INNOGY
INNOGY
INNOGY

Termín dokončenia atómovky v Mochovciach sa opäť posúva

Tretí blok jadrovej elektrárne bude možno spustený v druhom kvartáli 2019. Celkové náklady na jej dokončenie vzrástli za desať rokov takmer dvojnásobne.

Termín dokončenia atómovky v Mochovciach sa opäť posúva

Foto: Slovenské elektrárne

Atómová energia predstavuje na Slovensku hlavný zdroj, pokrývajúci väčšinu energetickej potreby domácností, firiem a podnikov. Pri výrobe elektriny z jadra nevznikajú prakticky žiadne škodlivé emisie, preto sa považuje za čistú energiu. Odvrátenou stranou pomerne nenákladnej prevádzky (hoci s istými rizikami) sú obrovské (často skryté) náklady na výstavbu, či nakladanie s použitým jadrovým palivom.

Výnimkou nie je ani jadrová elektráreň Mochovce, ktorá podľa pôvodných plánov mala už pár rokov vyrábať elektrinu. Skutočnosť je však iná. Dokončenie tretieho a štvrtého bloku sa opäť posúva, celkové náklady sa zatiaľ ustálili na dvojnásobku pôvodnej sumy.  

Termín s poradovým číslom "x": druhý kvartál 2009

„V júli a v auguste by sa mala na treťom bloku uskutočniť studená hydroskúška, kedy sa otestujú tie najkľúčovejšie systémy. Ak táto dopadne dobre, tak sa môže pokračovať v spúšťaní tretieho bloku. Pevne verím, že niekedy v druhom kvartáli budúceho roku by sa definitívne spustil do prevádzky a následne by sme sa mohli pustiť do dokončenia štvrtého bloku,“ povedal predseda vlády Peter Pellegrini počas kontrolného dňa v elektrárni.

“Sme si plne vedomí termínov a spravíme všetko preto, aby nedochádzalo k ďalšiemu posúvaniu. Nie je to stavba domu, takže nepoviem presný deň dokončenia blokov. Môžem ale potvrdiť termíny tretí blok – druhý kvartál 2019 a približne o rok neskôr štvrtý blok. Samozrejme za predpokladu, že sa medzičasom nič nestane,“ cituje portál vEnergetike.sk nového predsedu predstavenstva Slovenských elektrární Branislava Strýčka.

Treba ďalšie peniaze na dokončenie

Premiér uisťuje, že ďalšie navyšovanie rozpočtu dostavby nepripadá do úvahy. Zhruba 4,9 miliardy eur je už podľa neho zazmluvnených a 4,5 miliardy aj vyplatených. Spoločnosť Enel, tretinový vlastník Slovenských elektrární, by mala nájsť peniaze na dokončenie (700 mil. eur) z vlastných zdrojov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Solárne a veterné farmy budú kľúčom pri výrobe zeleného vodíka

Solárne a veterné farmy budú kľúčom pri výrobe zeleného vodíka

Náklady na výrobu vodíka by mohli do roku 2030 klesnúť o 70 % zo súčasnej úrovne, tvrdí banka Morgan Stanley.

Dekarbonizovať energetiku s využitím vodíka má ísť ľahšie

Dekarbonizovať energetiku s využitím vodíka má ísť ľahšie

Potenciál vodíkových technológií v energeticky náročných odvetviach je značný, brzdia ich vyššie náklady.

Bez elektriny je v Česku už 140 tisíc odberných miest

Bez elektriny je v Česku už 140 tisíc odberných miest

(Aktualizované o 23:20 a 23.9. o 7:00 h.) Dispečing ČEZ Distribúcia aktuálne (stav večer ku 23.00 hodine) eviduje vyše 120 porúch na vedení vysokého napätia, ďalšie stovky porúch na vedení nízkeho napätia. Najzložitejšia je situácia v Plzenskom, Karlovarskom a Stredočeskom kraji a Pardubickom kraji a ČEZ teraz rieši poruchy tiež v Olomouckom kraji. Bez elektriny je už takmer 140 tisíc odberných miest.