Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

ÚRSO pripraví expresne novú vyhlášku o cenovej regulácii v elektroenergetike

Zálohové faktúry radí Fico neuhrádzať, oporu v zákone však nemá. Dodávatelia chcú zákon dodržiavať.

ÚRSO pripraví expresne novú vyhlášku o cenovej regulácii v elektroenergetike

Aby neboli rozdiely medzi stredný, západným a východným Slovenskom, ÚRSO po dohode s distribučnými spoločnosťami etse dnes vypracuje novú vyhlášku o cenovej regulácii, s tým, že táto vyhláška kompletne pre celé územie Slovenska vráti podmienky z roku 2016.

Táto vyhláška bude schválená v skrátenom legislatívnom konaní a mohla by byť po ponúknutá do zbierky zákonov prakticky okamžite.

V praxi to znamená, že ceny elektrickej energie v roku 2017 budú na úrovni roku 2016. „Nevidíme dôvod na akékoľvek zvyšovanie cien elektrickej energie,“ povedal.

„Nepočúvajte poloblázna Matoviča a ďalších ľudí, počkajte si na nové zálohové platby na základe tejto vyhlášky. Pokiaľ sa stane, že niekto už zaplatil zálohovú platbu, ktorá už prišla, tak to bude mať jednoducho zúčtované v priebehu roka. Nepríde ani o jedno jediné euro.“

Navzdory tvrdeniu premiéra sú však dodávatelia elektriny pripravení dodržiavať zákon a nimi vydané faktúry považujú za platné.

Podobný názor má aj advokátka Mária Sadloňová z kancelárie Dvořák Hager & Partners. "Kým nedôjde k zrušeniu dotknutých cenových rozhodnutí zo strany ÚRSO, sú tieto rozhodnutia záväzné. Na uvedenom stave nemôže nič zmeniť ani vyhlásenie predsedu vlády, pretože toto vyhlásenie nemá oporu v zákone," uviedla Sadloňová.

Minister hospodárstva Peter Žiga následne reagoval aj na otázku týkajúcu sa cenového návrhu Východoslovenskej energetiky. Ten podľa neho bol podaný podľa starej vyhlášky, kde bolo zároveň povedané, že ceny v roku 2017 budú zachované na úrovni roku 2016.

„ÚRSO následne tento cenový návrh pripomienkovalo, nerobil sa už žiaden iný cenový návrh, rozhodnutie bolo vydané 30. novembra.“

Premiér Fico potvrdil, že odstúpenie Jozefa Holjenčíka očakáva dnes po rokovaní regulačnej rady.

Východoslovenská energetika: držíme sa platného cenového rozhodnutia

Na včerajšiu tlačovú konferenciu reagovala aj spoločnosť Východoslovenská energetika.

„Spoločnosti Východoslovenská energetika záleží na jej zákazníkoch. My sami sme sa zúčastňovali stretnutí na úrovni akcionárov, ministerstva hospodárstva i ďalších subjektov, aby sa vzniknutá situácia vyriešila v prospech zákazníkov. Našich zákazníkov teraz prosíme o zhovievavosť, musíme si počkať na schválenie novej vyhlášky, ako včera avizovali premiér SR a minister hospodárstva SR.

Zároveň všetkých zákazníkov ubezpečujeme, že keď dôjde k legislatívnym zmenám, budeme nanovo prepočítavať koncové ceny, faktúry a preddavkové platby. Samozrejme zohľadníme už vyúčtované faktúry, resp. zaplatené preddavkové platby. Každého zákazníka budeme informovať. Kým bude schválená nová vyhláška a upraví sa koncová cena, budeme postupovať štandardným procesom a v súlade s platným cenovým rozhodnutím.“Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Cena plynu v roku 2021 pôjde dole. ÚRSO ohlásil zlacnenie pre všetky domácnosti

Cena plynu v roku 2021 pôjde dole. ÚRSO ohlásil zlacnenie pre všetky domácnosti

Domácnosti, ktoré využívajú zemný plyn aj na vykurovanie, podľa prepočtov ÚRSO môžu ušetriť 125 eur ročne.

VIDEO: Predseda ÚRSO Andrej Juris o cenách plynu pre domácnosti v roku 2021

VIDEO: Predseda ÚRSO Andrej Juris o cenách plynu pre domácnosti v roku 2021

Domácnosti by mali od dodávateľov žiadať zľavu z maximálnych cien plynu, ktoré stanovil ÚRSO, hovorí Andrej Juris.

IEA: Fotovoltika je novým kráľom elektriny, pozor na dostatočnú flexibilnosť sietí

IEA: Fotovoltika je novým kráľom elektriny, pozor na dostatočnú flexibilnosť sietí

Expanzia a digitalizácia sietí na celom svete si počas nasledujúcej dekády bude vyžadovať podľa odhadu Medzinárodnej energetickej agentúry vyše 400 miliárd dolárov ročne.