Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Tepelné čerpadlá a hybridné kotly majú byť energetickou budúcnosťou Európy

Stovka miliónov elektromobilov na cestách, vykurovanie tepelnými čerpadlami a hybridnými kotlami. To je predstava združenia Eurelectric o EÚ v roku 2050.

Tepelné čerpadlá a hybridné kotly majú byť energetickou budúcnosťou Európy

Foto: Viessmann

Znižovanie emisií uhlíka v súlade s Parížskou klimatickou dohodou nenapreduje úplne podľa očakávaní presadzovateľov. Ak chce Európa výrazne obmedziť vypúšťanie skleníkových plynov do ovzdušia, oblasti s najväčšou spotrebou energií budú musieť prejsť výraznou elektrifikáciou. Teda nahradiť fosílne palivá elektrickou energiou.

Najväčšími žrútmi energií sú doprava, priemysel a obytné a komerčné budovy. Podiel elektriny pri celkovej spotrebe energií v týchto sektoroch predstavuje v súčasnosti zhruba 22 %. Podľa predstavy združenia Eurelectric by sa percento do roku 2050 mohlo zvýšiť až na 60 % pri najodvážnejšom scenári vývoja postupu elektrifikácie ekonomiky.

100 miliónov elektromobilov na cestách

Združenie predstavilo vo svojej štúdii tri scenáre ako znížiť emisie do polovice tohto storočia. Stredný scenár so znížením o 90 % oproti úrovni z roku 1990 počíta s tým, že na cestách bude jazdiť 100 miliónov elektromobilov. Pre elektrické vozidlá má byť k dispozícii 85 miliónov nabíjacích staníc. Podiel fosílnych palív má klesnúť zo súčasných dvoch tretín na štvrtinu.  

Autori štúdie, na ktorej sa podieľala aj poradenská spoločnosť McKinsey & Company, predpokladajú zvyšovanie dopytu po elektrine pri strednom scenári dekarbonizácie o 1,3 % ročne. Pri započítaní nepriameho dopytu po elektrine v podobe výroby vodíka, plynu a ďalších syntetických palív by nárast predstavoval 1,8 %.

VIESSMANN

Najvýraznejšie má elektrifikácia zasiahnuť sektor dopravy. V súčasnosti tu elektrina poháňa najmä železničnú dopravu, no celkovo elektrifikovaná doprava predstavuje iba 1 %. Do roku 2050 by mala stúpnuť na 43 %. Minimalistický scenár Eurelectric počíta, že v polovici storočia bude elektrinou poháňaných 80 % osobných automobilov, takmer tretina nákladiakov a 39 % autobusov. Tento nárast spotreby elektriny v doprave by si vyžiadal 250-260 TWh ročne, v súčasnosti iba 1,5 TWh.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

Novela vyhlášky o elektroenergetike počíta so zmenou výšky poplatku za prístup do distribučnej sústavy.

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Zásobníky plynu v EÚ sa vyprázdňujú. Rusi sľubovali, že svoje v novembri naplnia

Naplnenosť európskych zásobníkov v novembri poklesla o 12 %. Menej plynu než v predošlých rokoch majú aj zásobníky na Slovensku.

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

Ostro sledovaná klimatická konferencia v Glasgowe veľa prekvapení nepriniesla

V Glasgowe sa skončil klimatický samit COP 26, na ktorom sa rozhodovalo aj o používaní fosílnych palív, či ďalšom znižovaní emisií.