Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Výrobca vzduchotechniky Systemair naďalej expanduje

Výrobná hala pri Bratislave vlani zvýšila kapacitu na zhruba 20 mil. eur, väčšina produktov smeruje na export a 10% na domáci trh.

Výrobca vzduchotechniky Systemair naďalej expanduje

Ilustračné foto: Systemair

Spoločnosť Systemair, švédsky výrobca vzduchotechniky, zaznamenal v druhom finančnom kvartáli nárast predajov medziročne o 9 %. Čistý zisk dosiahol 115 mil. švédskych korún (11,8 mil. eur).

“Organický rast zaznamenal 4,8 % nárast v druhom štvrťroku a zisk sa zvýšil v porovnaní s vlaňajším rokom. Začínajú sa dostavovať výsledky reštruktruralizačného programu, spusteného v júni. Ročná úspora nákladov dosahuje 45 mil. SEK, pričom plný dopad očakávame do dvoch rokov,” hodnotí výsledky hospodárenia Roland Kasper, výkonný riaditeľ skupiny.

Skupina získala v auguste českú spoločnosť 2VV, popredného výrobcu vzduchových clon, vetracích jednotiek a ďalších vzduchotechnických výrobkov. “Akvizícia vytvára príležitosti pre produktové a výrobné synergie v našich európskych jednotkách,” uvádza spoločnosť v správe.

Tržby z predaja rástli v druhom štvťroku medziročne najviac na severských trhoch - Dánsku, Nórsku a Fínsku o 11 %. Podobne aj v západnej Európe. Menší nárast (2 %) zaznamenali krajiny východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu. V červených číslach sa ocitol ruský trh.

Skupina tiež investovala do výstavby novej továrne v Turecku, čo umožní zvýšenie produkčnej kapacity pri nižších nákladoch. Výhľadovo Systemair očakáva rast na niekoľkých trhoch, hoci by privítal silnejší nárast v častiach západnej Európy a zotavenie v Rusku.

Chce pokračovať v akvizíciách a investovaní do výrobných zariadení, vývoja produktov a marketingu s cieľom zachovať rast.

Jeden z výrobných závodov Systemair sa nachádza aj na Slovensku. Vlani spoločnosť rozšírila a zmodernizovala prevádzku v Kalinkove pri Bratislave, kde sa vyrábajú distribučné prvky (ADP) a výrobky požiarnej ochrany (FSP) v oblasti VZT.

Investícia za 7,4 mil. eur zahŕňala okrem rekonštrukcie výrobných hál aj nové laboratórium, centrálny sklad a administratívne priestory. Výrobné kapacity v objeme zhruba 20 mil. eur sú smerované 90 % pre export a 10 % pre domáci trh.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

Eustream otestuje prepravu vodíka v slovenských plynovodoch

SPP – distribúcia v rámci spoločného projektu plynárenských spoločností preskúma možnosti distribúcie vodíka, Nafta sa zameria na uskladňovanie vodíka.

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Matka Slovnaftu mení stratégiu, zameria sa na vodík, pokročilé biopalivá a odpad

Nemôžete byť udržateľní bez generovania výnosov, zdôrazňuje šéf skupiny MOL Hernádi.

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

VSD sa presadila v zahraničí, elektroenergetické stavby buduje v Maďarsku aj Česku

Špecifické projekty Východoslovenská distribučná realizuje aj na úrovniach veľmi vysokého a zvlášť vysokého napätia. Využíva pri tom najmodernejšie technológie.