Medzivládny panel pre zmenu klímy vychádzal zo zjednodušujúceho modelu. “Suchá sa za posledných 60 rokov veľmi nezmenili,” konštatovala vedecká štúdia v roku 2012.
Zvyšovanie intenzity období sucha a nárast rozlohy území zasiahnutých extrémnymi dôsledkami vysušovania pôdy sa často považujú za fakt. Navyše, má to byť dôsledok ľudstvom spôsobených klimatických zmien. Takýto trend nárastu katastrofického sucha na globálnej úrovni v dlhšom časovom období však v skutočnosti neexistuje.
Model, z ktorého vychádzal aj Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC), zohľadňuje podľa niektorých vedcov totiž iba časť faktorov vstupujúcich do celkovej bilancie.
Švajčiarska klimatická vedkyňa Sonia Seneviratne, pôsobiaca v Inštitúte pre atmosférické a klimatické vedy na univerzite ETH v Zurichu, publikovala v roku 2012 štúdiu "Historical drought trends revisited". Prichádza k záveru, že v skutočnosti existuje veľká miera neistoty pri trendoch extrémneho sucha na globálnej úrovni za posledných 60 rokov.
Zároveň sa v danom období ani nejako výrazne nezväčšovala celková výmera území zasiahnutých mimoriadnym suchom. Toto isté v podstate skonštatoval aj IPCC pred desiatimi rokmi s tým, že závery viacerých štúdií sú nekonzistentné pokiaľ ide o regionálne trendy.
Na rozvoj sucha vplýva totiž viacero faktorov, nielen teplota vzduchu. “Pri hodnotení historických trendov a vplyve antropogénnej klimatickej zmeny by sa mali zohľadňovať všetky faktory.”
Ignorovanie ďalších faktorov výparu vody
Už predchádzajúca vedecká práca Justina Sheffielda a spol. "Nepatrné zmeny globálneho sucha za posledných 60 rokov" z roku 2012 potvrdila, že dovtedajšie výsledky historických trendov období sucha na Zemi vo veľkej miere skreslilo používanie iba meteorologických faktorov. Skreslenie nastalo v dôsledku ignorovania faktorov, ktoré kompenzovali zmeny teploty, ako sú vlhkosť pôdy, úroveň povrchovej, či zásoby podzemnej vody.
Graf: Faktory ovplyvňujúce sucho

Zdroj: Sonia Seneviratne - "Historical drought trends revisited"
“Palmer Drought Severity Index (PDSI) sa bežne používa pri hodnotení trendov sucha, hoci jeho platnosť v takýchto prípadoch je otázna z viacerých dôvodov. Jedným z nich je bežná prax odhadovania potenciálu evaporácie takým spôsobom, ako keby závisela iba od teploty a zemepisnej šírky,” upozorňuje Sonia Seneviratne.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.