VSE
VSE
Belimo

Rozvoj veternej energetiky na Slovensku bude v rukách veľkej energofirmy

Vláda poverila prípravou akceleračných zón pre veterné parky spoločnosť, ktorá môže mať iný záujem ako rozvíjať veternú energiu.

Rozvoj veternej energetiky na Slovensku bude v rukách veľkej energofirmy

Foto: Energie-portal.sk

Rozvoj veternej energie na Slovensku bol doteraz veľmi obmedzený, hoci v príprave sú investície za vyše miliardy eur. Napomôcť budovaniu veterných parkov, zjednodušiť proces prípravy a výstavby majú nové opatrenia, ktoré v apríli tohto roku schválil štát.

Predplatné Energie-portal.sk

Prípravou veterných parkov v tzv. „go-to“ zónach vláda poverila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska (JESS), kde je 51 % akcionárom štátny JAVYS a 49 % podiel patrí českému pološtátnemu energetickému gigantu ČEZ.

Obe spoločnosti sa tak môžu stať nielen spoluvlastníkom budúcich veterných parkov v určených zónach, ale môžu určovať pravidlá pre iné spoločnosti, pričom ČEZ aktívne rozvíja projekty aj v oblasti veternej energie.

V článku sa dozviete:

 • prečo výrobcovia z obnoviteľných zdrojov považujú rozhodnutie štátu za vysoko neštandardné,
 • za čo všetko má zodpovedať poverená spoločnosť a prečo môže ísť o konflikt záujmov,
 • ako zdôvodňuje rozhodnutie ministerstvo hospodárstva,
 • prečo môže podľa SAPI sledovať vybraná spoločnosť pri príprave zón vlastné záujmy a ako to súvisí s voľnými prenosovými kapacitami,
 • ako sa rozhodnutie štátu dotkne ostatných investorov v odvetví.

„Je vysoko netransparentné a neštandardné, ak vláda prípravou štátnych pravidiel pre rozvoj veternej energetiky a prípravu go-to zón poverí spoločnosť, v ktorej má polovičný podiel aj veľký energetický hráč a zároveň investor v oblasti veternej energetiky,“ upozorňuje na konflikt záujmov výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba.

Príprava zón aj kritérií pre iné lokality

Prípravou poverená spoločnosť JESS, ktorej know-how je najmä jadrová energetika, má vybrať dve lokality pre budovanie zón s veternými elektrárňami o výkone zhruba 300 MW, pričom každý park bude zahŕňať do 50 turbín. Ako upozorňuje SAPI, úlohou poverenej firmy však má byť aj príprava metodiky pre výstavbu veterných parkov v iných lokalitách.

Skorší prístup ČEZ-u, ako akcionára JESS-u, k takýmto informáciám v porovnaní s inými investormi je podľa SAPI zásadným konfliktom záujmov, keďže uľahčuje výber lokalít pre prípravu veterných parkov.

„S predstihom viete, v ktorých lokalitách sa zamerať na prípravu projektov. Viete, kde hľadať pozemky na prenájom alebo kúpu. Viete, kde budú menšie prekážky pri povoľovacom procese vášho projektu,“ myslí si J. Karaba.

ČEZ pritom aktívne do veternej energetiky investuje. Napríklad v Nemecku má vo svojom portfóliu veterné elektrárne s inštalovaným výkonom vyše 133 MW, v Turecku prevádzkuje kapacitu s výkonom 28,2 MW a veterné elektrárne prevádzkuje aj v Českej republike.

 
 

Zostáva vám 54% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. Peter Tauš12.04.2024 (10:30)
  Žiaľ, netransparentná energetika bola jedným z cieľov tejto vlády. Podľa krokov, ktoré realizuje, sa to len potvrdzuje. Napriek minimálnym až záporným krokom k reálnej podpore OZE na Slovensku dostupnej pre všetkých sa intenzívne pracuje na rozšírení biznisových portfólií vybraných subjektov. Všetci vedia, aké peniaze sa točia v energetike, tak prečo by vláda mala podporovať obyčajných ľudí, či podnikateľov? Máme tu mesiace sa vlečúce prípravy programov pre podporu domácností a podnikateľov, ktoré sa len odsúvajú na neurčito napriek obrovskému záujmu, napriek financiám, ktoré sú k dispozícii a napriek programom a schémam, ktoré už prebehli. Bojím sa, že aj vďaka aktuálnym tlakom zo strany EÚ sa zrejme len čaká na to, kedy nám budú peniaze stopnuté. To bude zárukou ďalšej "faktickej" výhovorky. Na druhú strany, osobne by som privítal aj stav, keď sa povie, že žiadne dotácie nebudú. Vtedy by sa naštartoval zdravý proces rozvoja OZE.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X