INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
Dny teplárenství a energetiky

Tesla predstavila nákladný elektromobil Semi za prekvapujúcu cenu

Kamión na elektrický pohon z dielne Elona Muska má ambície dosiahnuť nižšie prevádzkové náklady ako vlaky.

Tesla Elona Muska predstavila nákladný elektromobil Semi za prekvapujúcu cenu

Obrázok: Tesla

Hoci spoločnosť Tesla ešte ani poriadne nerozbehla výrobu nového elektromobilu Model 3, Elon Musk predstavil pred pár dňami prvý nákladný elektromobil Tesla Semi. Firma tak otvára bránu do pre ňu nového odvetvia nákladnej dopravy, v ktorom má rovnako maximalistické ambície ako pri osobných elektromobiloch.

Dojazd nákladného elektromobilu Tesla Semi 800 kilometrov

Dojazd elektronákladiaka má dosiahnuť zhruba 800 kilometrov na jedno nabitie. Dobíjanie prostredníctvom rýchlej “mega-nabíjačky” má trvať pol hodinu a umožniť prejdenie ďalších 640 km. Tesla Semi dokáže zrýchliť z nuly na 80 km/h za päť sekúnd bez prívesu a za 20 sekúnd, ak je vozidlo plne naložené. To je o tretinu menej ako pri naftových kamiónoch.  

Elon Musk nekonkretizoval cenu elektrického nákladného vozidla Tesla Semi počas prezentácie, iba pripomenul, že “veci od Tesly sú drahé”. Tiež poukázal na fakt, že prevádzka vozidla bude menej nákladná aj preto, že neobsahuje súčasti, o ktoré sa treba pravidelne starať, ako je motor, prevodovka, či hnací hriadeľ.

Samozrejmosťou Tesly je aj inovatívny dizajn. Nie je tomu inak ani pri Tesla Semi. Vodiči majú oveľa viac priestoru ako v tradičných kamiónových kabínach. Strecha je v takej výške, že umožňuje vodičovi komfortne sa postaviť vo vnútri. Novinkou je tiež umiestnenia sedadla vodiča v strede kabíny. Po oboch stranách sú umiestnené obrazovky rovnakého typu ako v Modeli 3.

Kabína nákladného elektromobilu Tesla Semi so sedadlom vodiča v strede

Prevádzkové náklady môžu prekonať železnicu

O elektronákladiak Tesla Semi už prejavili záujem niektoré obchodné reťazce a logistické spoločnosti. Walmart objednal 15 vozidiel pre USA a Kanadu, lokálny reťazec Meijer má záujem o štyri elektrické vozidlá, ktoré “majú potenciál nielen znížiť uhlíkovú stopu, ale znížiť náklady a tým udržať nízke ceny pre zákazníkov.” Niekoľko vozidiel Tesla Semi už objednala aj dopravno-logistická spoločnosť J.B. Hunt Transport Services, ktorá vidí ich uplatnenie pri kratších vzdialenostiach.

Práve vo vzdialenostiach 20 – 250 míľ sa skrýva najväčší potenciál elektrických nákladných vozidiel Tesla Semi. Tradičné kamióny jazdiace na naftu dokážu prejsť oveľa viac kilometrov na jedno tankovanie, ktoré navyše trvá oveľa kratšie. Aj keď Tesla Semi bude schopné doplniť energiu za pol hodinu.

Prevádzkové náklady odhaduje Tesla na 1,26 dolára na jednu míľu. Pri naftových nákladných vozidlách tieto náklady dosahujú zhruba 1,51 USD. Výdavky môžu byť ešte nižšie – až do 85 centov za míľu v prípade, že nákladné autá jazdia spolu reťazovo v kolóne, čo znižuje odpor vzduchu. “To prekonáva železnicu,” uviedol E. Musk.  

Nákladný elektromobil Tesla Semi čaká tvrdšia konkurencia

Otázkou zostáva, či Elon Musk a spol naozaj dokážu rozbehnúť výrobu a predaj modelu v blízkej budúcnosti. Hoci štart je avizovaný na koniec roku 2019, Musk je známy veľkolepými ambíciami a sľubmi s následným posúvaním termínov.
Tesla si toho berie na plecia viac ako dosť v ostatnej dobe a už teraz má čo robiť s včasným dodávaním nového Modelu 3 pre zákazníkov. Navyše, okrem predstavenia prototypu nákladného elektromobilu prišla aj s vylepšenou verziou luxusného športiaka Roadster.

Problémom Tesly v sektore nákladných elektrických vozidiel môže byť aj tvrdšia konkurencia. Svoje vlastné modely vyvíjajú výrobca motorov Cummins, nemecká automobilka Daimler, firma Navistar, či Toyota testujúca kamióny na vodíkový pohon. A ešte je tu ďalší rad startupov, napríklad Nikola Motor alebo Wrightspeed.

Obrazovky v Tesla Semi sú rovnaké ako v Modeli 3

Elon Musk podstupuje veľké riziko

Sektor nákladných vozidiel je úplne novou oblasťou pre Teslu, v ktorej nemá skúsenosti. Zatiaľ čo s elektromobilmi a novými technológiami, ako je napríklad samoriadiaci systém, predbehla tradičné automobilky, pri elektrických nákladných autách čelí odlišnému prostrediu.  

“Kritickým bodom pri nákladných autách je, že je to pracovný nástroj. Musí fungovať stále. Nie je to ako pri športových automobiloch, kedy máte ešte niečo iné v garáži, ak je elektromobil v servise alebo niečo iné,” myslí si Michelle Krebsová z portálu Autotrader.

“Elon Musk a Tesla vždy na seba brali veľké riziko. Tesla Semi môže byť najväčším riskom v doterajšej histórii firmy," nazdáva sa Sarwant Singh vo svojom príspevku na internetovej stránke Forbes.

Nový biznis model v nákladnej doprave

Práve celkové náklady na prevádzku sú najdôležitejším parametrom pri nákladných vozidlách. “Ak máme veriť tvrdeniam Muska, Tesla Semi môže zásadne zmeniť biznis nákladnej dopravy kombináciou lízingu, poistenia a prevádzkových nákladov,” mieni Sarwant Singh.

Lízingový model by mal kompenzovať vysoké počiatočné náklady pri obstarávaní elektrického nákladného auta, vysoký bezpečnostný štandard vozidla vyústi do nižších poistných sadzieb a jednoduchšia konštrukcia sa prejaví na nižších nákladoch na údržbu.

“Zároveň musíme počkať a sledovať parametre ako hodnota vozidla pri opätovnom predaji a jeho životnosť.”

Cena Tesla Semi od 150-tisíc dolárov

Cena Tesla Semi podľa internetovej stránky spoločnosti pri modeli so základnou výbavou bude začínať na 150-tisíc dolároch (kratší 500 km dojazd) a 180-tisíc dolároch pri dojazde 800 kilometrov. To je výrazne menej ako sa všeobecne očakávalo, niektorí odborníci uvádzali odhady vo výške 2,5 až 3-násobku bežnej ceny tradičných kamiónov (cca 120-tisíc dolárov).

“Najväčším rizikom Muskovej stratégie je podľa nás batéria. Jedna vec je používať autobatériu Tesla 200-tisíc míľ a druhá jazdiť s plne naloženým kamiónom 750-tisíc míľ počas zhruba 10 rokov. Je to veľký hazard.”

“Keby som bol šéfom Tesly, zvolil by som menšie 2-6 tonové elektrické nákladné vozidlá do mesta s oveľa vyššou prirážkou a mierou absorpcie aj vzhľadom k obmedzeniam naftových motorov v centrách miest. No ale to už by nebola pre Elona Muska zábava. Iba dúfam, že toto mega nákladné auto nebude jeho Waterloom,” zakončuje úvahu Sarwant Singh. 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Ako transformovať Hornú Nitru? Banský podnik má viacero návrhov

Podpora obnoviteľných zdrojov energie, rastlinná výroba na poddolovaných územiach či rozvoj cestovného ruchu. Hornonitrianske bane sa chcú podieľať na transformácii regiónu po útlme ťažby uhlia.

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

PAS: Zlacniť elektrinu najväčším odberateľom je nespravodlivé. Radšej zastavte dotácie na uhlie

Podnikateľom sa nepáči, že ministerstvo hospodárstvo neodstráni vysoké ceny elektriny aj pre menšie firmy, zbytočne im zhoršujú konkurencieschopnosť.

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Nová batéria premieňa odpadové teplo na elektrinu

Japonskí vedci vyvíjajú pevný termoelektrický článok, založený na sodíkovo-iónovej batérii. Množstvo znovuzískanej energie je zatiaľ minimálne.