INNOGY
VSDS
INNOGY

Vykurovanie rodinného domu plynom alebo elektrinou?

Vedecká štúdia porovnala ekonomický, environmentálny a energetický dopad dvoch zdrojov energie v nízkoenergetickom dome.

Vykurovanie rodinného domu plynom alebo elektrinou?

Foto: Fotolia

Je výhodnejšie vykurovanie rodinného domu zemným plynom alebo zariadeniami využívajúcimi elektrickú energiu? Ak chcete zo svojho domu spraviť maximálne energeticky efektívny, zelený, no zároveň ekonomicky čo najmenej nákladný objekt, čo je lepšie používať?

Túto otázku si položili vedci z amerického National Institute of Standards and Technology (NIST). Zamerali sa na hodnotenie využívania energie a dopadu na životné prostredie pri vykurovaní a chladení nízkoenergetického domu elektrinou a zemným plynom.

“Typ paliva predstavuje dôležitý faktor, pretože vykurovanie a chladenie tvorí významnú časť spotreby energie v dome,” tvrdí David Webb, spoluautor štúdie publikovanej v odbornom časopise Journal of Building Engineering.

Všetko o plyne

Hodnotenie vychádzalo z vlastných databázových súborov NIST a softvéru známeho ako BIRDS (Building Industry Reporting and Design for Sustainability). Metodika umožňuje aplikovať hodnotenie na základe rovnakých kritérií aj v iných častiach Spojených štátov. Odborníci z oblasti stavebníctva, ale aj architekti, či inžinieri používajú BIRDS na hodnotenie udržateľnosti materiálov a energie v budove počas jej životnosti.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Fotovoltické panely ako súčasť budov sú samozrejmou voľbou

Fotovoltické panely ako súčasť budov sú samozrejmou voľbou

Účel fotovoltiky oproti obdobiu spred 10-15 rokov sa zmenil. V súčasnosti sa používa najmä na pokrytie vlastnej spotreby a je súčasťou decentralizovaných energetických systémov, tvrdí riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Seminár SAPI „Fotovoltika a OZE v roku 2021“ bude vysielaný online

Seminár SAPI „Fotovoltika a OZE v roku 2021“ bude vysielaný online

Jubilejný, 10. ročník seminára prinesie pre diváka hneď niekoľko zmien. V dôsledku aktuálneho vývoja pristúpila SAPI k zmene formátu a podujatie bude vysielané naživo, z profesionálneho štúdia.

SPP vyhlasuje výberové konanie na člena predstavenstva a dozornej rady v SPP CZ

SPP vyhlasuje výberové konanie na člena predstavenstva a dozornej rady v SPP CZ

Uzávierka výberových konaní je 18. novembra 2020.