Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky
SPP - Distribúcia

Tepelné čerpadlá a hybridné kotly majú byť energetickou budúcnosťou Európy

Stovka miliónov elektromobilov na cestách, vykurovanie tepelnými čerpadlami a hybridnými kotlami. To je predstava združenia Eurelectric o EÚ v roku 2050.

Tepelné čerpadlá a hybridné kotly majú byť energetickou budúcnosťou Európy

Foto: Viessmann

Znižovanie emisií uhlíka v súlade s Parížskou klimatickou dohodou nenapreduje úplne podľa očakávaní presadzovateľov. Ak chce Európa výrazne obmedziť vypúšťanie skleníkových plynov do ovzdušia, oblasti s najväčšou spotrebou energií budú musieť prejsť výraznou elektrifikáciou. Teda nahradiť fosílne palivá elektrickou energiou.

Najväčšími žrútmi energií sú doprava, priemysel a obytné a komerčné budovy. Podiel elektriny pri celkovej spotrebe energií v týchto sektoroch predstavuje v súčasnosti zhruba 22 %. Podľa predstavy združenia Eurelectric by sa percento do roku 2050 mohlo zvýšiť až na 60 % pri najodvážnejšom scenári vývoja postupu elektrifikácie ekonomiky.

100 miliónov elektromobilov na cestách

Združenie predstavilo vo svojej štúdii tri scenáre ako znížiť emisie do polovice tohto storočia. Stredný scenár so znížením o 90 % oproti úrovni z roku 1990 počíta s tým, že na cestách bude jazdiť 100 miliónov elektromobilov. Pre elektrické vozidlá má byť k dispozícii 85 miliónov nabíjacích staníc. Podiel fosílnych palív má klesnúť zo súčasných dvoch tretín na štvrtinu.  

Autori štúdie, na ktorej sa podieľala aj poradenská spoločnosť McKinsey & Company, predpokladajú zvyšovanie dopytu po elektrine pri strednom scenári dekarbonizácie o 1,3 % ročne. Pri započítaní nepriameho dopytu po elektrine v podobe výroby vodíka, plynu a ďalších syntetických palív by nárast predstavoval 1,8 %.

VIESSMANN

Najvýraznejšie má elektrifikácia zasiahnuť sektor dopravy. V súčasnosti tu elektrina poháňa najmä železničnú dopravu, no celkovo elektrifikovaná doprava predstavuje iba 1 %. Do roku 2050 by mala stúpnuť na 43 %. Minimalistický scenár Eurelectric počíta, že v polovici storočia bude elektrinou poháňaných 80 % osobných automobilov, takmer tretina nákladiakov a 39 % autobusov. Tento nárast spotreby elektriny v doprave by si vyžiadal 250-260 TWh ročne, v súčasnosti iba 1,5 TWh.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Garantovaná energetická služba je o ekonomike, nie sú to štrukturálne fondy

Garantovaná energetická služba je o ekonomike, nie sú to štrukturálne fondy

Pri príprave GES projektu klient musí vedieť, čo chce dosiahnuť, tvrdí Marcel Lauko z Asociácie poskytovateľov energetických služieb.

WWF: Bariéry na riekach treba odstraňovať, vo svete miznú aj veľké priehrady

WWF: Bariéry na riekach treba odstraňovať, vo svete miznú aj veľké priehrady

Malé vodné elektrárne, priehrady či hate. Na slovenských riekach je viac ako 1000 stavieb a podľa WWF Slovensko treba niektoré odstrániť. Ochranári v rámci kampane #ProtectWater apelovali na Európsku komisiu.

Nárok na podporu stratí 130 výrobcov. Nesplnili si povinnosť voči ÚRSO a distribučkám

Nárok na podporu stratí 130 výrobcov. Nesplnili si povinnosť voči ÚRSO a distribučkám

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zverejnil zoznam výrobcov elektriny, ktorým právo na podporu v roku 2019 zaniká. Nesplnili si oznamovaciu povinnosť voči regulátorovi.