Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Cena elektriny je najvyššia za posledných päť rokov

Aké sú príčiny rastu ceny elektrickej energie na burze a ako to ovplyvní konečných odberateľov na Slovensku?

Cena elektriny je najvyššia za posledných päť rokov

Foto: Fotolia

Cena elektrickej energie obchodovanej na burze rastie od roku 2016. Rastu predchádzalo dlhé obdobie znižovania ceny elektriny od začiatku dekády z úrovne zhruba 90 eur. Súčasná cena takzvanej silovej elektriny dosahuje na pražskej energetickej burze PXE 44 eur.

Cena kontraktu s označením “F PXE SK BL CAL-19” s termínom dodania v decembri budúceho roku sa teda obchoduje v súčasnosti na ešte o niečo vyššej úrovni ako začiatkom tohto roku. Pritom ešte pred rokom stála jedna megawatthodina 29 eur. Ide teda o vyše 50 % nárast ceny v porovnaní s májom 2017. Oproti roku 2016, kedy veľkoobchodná cena elektrickej energie dosahovala rekordné minimum niečo nad 20 eur/MWh, ide teda o zdvojnásobenie.

Prečo cena elektriny rastie

Aký je dôvod rastu ceny elektriny? Elektrina je obchodovateľná komodita, vyznačujúca sa často prudkými pohybmi smerom nadole aj nahore. Nakupujú a predávajú ju subjekty na trhu s elektrinou – výrobcovia, obchodníci, či dodávatelia zabezpečujúci dodávky koncovým odberateľom.Graf: Power Exchange Central Europe

Podstatná časť elektrickej energie vo svete je vyrábaná stále z fosílnych palív a aj preto jej cenu ovplyvňuje aktuálna cena uhlia, ropy, či zemného plynu. A cena týchto komodít rastie od roku 2016, hoci zatiaľ ide iba o dočasnú fázu rastu v celkovom dlhodobom pohybe nadole. Veľký vplyv má stále aj uhlie, ktoré napríklad v Nemecku zapĺňa dieru po odstavených atómových reaktoroch. Kým v roku 2016 stála tona energetickej komodity menej ako 40 amerických dolárov, v súčasnosti sa predáva za 57 USD.

Stále väčší vplyv na cenu však majú politické opatrenia v podobe podpory obnoviteľných zdrojov energie, sprísňovaní environmentálnych štandardov v energetickom odvetví a systému emisných povoleniek. V záujme obmedzovania vypúšťania emisií CO2 musia podniky nakupovať emisné povolenky, pričom ich množstvo závisí od veľkosti produkcie a emisií.

Cena povoleniek v ostatnom období výrazne vzrástla, teda aj spoločnosti produkujúce energiu z fosílnych zdrojov musia vynaložiť vyššie náklady, ktoré sa premietajú do ceny takto vyrábanej elektriny. Kým jedna tona emisií stála v polovici vlaňajška zhruba 5 eur, momentálne sa obchoduje za 14 eur.    

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
cena elektriny

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Skokový nárast podielu OZE, ku ktorému podľa Eurostatu na Slovensku došlo v roku 2019, si vyžiada zmenu slovenskej stratégie pre obnoviteľné zdroje.

ÚRSO chystá nové vyhlášky pre elektroenergetiku, plynárenstvo aj teplárenstvo

ÚRSO chystá nové vyhlášky pre elektroenergetiku, plynárenstvo aj teplárenstvo

Tri nové vyhlášky chce ÚRSO predložiť v priebehu apríla. Tu sú prvé podrobnosti.

Jadrové zariadenia JAVYS v roku 2020 fungovali bezpečne, potvrdili inšpektori

Jadrové zariadenia JAVYS v roku 2020 fungovali bezpečne, potvrdili inšpektori

JAVYS vlani vo svojich jadrových zariadeniach nezaznamenala žiadnu udalosť, ktorá by podliehala hláseniu dozorným orgánom.