V Holandsku chcú zakázať plyn v domácnostiach | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

V Holandsku chcú zakázať plyn v domácnostiach

To nie je žart, tamojšia vláda plánuje postupne odstaviť jeho používanie pri varení a vykurovaní.

V Holandsku chcú zakázať plyn v domácnostiach

Foto: Fotolia

Obyvatelia Holandska sa podľa všetkého budú musieť rozlúčiť s používaním zemného plynu pri varení a vykurovaní domácností.

Vláda chce tento zdroj energie postupne vytlačiť z trhu, vyplýva to z novej energetickej stratégie do roku 2050.

Plynárenské spoločnosti nebudú povinné zabezpečiť domácnostiam dodávku plynu a žiadna nová infraštruktúra sa nebude budovať.

Namiesto toho sa majú domy a kancelárie vykurovať teplom, produkovaným priemyselnými podnikmi a spaľovňami odpadu, a tiež geotermálnymi zdrojmi. Na varenie majú slúžiť elektrické varné dosky.

Transformácia na spoločnosť bez plynu má prebiehať postupne. V súčanosti používa toto palivo zhruba sedem miliónov domácností.

Radnica hlavného mesta Amsterdam chce v budúcom roku odpojiť od plynu 10-tisíc domácností. Okrem toho dve novovznikajúce obytné štvrte nebudú mať zavedenú plynovú prípojku.

Plán na znižovanie emisií uhlíka počíta aj s postupným odstavením fosílnych palív v doprave, vyššími investíciami do cyklistickej infraštruktúry a opatreniami na podporu výroby solárnej a veternej energie jednotlivými domácnosťami.

Súčasťou je aj už avizovaný zákaz používania spaľovacích motorov, o ktorom Energie-portál už informoval, pričom ambiciózno-komický cieľ vlády znie, že do roku 2035 budú všetky nové autá používať nefosílne zdroje energie.

“Odhady nákladov na takéto prepnutie sa rôznia a vláda v súčasnosti začala skúmať finančné dopady plánu. Publikované majú byť budúci rok,” uvádza server Dutchnews.

O tom, či holandskí politici a úradníci vedia napočítať do desať, sa správa nezmieňuje.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Vláda schválila zavedenie solidárneho príspevku pre ropné odvetvie, ktorý sa má použiť na zmiernenie vysokých cien energií pre odberateľov.

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.