoch.

Komicky pritom vyznieva fakt, že práve cez dotácie na obnoviteľné zdroje zaplatia spotrebitelia 144-270 eur/tonu oxidu uhoľnatého nevypusteného do ovzdušia, no zároveň 42 eurami venovanými Elektrárni Nováky podporujú produkciu rovnakej tony splodín.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čo bude znamenať zákaz používania kotlov 1., 2. a 3. emisnej triedy?

Čo bude znamenať zákaz používania kotlov 1., 2. a 3. emisnej triedy?

Envirorezort chce od roku 2030 zakázať najviac znečisťujúce kotly.

Energetická trieda A0 je od roku 2021 povinná, stavať sa môžu už len takmer nulové domy

Energetická trieda A0 je od roku 2021 povinná, stavať sa môžu už len takmer nulové domy

Takmer nulové domy musia využívať obnoviteľné zdroje energie, napríklad tepelné čerpadlá. Zatepľovanie budov si však energetická trieda A0 nevyhnutne nevyžaduje.

Aktuálne možnosti vymáhania nárokov z neoprávnene zaplatenej dane z emisných kvót

Aktuálne možnosti vymáhania nárokov z neoprávnene zaplatenej dane z emisných kvót

Na základe novely zákona o dani z príjmov bola v roku 2011 zavedená daň z emisných kvót1. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v januárovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/01.