VSDS
INNOGY
INNOGY

Veľké priemyselné podniky zaplatia do jadrového fondu o tretinu až tri štvrtiny menej

Ministerstvo hospodárstva počíta s tým, že výpadok bude pokrytý nárastom spotreby elektriny a domácností sa to nedotkne.

Veľké priemyselné podniky zaplatia do jadrového fondu o tretinu až tri štvrtiny menej

Foto: Fotolia

Ministerstvo hospodárstva predložilo na pripomienkové konanie návrh nariadenia, ktorým sa ustanovuje výška odvodu z dodanej elektriny koncovým odberateľom elektriny a podrobnosti o spôsobe jeho výberu pre Národný jadrový fond, použití, vedení jeho evidencie a o spôsobe a lehotách jeho úhrady.

Odvod vyberá prevádzkovateľ prenosovej sústavy a distribučné spoločnosti od odberateľov elektriny a je súčasťou koncovej ceny. Má byť určený na krytie historického dlhu jadrového fondu. Na likvidáciu jadrového odpadu z atómových elektrární sa tak každoročne skladajú spotrebitelia elektriny. Posledné dva roky to bolo 3,21 eur za megawatthodinu spotrebovanej elektriny, od polovice tohto roku sa z dôvodu inflácie táto výška zmenila na 3,27 eur.

Nový spôsob určovania odvodu sa však netýka domácností, ale veľkých energeticky náročných podnikov. Medzi dôvodmi zmeny stanovenia odvodu uvádza predkladateľ aj dôvod, “aby odberatelia nároční na spotrebu elektriny neboli neúmerne zaťažení výškou odvodu na krytie historického dlhu, nebola ohrozená ich schopnosť podnikať a uhrádzať odvod aj v budúcnosti a aby bola zabezpečená dostatočná miera tvorby finančných prostriedkov určených na krytie záverečnej časti jadrovej energetiky a historického dlhu.”

Energeticky náročné podniky

Ide o podniky, ktoré sa vyznačujú vysokou energetickou náročnosťou a zároveň “sú vystavené medzinárodnému obchodu.” Na zľavu majú nárok podniky pôsobiace v odvetviach výroby rafinovaných ropných produktov, výroby surového železa, ocele a ferozliatin a výroby hliníka.

Ak daný podnik spadá do niektorej z uvedených kategórií, má nárok na zľavu z odvodu vo výške 30 %. Ak energetická náročnosť takého podniku predstavuje aspoň 60 %, výška zľavy sa zvyšuje na 75 %.  Tieto zľavy pre  spoločnosti s vysokou spotrebou elektriny sú ďalej podmienené podielom hrubej pridanej hodnoty podniku v daných činnostiach na celkovej hrubej pridanej hodnote podniku, ktorý musí dosahovať aspoň 50 % za predchádzajúci rok.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Združenie domových samospráv sa podľa rezortu hospodárstva zapája do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) s nezmyselnými požiadavkami voči stavebníkom a investorom.

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

Ak domácnosť používa na vykurovanie nevyhovujúci kotol na uhlie či drevo, vyprodukuje viac než 100-násobok emisií oproti domácnostiam pripojeným na diaľkové kúrenie, upozorňujú teplári.

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.