Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Trend nárastu katastrofického sucha vo svete vedci nepotvrdili

Medzivládny panel pre zmenu klímy vychádzal zo zjednodušujúceho modelu. “Suchá sa za posledných 60 rokov veľmi nezmenili,” konštatovala vedecká štúdia v roku 2012.

Trend nárastu katastrofického sucha vo svete vedci nepotvrdili

Foto: Pixabay

Zvyšovanie intenzity období sucha a nárast rozlohy území zasiahnutých extrémnymi dôsledkami vysušovania pôdy sa často považujú za fakt. Navyše, má to byť dôsledok ľudstvom spôsobených klimatických zmien. Takýto trend nárastu katastrofického sucha na globálnej úrovni v dlhšom časovom období však v skutočnosti neexistuje.

Model, z ktorého vychádzal aj Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC), zohľadňuje podľa niektorých vedcov totiž iba časť faktorov vstupujúcich do celkovej bilancie.

VIESSMANN

Švajčiarska klimatická vedkyňa Sonia Seneviratne, pôsobiaca v Inštitúte pre atmosférické a klimatické vedy na univerzite ETH v Zurichu, publikovala v roku 2012 štúdiu "Historical drought trends revisited". Prichádza k záveru, že v skutočnosti existuje veľká miera neistoty pri trendoch extrémneho sucha na globálnej úrovni za posledných 60 rokov.

Zároveň sa v danom období ani nejako výrazne nezväčšovala celková výmera území zasiahnutých mimoriadnym suchom. Toto isté v podstate skonštatoval aj IPCC pred desiatimi rokmi s tým, že závery viacerých štúdií sú nekonzistentné pokiaľ ide o regionálne trendy.

Na rozvoj sucha vplýva totiž viacero faktorov, nielen teplota vzduchu. “Pri hodnotení historických trendov a vplyve antropogénnej klimatickej zmeny by sa mali zohľadňovať všetky faktory.”

Ignorovanie ďalších faktorov výparu vody

Už predchádzajúca vedecká práca Justina Sheffielda a spol. "Nepatrné zmeny globálneho sucha za posledných 60 rokov" z roku 2012 potvrdila, že dovtedajšie výsledky historických trendov období sucha na Zemi vo veľkej miere skreslilo používanie iba meteorologických faktorov. Skreslenie nastalo v dôsledku ignorovania faktorov, ktoré kompenzovali zmeny teploty, ako sú vlhkosť pôdy, úroveň povrchovej, či zásoby podzemnej vody.

Graf: Faktory ovplyvňujúce sucho

Zdroj: Sonia Seneviratne - "Historical drought trends revisited"

“Palmer Drought Severity Index (PDSI) sa bežne používa pri hodnotení trendov sucha, hoci jeho platnosť v takýchto prípadoch je otázna z viacerých dôvodov. Jedným z nich je bežná prax odhadovania potenciálu evaporácie takým spôsobom, ako keby závisela iba od teploty a zemepisnej šírky,” upozorňuje Sonia Seneviratne.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Využívanie fotovoltiky v bytovkách je obmedzené, pomôžu spoločenstvá

Využívanie fotovoltiky v bytovkách je obmedzené, pomôžu spoločenstvá

Vlastníci bytov môžu inštalovať fotovoltické systémy pre využitie v spoločných priestoroch a pripraviť sa tak na nové podmienky.

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Neplatí, že ruský plyn je zázračne lacný. Aj Gazprom si účtuje podľa ceny na burze

Zo Slovenska každý mesiac smerujú do Ruska stovky miliónov eur. Hlavnú časť tvoria dovozy surovín.

Stanovujme ciele pre obnoviteľnú energiu, ktoré naozaj dokážeme dosiahnúť, upozorňujú energetici

Stanovujme ciele pre obnoviteľnú energiu, ktoré naozaj dokážeme dosiahnúť, upozorňujú energetici

Je lepšie latku nastaviť nižšie, ale dosiahnuť viac, ako hľadať dôvody, prečo sa cieľ nesplnil, zaznelo v diskusii na konferencii Vykurovanie 2024.