INNOGY
INNOGY
INNOGY

Vysoko úsporné ionizačné kotly. Zázrak alebo klamstvo?

Predajcovia ionizačných elektrických kotlov sa chvália výbornými parametrami, o výsledkoch reálnej prevádzky sa však veľa nevie.

Vysoko úsporné ionizačné kotly. Zázrak alebo klamstvo?

Foto: Stafor

Vykurovanie bytu, domu, či iného objektu pri čo najnižších nákladoch na obstaranie zdroja a jeho prevádzku je cieľom každého majiteľa. Vývoj technológií napreduje aj v tejto oblasti a presadzovať sa postupne začínajú aj zariadenia využívajúce namiesto fosílnych palív elektrickú energiu. Do tejto kategórie patria aj nie príliš známe ionizačné kotly.

Niekoľko predajcov ponúka tieto vraj vysoko úsporné kotly aj na Slovensku. Odporúčajú inštaláciu takéhoto kotla v objektoch bez prívodu plynu a existujúcom kotli napríklad na tuhé palivo. Vhodným miestom majú byť aj novostavby, kde užívateľ ušetrí za prípojku plynu, stavbu komína, či rôzne povolenia. Ionizačný kotol sa vraj hodí aj ako náhrada starého plynového kotla pri jeho výmene.

Rozdiel oproti elektrickému kotlu

A v čom má byť ionizačný kotol lepší od klasického elektrického kotla? Aj tento potrebuje pre produkciu tepla ako zdroj elektrickú energiu. Účinnosť tejto premeny je taká istá. Ionizačné kotly sa od elektrických líšia tým, že dokážu vytvárať tepelnú energiu aj bez okamžitého dodávania elektriny v dôsledku elektrochemickej reakcie špeciálneho média.

Zohrievaním kvapaliny v ionizačnom kotli dochádza k rozdeleniu molekúl na záporné a kladné ióny v iónovej komore. Potom sa tieto ióny opäť zlučujú, pričom sa uvoľňuje teplo, dozvedáme sa zo stránky jedného z predajcov, spoločnosti Solarterm. Teplonosná kvapalina pri ionizačných kotloch značky Stafor obsahuje propylén, antikorózne a ďalšie prísady, ktoré majú odolať aj prekurovaniu a zabraňovať oxidácii propylénglykolu. Jej životnosť pri správnom používaní je päť rokov.

Výhody ionizačných kotlov

Hlavnými výhodami ionizačných kotlov má byť výrazná úspora energie (až 50 %) pri bežných prevádzkových podmienkach. Nízke obstarávacie a prevádzkové náklady a tým pádom rýchla návratnosť investície. Spotreba elektriny 0,0067 kWh/m3 v zimnom období pri vonkajšej teplote -20 °C. Jednoduchá a bezriziková údržba bez vetracích zariadení a komínov a tiež nenáročnosť na priestor vďaka malým rozmerom zariadenia.

S výrobou a propagovaním ionizačných kotlov začali pred pár rokmi spoločnosti najmä z Ruska, Ukrajiny a pobaltských krajín. Pred ich ponúkaním na európskom trhu však potrebovali najskôr potrebné povolenia a certifikáty osvedčujúce skutočné prevádzkové parametre. A tu nastáva jeden z “kameňov úrazu” a pochybnosti vyvolávajúca skutočnosť.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Správa budov 2019

Pozvánka na konferenciu: Správa budov 2019

Združenie správcov a užívateľov nehnuteľností vás pozýva na 8. ročník medzinárodnej konferencie. Denník Energie-portal.sk je mediálnym partnerom konferencie.

Ako nestabilný výkon veterných elektrární ovplyvňuje ceny elektriny

Ako nestabilný výkon veterných elektrární ovplyvňuje ceny elektriny

Veterná energia bola po hnedom uhlí vlani druhým najväčším zdrojom elektriny v Nemecku. Dve udalosti v decembri ukázali, s čím treba v budúcnosti počítať a prečo sú dôležité technológie uskladňovania.

Blíži sa konferencia Vykurovanie 2019 (+ foto)

Blíži sa konferencia Vykurovanie 2019 (+ foto)

V poradí 27. ročník sa uskutoční podobne ako predchádzajúce dva ročníky v hoteli Permon v Podbanskom.