Hlavné mesto Holandska, v súlade s novou stratégiou vlády, chce znížiť závislosť na zemnom plyne do roku 2050.
Do roku 2020 by malo až 102-tisíc domácností v Amsterdame zmeniť spôsob dodávania tepla z lokálneho zdroja, najmä vo forme plynových kotlov, na centrálne. Centralizáciou a vytvorením jedného miesta, kde sa spaľuje palivo, sa majú znížiť emisie škodlivých látok do ovzdušia.
Centrálne zásobovanie teplom má pochádzať z viacerých zdrojov. Dodávku budú zabezpečovať aj priemyselné podniky a spaľovňa odpadu. V súčasnosti je 70-tisíc domácností v meste vykurovaných teplou vodou zo spaľovne.
Plánuje sa tiež hromadnejšie používanie tepelných čerpadiel spolu so solárnymi ohrievačmi vody v nových domoch na umelo vytvorených ostrovoch. No predpokladom účinnosti tepelného čerpadla je aj vysoko kvalitná izolácia budovy. Aj preto zatiaľ túto technológiu používa iba zhruba tisícka domov v celom Holandsku.
Niektoré domy sú vybavené aj solárnymi ohrievačmi vody, ktoré v budúcnosti môžu dodávať nevyužitú teplú vodu do siete a vytvárať tak dodatočný príjem pre domácnosť.
Tamojší úradníci idú, v súlade s novou stratégiou vlády odstavenia domácností od plynu, príkladom ostatným mestám v krajine a už stihli zatrhnúť privedenie plynovej prípojky do novej štvrte s nájomnými bytmi.
Ako uvádza server Citylab, zemný plyn zohrieva 90 % všetkých domácností v Amsterdame a tvorí 30 % všetkých uhlíkových emisií. Nahradiť všetky kotly teda nebude ľahké. Budúci rok chce radnica odstaviť od plynu 10-tisíc nájomných bytových jednotiek.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.