VSE
VSE
Belimo 2

Neexistuje žiadny stav klimatickej núdze, tvrdí 500 vedcov a odborníkov

Signatári poslali list s klimatickou deklaráciou generálnemu tajomníkovi OSN. Vyzývajú na rešpektovanie skutočnej vedy, reálnej ekonómie a zastavenie vyvolávania paniky a strachu.

Neexistuje žiadny stav klimatickej núdze, tvrdí 500 vedcov a odborníkov

Foto: OSN

  • Aktuality |  27.09.2019 |  Martin Rojko

Päťsto vedcov a odborníkov na klímu a súvisiace oblasti z celého sveta adresovalo generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi list s priloženou “Európskou klimatickou deklaráciou”.

Prezentujú v nich postoj, že neexistuje žiadny stav klimatickej núdze a žiadajú férovú diskusiu a rešpektovanie vedeckých princípov. Informuje o tom na svojej stránke nadácia Climate Intelligence Foundation (CLINTEL), ktorú nedávno založil profesor Guus Berkhout.

“Modely všeobecnej cirkulácie klímy, na ktorých je v súčasnosti založená medzinárodná politika, neslúžia svojmu účelu. Preto je kruté a zároveň nerozvážne obhajovať vyhadzovanie biliónov dolárov na základe výsledkov takýchto nevyvinutých modelov. Súčasné klimatické politiky nezmyselne a tvrdo podkopávajú ekonomický systém, riskujú životy ľudí v krajinách bez prístupu k cenovo dostupnej a spoľahlivej elektrickej energii.”

“Vyzývame vás, aby ste sa riadili klimatickou politikou založenou na spoľahlivej vede, reálnej ekonómii a skutočnom záujme o tých, ktorým škodia nákladné, ale nie nevyhnutné pokusy o zmierňovanie zmien klímy,” píšu signatári v liste.

“Žiadame vás o zaradenie tejto deklarácie do programu najbližšieho zasadania v New Yorku. Zároveň vás pozývame spoluorganizovať konštruktívne stretnutie svetových vedcov z oboch strán klimatickej diskusie začiatkom roku 2020. Takéto stretnutie by bolo v súlade s historicky potvrdenými princípmi solídnej vedy a prirodzenej spravodlivosti plného a spravodlivého vypočutia oboch strán.”

Pod list sa podpísalo štrnásť odborníkov ako úvodných signatárov, ktorí sú uvedení ako ambasádori deklarácie v jednotlivých krajinách. Ôsmi z nich sú profesori pôsobiaci v rôznych oblastiach prírodných aj sociálnych vied.

Deklarácia má byť oficiálne predstavená 18. októbra v Osle, vrátane zverejnenia kompletného zoznamu mien signatárov.

V ďalšej časti článku si môžete prečítať úplné znenie deklarácie a dozvedieť sa, kto je hlavným autorom tejto výzvy.

Klimatická deklarácia

V deklarácii vedci konštatujú, že klimatická veda by mala byť menej politická a klimatické politiky viac vedecké.

"Vedci by sa mali otvorene vyjadrovať k neistotám a zveličovaniu pri predpovediach globálneho otepľovania. Politici by mali nezaujato spočítať skutočné benefity ako aj predpokladané náklady adaptovania na globálne otepľovanie a zároveň skutočné náklady a predpokladané prínosy zmierňovania."

Otepľovanie spôsobujú prírodné aj antropogénne faktory

"Ako ukazuje geologická história, klíma na Zemi sa menila počas celej doby existencie planéty. Prirodzene sa striedali chladné a teplé obdobia. Malá doba ľadová skončila iba v roku 1850. Preto nie je prekvapujúce, že teraz prechádzame obdobím otepľovania."

Otepľuje sa oveľa pomalšie než sa predpokladalo

"Svet sa otepľuje tempom o polovicu menším než sa pôvodne predpokladalo. A o menej ako polovicu nižším tempom aké sa predpokladá pri nerovnováhe antropogénnej sily a vyžarovania. Napovedá nám to, že ani zďaleka ešte nerozumieme klimatickej zmene."

Klimatická politika sa spolieha na nedostatočné modely

"Klimatické modely sa vyznačujú mnohými slabinami a ako politickým nástrojom im nemožno ani trochu veriť. Ba čo viac, veľmi pravdepodobne zveličujú vplyv skleníkových plynov ako je CO2. Okrem toho prehliadajú skutočnosť, že obohacovanie atmosféry o oxid uhličitý je prospešné."

CO2 predstavuje rastlinnú potravu, základ všetkého života na Zemi

"Oxid uhličitý nie je znečisťujúca látka. Je to nenahraditeľný prvok všetkého živého na Zemi. Fotosyntéza je požehnaním. Vyšší obsah CO2 prospieva prírode, Zem sa stáva zelenšou. Rast množstva CO2 vo vzduchu podporuje pribúdanie rastlinnej biomasy na celom svete. Zvyšovaním úrody plodín prospieva tiež poľnohospodárstvu."

Globálne otepľovanie nezvýšilo prírodné katastrofy

"Neexistuje štatistické potvrdenie, že globálne otepľovanie zvyšuje intenzitu alebo frekvenciu hurikánov, záplav, mimoriadnych súch a podobných prírodných katastrof. Avšak opatrenia na znižovanie CO2 sú škodlivé a zároveň drahé. Napríklad veterné turbíny zabíjajú vtáky a netopiere, plantáže s palmovým olejom ničia biodiverzitu dažďových pralesov." 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Drevo, uhlie, pelety a brikety používa 190-tisíc domácností. SHMÚ zmapoval vykurovanie

Drevo, uhlie, pelety a brikety používa 190-tisíc domácností. SHMÚ zmapoval vykurovanie

Vykurovanie slovenských domácností zodpovedá za 13 % emisií v energetike. Tieto emisie momentálne legislatíva nereguluje.

Monitoring energetiky | 23. - 28. 11. 2023

Monitoring energetiky | 23. - 28. 11. 2023

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Ponúkajú investície do SPP. Na sociálnych sieťach úradujú podvodníci

Ponúkajú investície do SPP. Na sociálnych sieťach úradujú podvodníci

Ponuka na investíciu do SPP, ktorá sa objavila na sociálnych sieťach je podvod. Zlodeji môžu zneužiť citlivé údaje.