Po minuloročnom predaji systému centrálneho zásobovania teplom v Berlíne začali prehodnocovať svoje aktíva aj v iných krajinách. Veria, že peniaze by vedeli použiť lepšie.
Vattenfall je švédska štátna energetická firma, ktorá pôsobí vo viacerých krajinách EÚ a Veľkej Británii. Vo svojej výročnej správe uviedla, že medzi rokmi 2025 a 2029 plánuje investovať pätnásť a pol miliárd eur. Väčšinu z nich do rozvoja nových nefosílnych elektrární a energetickej infraštruktúry. Odkaz na výročnú správu nájdete na konci článku.
Začiatkom marca vydal švédsky gigant tlačovú správu, v ktorej oznamuje svoj zámer prehodnotiť vlastníctvo CZT vo Veľkej Británii, Švédsku a Holandsku. Momentálne CZT vykuruje okolo päťsto tisíc domácností a mnohé podniky. Vo firme sú presvedčení, že aj napriek potenciálu CZT ako udržateľnej technológie, môžu lepšie využiť svoje aktíva na podporu vývoja dôležitejších zelených technológií.
Podľa viceprezidenta Vattenfallu Alexander van Ofwegen môže proces výberu nového vhodného vlastníka trvať dlhší čas, ale uisťuje, že CZT budú pokračovať v normálnom fungovaní aj počas prehodnocovania.
Predaj CZT v Berlíne
V apríli minulého roka (2024) predal Vattenfall svoju berlínsku sieť CZT spolu s dcérskymi firmami miestnej vláde za 1,4 miliárd eur.
Berlínska samospráva tým získala vplyv a možnosť lepšie smerovať ku klimatickej neutralite. Zaviazala sa postupne investovať do CZT, aby do roku 2030 bolo štyridsať percent tepla vyrábanýchz obnoviteľných zdrojov.
Švédi sa tak odbremenili od potreby udržiavať prevádzku založenú na fosílnych palivách a získali kapitál potrebný na investovanie do zelenej energetiky. Tento obchod je priamym predchodcom terajšieho prehodnotenia ostatných CZT.
Plánujú nové offshore veterné elektrárne
Vattenfall už prevádzkuje množstvo pozemných a offshore veterných elektrární, ako sú napríklad DanTysk, Horns rev III a Sandbank. Len samotný Horns rev III má kapacitu štyristosedem megawattov elektriny a dokáže pokryť ročnú spotrebu elektriny približne štyristodvadsaťpäťtisíc dánskych domácností.
V súčasnosti pripravujú jeden z najväčších projektov v tomto odvetví, Nordlicht I a II. Sú to plány na výstavbu veterných elektrární v dvoch rôznych lokalitách v severnom mori na nemeckom pobreží.
Odhaduje sa, že obe lokality by po úspešnej realizácii mali kombinovanú kapacitu až jeden a pol gigawattu a už len Nordlicht I by mal dokázať pokryť spotrebu jedného milióna nemeckých domácností.
Zostáva vám 41% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.