Ministerstvo životného prostredia predstavilo metodiku pre rozvoj veternej energetiky.
Veterná energetika na Slovensku zažíva v posledných rokoch boom. Na papieri. V procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) sú aktuálne veterné elektrárne s výkonom okolo 1 000 MW.
Napriek zmiernenej zdravotníckej vyhláške a vlaňajšej novelizácii zákona o EIA však investori stále narážajú na zdĺhavé povoľovacie procesy. Problémom, na ktorí upozorňujú investori, je tiež ich nepredvídateľnosť.
Zmeniť by to mali zmeniť tzv. akceleračné „go-to“ zóny. Teda vytypované územia, kde bude možné postaviť veterné turbíny jednoduchšie. Štát sa k ich vytvoreniu zaviazal v rámci Plánu obnovy a odolnosti.
Podobný postup volia aj viaceré ďalšie štáty EÚ, napríklad Česká republika. Vlády takto developerom ponúkajú vybrané lokality s tým, že nový veterný park v nich úrady povolia rýchlejšie. Na druhej strane pre „go-to zóny“ sa nerozhodli všade, napríklad Fínsko pripájajúce 1000 MW nového výkonu ročne sa vydalo inou cestou.
Hoci väčšina energetickej agendy na Slovensku spadá pod ministerstvo hospodárstva, zodpovedným rezortom za plnenie úloh v oblasti veternej energie je v rámci Plánu obnovy a odolnosti Ministerstvo životného prostredia SR. Vláda následne v roku 2023 rozhodla, že prípravu metodiky a akceleračných zón má zabezpečiť pološtátna Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS). Ako sme však na Energie-portal.sk referovali už pred rokom na jar 2024, práce na akceleračných zónach sa zasekli.
Slovenský Plán obnovy ako jedno z opatrení požadovaných od štátu konkrétne spomína „Vytvorenie metodík a pilotných oblastí vhodných na rozvoj veternej energie“ a míľnikom pre toto opatrenie je „Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov o oblastiach vhodných na výrobu energie z OZE („go-to areas“) a uverejnenie návrhu metodiky na vytvorenie takýchto vhodných oblastí.“
Včera (2. apríla) sa celá vec pohla dopredu. Ministerstvo predstavilo návrh pod názvom „Metodika pre rozvoj veternej energetiky v Slovenskej republike – príprava akceleračných zón vhodných na rozvoj veternej energie.“ Materiál sa dá aktuálne ešte pripomienkovať.
Čo ukázalo ministerstvo
Envirorezort tvrdí, že do prípravy materiálu bola okrem JESS zapojená pracovná skupina so širokým zastúpením rôznych stakeholderov. Stretnúť sa mala šesťkrát v minulom roku.
Zostáva vám 70% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.