Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo

Vysoká cena elektriny? Môže za to vietor a slnko

Prečo rastie cena elektriny, ak je obnoviteľná energia taká lacná? Nemecký ekonóm už pred pár rokmi upozorňoval na rastúci podiel obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe.

Vysoká cena elektriny? Môže za to vietor a slnko

Foto: Energie-portal.sk

Viac elektriny vyrobenej fotovoltickými alebo veternými elektrárňami automaticky nemusí znamenať nižšie konečné ceny elektriny. Práve naopak, podľa Michaela Shellenbergera, označeného magazínom Time za “hrdinu životného prostredia”, skutočnosť nasvedčuje tomu, že obnoviteľná energia cenu elektriny skôr predražuje.

Panely lacnejú, elektrina ide nahor

Cena solárnych panelov klesla v USA v období rokov 2009 až 2017 o 75 %. Cena veterných turbín sa znížila o polovicu. Za rovnaké obdobie sa však cena elektriny v krajinách, kde obnoviteľné zdroje tvoria výraznú časť celkovej produkcie elektrickej energie, výrazne zvýšila. V Nemecku vzrástla cena elektriny o 51 %, v Kalifornii o 24 %, v Dánsku od roku 1995, kedy začali výraznejšie dodávať energiu veterné elektrárne, o vyše 100 %.

Hypotéza č.1

Podľa neho jedna z hypotéz by mohla byť, že hoci elektrina zo solárnych a veterných zdrojov zlacnela, iné zdroje – uhlie, jadro a zemný plyn zdraželi. Tým sa vynulovali akékoľvek úspory a celková cena elektriny sa zvýšila. To sa však nestalo. Cena zemného plynu klesla v USA o 72 % v dôsledku rozmachu ťažby bridlicových ložísk. Cena plynu v Európe sa znížila o takmer polovicu. Cena elektriny z atómových a uhoľných elektrární sa výraznejšie nezmenila.

Hypotéza č.2 – odstavenie atómoviek?

Ďalšou možnosťou je, že nárast cien elektriny bol spôsobený odstavením atómových elektrární. Od roku 2010 bola v Kalifornii zatvorená jedna elektráreň s kapacitou 2 140 MW, v Nemecku päť atómoviek a štyri reaktory v doteraz fungujúcich elektrárňach s celkovou kapacitou takmer 11 000 MW.

Pritom krajiny s vysokým podielom atómovej energie ako je americký štát Illinois, Francúzsko, Švédsko a Južná Kórea, sa podľa neho vyznačujú jednou z najnižších cien elektriny vo svete. Avšak aj táto hypotéza stojí na vratkých nohách, pretože cena náhradných zdrojov – uhlia a zemného plynu sa nezvýšila.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako je to s prípravou predĺženia podpory pre výrobcov zelenej energie?

Ako je to s prípravou predĺženia podpory pre výrobcov zelenej energie?

Článok Jána Maceja z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/04.

Názor. Blokové kotolne sú výhodnejšie ako CZT, čísla hovoria jasnou rečou

Názor. Blokové kotolne sú výhodnejšie ako CZT, čísla hovoria jasnou rečou

Odpájanie od CZT sa domácnostiam oplatí, decentralizované vykurovanie ale čelí diskriminácii, píše Ivan Satvár, konateľ spoločnosti Virtuálny správca budov.

Editoriál. Ambície treba zvýšiť

Editoriál. Ambície treba zvýšiť

Úvodník vyšiel v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodársvo 2021/04.