INNOGY
VSDS
INNOGY

Veľkoobchodná cena elektriny je tesne pod tohtoročným maximom

Pokles cien elektriny v Európe nepriniesla ani rekordne vysoká produkcia vodných elektrární. Obchodníci však priestor pre nižšie ceny vidia.

Veľkoobchodná cena elektriny je tesne pod tohtoročným maximom

Foto: Fotolia

Veľkoobchodné ceny elektriny na európskej energetickej burze EEX vzrástli počas piatkového obchodovania v dôsledku očakávania výrazného poklesu výroby veterných elektrární v Nemecku. Podľa agentúry Reuters s odvolaním sa na obchodníkov ani spomaľujúci dopyt po elektrine kvôli začínajúcim sa prázdninám nestačí na stlačenie ceny nadol kvôli obmedzenej ponuke.

Cena silovej elektriny v Nemecku s dodaním v pondelok vzrástla takmer na dvojnásobok (47 eur za MWh) oproti piatku (24,25 eur). Cena rovnakej komodity vo Francúzsku vzrástla za rovnaké obdobie o 60 percent na 47,25 eur. Nárast ceny elektriny súvisí aj s drahšou ropou, uhlím a emisnými povolenkami. Uhlie s dodávkou na budúci rok vzrástlo na 84,75 eur za tonu (European AP12), povolenky CO2 s koncoročnou expiráciou vzrástli na 15,08 eur za tonu.

Pondelkové kontrakty dodávky silovej elektriny v Česku sa podľa Reuters v piatok neobchodovali a zostali na cene 32 eur, cena ročného kontraktu vzrástla na 42,4 eur. Pokles veľkoobchodných cien elektriny v Európe nepriniesla ani rekordne vysoká produkcia vodných elektrární vo Francúzsku, Taliansku, či Španielsku. Avšak obchodníci stále vidia priestor pre pokles.

Drahšia ropa a povolenky

Stúpajúci objem výroby palív, cena emisných povoleniek v EÚ a problémy jadrových reaktorov v Belgicku sú podľa konzultačnej spoločnosti Platt hlavnými ťahúňmi rastu cien elektriny na tohtoročné maximá. “Pokračujúce zvyšovanie zásob vo vodných elektrárňach a slabnúca korelácia medzi plynom a obchodnými kontraktmi s elektrinou by mohli mať medvedí dopad na forwardové ceny, ” nazdávajú sa analytici.

Zvýšenie výroby palív súvisí s rastúcou cenou ropy, ktorá na futures trhu prekonala 80 dolárov za barel. Cena emisných povoleniek CO2 dosahovala v júni 15 eur, zatiaľ čo v januári 2018 to bolo iba 7 eur za tonu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
cena elektriny

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Martin Ondko: Ponúkneme dynamické tarify pre elektromobily aj čerpadlá

Martin Ondko: Ponúkneme dynamické tarify pre elektromobily aj čerpadlá

To, koľko elektriny si dnes nakúpim, nie je až tak dôležité. Skôr ide o to, v akom čase, hovorí dodávateľ energií.

Vykurovanie elektrinou sa od apríla predraží. Pomôže výmena ističa aj nová tarifa

Vykurovanie elektrinou sa od apríla predraží. Pomôže výmena ističa aj nová tarifa

ÚRSO vyzval distribučné spoločnosti, aby zintenzívnili svoje informačné kampane a radili odberateľom, ako môžu ušetriť.

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Skokový nárast podielu OZE, ku ktorému podľa Eurostatu na Slovensku došlo v roku 2019, si vyžiada zmenu slovenskej stratégie pre obnoviteľné zdroje.