Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

Za likvidáciu jadrového odpadu si priplatíme

Transfer pre Národný jadrový fond zo štátneho rozpočtu sa zvyšuje, okrem toho viac zaplatia priamo aj všetci odberatelia elektriny.

Za likvidáciu jadrového odpadu si priplatíme

Foto: Fotolia

Štátna organizácia Národný jadrový fond, starajúca sa o financovanie nakladania s jadrovým materiálom a rádioaktívnym odpadom s neznámym pôvodcom, bude hospodáriť od budúceho roku s vyšším balíkom peňazí. Vyplýva to z návrhu štátneho rozpočtu ministerstva financií na budúci rok ako aj v lete schválenej novely zákona o Národnom jadrovom fonde. Rezort financií počíta, že v roku 2019 si fond polepší o 1,3 milióna eur oproti súčasnému obdobiu.

Transfer z rozpočtu Ministerstva hospodárstva patrí k najvýznamnejším zdrojom fondu. Ide o odvod, ktorý je vyberaný prevádzkovateľom prenosovej sústavy a prevádzkovateľmi regionálnych distribučných sústav, určený na úhradu dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky, vytváraných počas doterajšej prevádzky jadrových zariadení na účely výroby elektriny. Odvod je súčasťou ceny dodanej elektriny koncovým odberateľom elektriny. Vlani výška tohto odvodu predstavovala 72,3 miliónov eur.

SE a JAVYS odvedú viac

Nový zákon o NJF predpokladá tiež zvýšenie príspevkov zo strany prevádzkovateľov jadrových zariadení. Prvý krát budú platiť aj spoločnosti vlastniace jadrové zariadenia, ktoré nevyrábajú elektrinu. Do fondu by v priebehu rokov 2019 až 2012 mali pritiecť veľké peniaze z dvoch spoločností – Slovenské elektrárne a Jadrová a vyraďovacia spoločnosť. Prevádzkovateľ atómoviek tak zaplatí navyše 17,7 miliónov eur, JAVYS vlastniaca zariadenia určené na vyradenie prispeje vo výške 13,4 mil. eur. Jadrový fond tak získa počas troch rokov 215 miliónov eur.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Môže vodík nahradiť plyn pri vykurovaní domácností?

Môže vodík nahradiť plyn pri vykurovaní domácností?

Niektorí dodávatelia plynu v Británii navrhujú pilotný program prechodu na nízkoemisné vykurovanie. Zaplatiť to majú všetci daňovníci a dotknutým domácnostiam tiež stúpne účet za energie.

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Drviť zdravé stromy na štiepku či spaľovať potravinové suroviny v autách sa oplatí. Dostatočný prísun dotácií zabezpečí, že aj z tej najnezmyselnejšej činnosti môže byť rentabilný biznis.

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Geologický úrad USGS potvrdil existenciu súvislých zásob fosílnych palív na území Texasu a Nového Mexika, ktoré dvojnásobne prevyšujú dorerajší rekord spred dvoch rokov.