Zakážte inštalovanie nových plynových kotlov a preferujte existujúcu tepelnú infraštruktúru, tvrdí dánsky vedec.
Vykurovanie sa v súčasnosti podieľa na celkovej spotrebe energií v Európe zhruba polovicou. Drvivá väčšina potrebného tepla pritom pochádza z fosílnych zdrojov ako sú uhlie, ropa a zemný plyn. Snahy Európskej komisie o dekarbonizovanie energetiky, teda eliminovanie fosílnych zdrojov, vychádzajú predovšetkým z elektrifikácie a vyššieho používania “zeleného” plynu.
Dánsky vedec Brian vad Mathiesen z univerzity v Aalborgu a koordinátor projektu Heat Roadmap Europe sa však nazdáva, že výrazné zníženie emisií pochádzajúcich z vykurovania domácností možno dosiahnuť najmä zákazom používania plynových, olejových kotlov a rozvíjaním už z veľkej časti existujúcej siete centralizovaného zásobovania teplom.
Plyn potrebný, ale nie pre vykurovanie
“V niektorých krajinách Európy existuje až taká mentálna a fyzická závislosť od plynu, že sa tu debatuje o výrobe vodíka, syntetických alebo zelených plynov, aby sa mohol plyn stále používať na vykurovanie domácností. Produkcia tepla s nízkou teplotou však bude vyžadovať veľmi nákladné rozširovanie obnoviteľných zdrojov,” tvrdí vad Mathiesen v rozhovore pre portál Euractiv.
“Súhlasím, že plyn bude potrebný v budúcnosti. Ale bude ho treba pre úplne iné účely než je vykurovanie domácností. Plynárenská sieť v budúcnosti bude oveľa komplexnejšia ako si vieme v súčasnosti predstaviť. Plyn nie je schodnou možnosťou pre dodávku teplej vody, ak chceme expanziu obnoviteľných zdrojov a zároveň mať lacné vykurovanie.”
Odpadové teplo + existujúce siete
Podľa dánskeho vedca je kľúčom tepelná infraštruktúra a odpadové teplo z priemyselných podnikov, ktoré možno využiť aj nepriamo pomocou veľkých tepelných čerpadiel, či odpadové teplo zo spaľovní, termosolárna, geotermálna, či kombinovaná (tepelná a elektrická) energia.
Napríklad používanie solárneho tepla, geotermálnej energie spolu s veľkými a výkonnými tepelnými čerpadlami v systémoch CZT je podľa neho žiadanou alternatívou pre lacnejšie zapojenie obnoviteľnej energie ako aj jej uskladnenia vo veľkoobjemových nádržiach s horúcou vodou.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.