Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INNOGY

Tesla ma vyzývateľa. Daimler vyrába svoj prvý elektrický nákladiak

Malé nákladné vozidlo Fuso eCanter vychádza z verzie so spaľovacím motorom a má slúžiť najmä na transport v mestách. Daimler okrem toho plánuje predstaviť nákladiak E-Fuso, ktorý poskytne dojazd až 350km a prepraví 11 ton.

elektrický nákladiak

Foto: Daimler

Vývojársky tím Tesly odvádza „skvelú prácu“ a prvý elektrický nákladiak kalifornskej automobilky bude „skutočne nový level.“ Riaditeľ spoločnosti, Elon Musk, v apríli cez Twitter informoval o vývoji elektrického nákladiaku, ktorý mala Tesla predstaviť už v septembri.

Prvé úžitkové vozidlo Tesly, model Semi, má podľa Muskových vyjadrení prepravcom ušetriť až 70% nákladov oproti klasickým naftovým verziám nákladiakov. Elektrický kamión Semi by mal na jedno nabitie prejsť 320 až 480 kilometrov.

Medzičasom sa však termín uvedenia nového elektrického modelu posunul až na november a kalifornská automobilka našla nového konkurenta. Lídrom v segmente úžitkových elektromobilov sa chce stať Daimler. Pod skupinu v súčasnosti patria značky ako Mercedes, Smart, Fuso, AMG, Western Star či Setra.

Elektrický nákladiak s dojazdom 100km

Model Fuso eCanter, ktorého výrobu Daimler spustil ku konci októbra, je treťou generáciou prvého plne elektrického nákladiaku na svete. „Technologicky sa eCanter od svojho predchodcu značne líši a ťaží z množstva skúsenosti z testovania druhej generácie zákazníkmi, ako i z nižších nákladov na batérie a jednotlivé komponenty,“ uviedla automobilka

Malý nákladiak s plne elektrickým pohonom má batériovú kapacitu 70kWh a poskytuje dojazd do 100km. Vodou chladené lítium-iónové batérie sú rozložené do piatich jednotiek, ktoré sa nachádzajú v rôznych častiach vozidla.

Nabíjanie elektronákladiaku s krátkym dojazdom, ktorý ho predurčuje najmä na transport nákladov vmestách, je možné v rôznych módoch. Dobitie batérií na 80% kapacity pomocou rýchlonabíjačiek Daimler sľubuje do hodiny. Alternatívou je klasické dobíjanie, ktoré by si v prípade dobitia batérií na 100% malo vyžiadať až sedem hodín.

Veľký elektrický nákladiak do troch rokov

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Štyri milióny eur na dotácie na biomasové kotly a tepelné čerpadlá sa nevyčerpali

Špeciálne 24. kolo projektu Zelená domácnostiam uzavreli po 72 hodinách. Domácnosti z mimobratislavských regiónov sa v ňom mohli uchádzať o príspevky na biomasové kotly a tepelné čerpadlá.

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Prší? Solárne panely môžu vďaka tomuto objavu vyrábať energiu aj z dažďa

Solárne panely by v budúcnosti mohli produkovať energiu aj v prípade daždivého počasia. Umožniť by to mala nová čínska technológia.

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Náklady na solárnu energiu klesajú. Čaká ľudstvo energetická revolúcia?

Investície do obnoviteľných zdrojov priniesli svoje ovocie. Náklady na výrobu elektrickej energie zo solárnych zariadení sú totiž podľa najnovších analýz o polovicu nižšie, ako na jej výrobu z fosílnych palív.