Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Vytlačia siete CZT a odpadové teplo plynové kotly z domácností?

Zakážte inštalovanie nových plynových kotlov a preferujte existujúcu tepelnú infraštruktúru, tvrdí dánsky vedec.

Vytlačia siete CZT a odpadové teplo plynové kotly z domácností?

Foto: Fotolia

Vykurovanie sa v súčasnosti podieľa na celkovej spotrebe energií v Európe zhruba polovicou. Drvivá väčšina potrebného tepla pritom pochádza z fosílnych zdrojov ako sú uhlie, ropa a zemný plyn. Snahy Európskej komisie o dekarbonizovanie energetiky, teda eliminovanie fosílnych zdrojov, vychádzajú predovšetkým z elektrifikácie a vyššieho používania “zeleného” plynu.

Dánsky vedec Brian vad Mathiesen z univerzity v Aalborgu a koordinátor projektu Heat Roadmap Europe sa však nazdáva, že výrazné zníženie emisií pochádzajúcich z vykurovania domácností možno dosiahnuť najmä zákazom používania plynových, olejových kotlov a rozvíjaním už z veľkej časti existujúcej siete centralizovaného zásobovania teplom.

Plyn potrebný, ale nie pre vykurovanie

“V niektorých krajinách Európy existuje až taká mentálna a fyzická závislosť od plynu, že sa tu debatuje o výrobe vodíka, syntetických alebo zelených plynov, aby sa mohol plyn stále používať na vykurovanie domácností. Produkcia tepla s nízkou teplotou však bude vyžadovať veľmi nákladné rozširovanie obnoviteľných zdrojov,” tvrdí vad Mathiesen v rozhovore pre portál Euractiv

“Súhlasím, že plyn bude potrebný v budúcnosti. Ale bude ho treba pre úplne iné účely než je vykurovanie domácností. Plynárenská sieť v budúcnosti bude oveľa komplexnejšia ako si vieme v súčasnosti predstaviť. Plyn nie je schodnou možnosťou pre dodávku teplej vody, ak chceme expanziu obnoviteľných zdrojov a zároveň mať lacné vykurovanie.”

Odpadové teplo + existujúce siete

Podľa dánskeho vedca je kľúčom tepelná infraštruktúra a odpadové teplo z priemyselných podnikov, ktoré možno využiť aj nepriamo pomocou veľkých tepelných čerpadiel, či odpadové teplo zo spaľovní, termosolárna, geotermálna, či kombinovaná (tepelná a elektrická) energia.

Všetko o plyne

Napríklad používanie solárneho tepla, geotermálnej energie spolu s veľkými a výkonnými tepelnými čerpadlami v systémoch CZT je podľa neho žiadanou alternatívou pre lacnejšie zapojenie obnoviteľnej energie ako aj jej uskladnenia vo veľkoobjemových nádržiach s horúcou vodou.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: EnergyCamp 2019

Pozvánka na konferenciu: EnergyCamp 2019

EnergyCamp 2019 je dvojdňová konferencia plná príkladov z praxe o príprave a realizácii energetických stavieb, implementácii IT a IoT technológií a skúseností z energetického manažmentu.

Dni teplárenstva a energetiky v Hradci Králové sú za dverami

Dni teplárenstva a energetiky v Hradci Králové sú za dverami

Energetika prežíva obdobie búrlivých zmien v legislatíve aj v technológiách, s ktorými sa bude musieť vyrovnať aj teplárenstvo.

Dimenzovanie fotovoltiky v budove umožňuje najlepšie hodinový výpočet potreby energie

Dimenzovanie fotovoltiky v budove umožňuje najlepšie hodinový výpočet potreby energie

Hodnotenie energetickej hospodárnosti budov vychádza z potreby energie podľa mesačnej a ročnej metódy. Tie však nezohľadňujú výrobu z fotovoltiky a vlastnú spotrebu v budove.