Vytlačia siete CZT a odpadové teplo plynové kotly z domácností? | ENERGIE-PORTAL.SK
INNOGY
INNOGY
INNOGY

Vytlačia siete CZT a odpadové teplo plynové kotly z domácností?

Zakážte inštalovanie nových plynových kotlov a preferujte existujúcu tepelnú infraštruktúru, tvrdí dánsky vedec.

Vytlačia siete CZT a odpadové teplo plynové kotly z domácností?

Foto: Fotolia

Vykurovanie sa v súčasnosti podieľa na celkovej spotrebe energií v Európe zhruba polovicou. Drvivá väčšina potrebného tepla pritom pochádza z fosílnych zdrojov ako sú uhlie, ropa a zemný plyn. Snahy Európskej komisie o dekarbonizovanie energetiky, teda eliminovanie fosílnych zdrojov, vychádzajú predovšetkým z elektrifikácie a vyššieho používania “zeleného” plynu.

Dánsky vedec Brian vad Mathiesen z univerzity v Aalborgu a koordinátor projektu Heat Roadmap Europe sa však nazdáva, že výrazné zníženie emisií pochádzajúcich z vykurovania domácností možno dosiahnuť najmä zákazom používania plynových, olejových kotlov a rozvíjaním už z veľkej časti existujúcej siete centralizovaného zásobovania teplom.

Plyn potrebný, ale nie pre vykurovanie

“V niektorých krajinách Európy existuje až taká mentálna a fyzická závislosť od plynu, že sa tu debatuje o výrobe vodíka, syntetických alebo zelených plynov, aby sa mohol plyn stále používať na vykurovanie domácností. Produkcia tepla s nízkou teplotou však bude vyžadovať veľmi nákladné rozširovanie obnoviteľných zdrojov,” tvrdí vad Mathiesen v rozhovore pre portál Euractiv

“Súhlasím, že plyn bude potrebný v budúcnosti. Ale bude ho treba pre úplne iné účely než je vykurovanie domácností. Plynárenská sieť v budúcnosti bude oveľa komplexnejšia ako si vieme v súčasnosti predstaviť. Plyn nie je schodnou možnosťou pre dodávku teplej vody, ak chceme expanziu obnoviteľných zdrojov a zároveň mať lacné vykurovanie.”

Odpadové teplo + existujúce siete

Podľa dánskeho vedca je kľúčom tepelná infraštruktúra a odpadové teplo z priemyselných podnikov, ktoré možno využiť aj nepriamo pomocou veľkých tepelných čerpadiel, či odpadové teplo zo spaľovní, termosolárna, geotermálna, či kombinovaná (tepelná a elektrická) energia.

Všetko o plyne

Napríklad používanie solárneho tepla, geotermálnej energie spolu s veľkými a výkonnými tepelnými čerpadlami v systémoch CZT je podľa neho žiadanou alternatívou pre lacnejšie zapojenie obnoviteľnej energie ako aj jej uskladnenia vo veľkoobjemových nádržiach s horúcou vodou.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako hacknúť CO2 za 32 hodín? Zapojte sa do Hackathonu

Ako hacknúť CO2 za 32 hodín? Zapojte sa do Hackathonu

Ako môžete znížiť svoju osobnú uhlíkovú stopu? Odpoveďou môže byť výzva prvého Hackathonu, súťaže, ktorú organizujú SPP, Keboola a Microsoft v júni 2022.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2022

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2022

Dvadsiaty prvý ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Hybridné zdroje energie pre vetranie a klimatizáciu" sa uskutoční tradične vo Vysokých Tatrách.

Elektromobily môžu distribútorom elektriny pomáhať s vykrývaním špičiek

Elektromobily môžu distribútorom elektriny pomáhať s vykrývaním špičiek

Technológiu obojsmerného dobíjania už automobilky inštalujú do vybraných modelov alebo ju testujú.