Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Teplári: Boj o uhlie sme prehrali. Cene povoleniek nemožno vzdorovať

Ekonomická kalkulácia jasne ukazuje, že musíme zmeniť zdroje, tvrdí K. Havlíček, český minister priemyslu. Alternatívou k uhliu je plyn, biomasa a odpad.

Teplári: Boj o uhlie sme prehrali. Cene povoleniek nemožno vzdorovať

Tomáš Drápela | Foto: Energie-portal.sk

České teplárenstvo stojí pred veľkými zmenami. Bude sa musieť rozlúčiť s uhlím ako zdrojom pri výrobe tepla a prejsť na menej emisné palivá. Transformácia nebude jednoduchá, keďže Česko patrí k uhoľným veľmociam v Európe.

O možných cestách náhrady uhlia a pripravovanej pomoci štátu pri tomto prechode sa rozprávalo na úvod konferencie Dny teplárenství a energetiky 2020, ktorá sa konala minulý týždeň v Hradci Králové.

“Som rád, že ministerstvo priemyslu a obchodu sa téme teplárenstva nevyhýba. Dúfam, že v tejto náročnej situácii nám pomôže nielen mediálne, ale aj prakticky. Boj o uhlie sme prehrali, ale máme dohodu s plynárenským odvetvím a čoskoro podpíšeme memorandum aj so Zväzom vlastníkov súkromných a obecných lesov v ČR, aby sme mali dlhodobo dostatok biomasy,” uviedol Tomáš Drápela, predseda výkonnej rady Teplárenského združenia ČR.

Minister Karel Havlíček potvrdil, že transformáciu teplárenstva považuje za energetickú prioritu číslo jeden, pretože je to otázka najbližších mesiacov až rokov. Systémy CZT dodávajú v Česku teplo pre zhruba štyri milióny domácností.

“Netreba si kresliť pekné obrázky o zmene vývoja ceny emisných povoleniek. Môžeme vzdorovať mnohým veciam, ale boj o ceny povoleniek jednoducho nemáme šancu vyhrať. Ak si spravíte ekonomickú kalkuláciu aj vzhľadom k súčasnej cene, tak je jasné, že musíme zmeniť zdroj,” uviedol minister.

Všetko o plyne

Prevádzková a investičná podpora KVET

Česká vláda predĺži udržovaciu podporu pre KVET zdroje aj do budúceho roku a zároveň podporí nové a rekonštruované zdroje. “Máme pomerne dostatočný objem zdrojov na investičnú aj prevádzkovú podporu. Je jasné, že prechod na plyn, biomasu, odpady znamenajú dekarbonizáciu a teda možnosť využívať európske zdroje.”

Utlmovať podporu pre CZT ministerstvo neplánuje.  “Som presvedčený, že centrálne zásobovanie teplom má svoju budúcnosť. Jeden fakt je jasný: 60 % CZT tvorí kombinovaná výroba elektriny a tepla, a to musíme udržať,” uviedol K. Havlíček.


Ministerstvo chce KVET zdrojom poskytnúť záruku podpory po dobu 15-20 rokov, pričom ceny sa majú odvíjať od realizovaných aukcií. “Kombinovaná výroba elektriny a tepla nemá garantovanú dobu podpory a každý rok sa upravuje podľa situácie na trhu. Chceme aj tu dosiahnuť rovnakú garanciu ako pri ostatných obnoviteľných zdrojoch energie,” avizuje René Neděla, námestník ministra priemylu a obchodu pre energetiku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štátni plynári sú po rokoch v zisku. Minister Sulík a šéf SPP Urban ukázali čísla (VIDEO)

Štátni plynári sú po rokoch v zisku. Minister Sulík a šéf SPP Urban ukázali čísla (VIDEO)

Rozvojové projekty SPP počítajú aj s biometánom, SPP je tesne pred podpisom dohody s Brantnerom. V hľadáčiku spoločnosti je aj skvapalnený zemný plyn (LNG), M. Urban nevylučuje, že SPP postaví vlastný skvapaľňovač.

Globálny dopyt po plyne v roku 2021 zlomí rekord, trh ale bude krehký, očakáva IEA

Globálny dopyt po plyne v roku 2021 zlomí rekord, trh ale bude krehký, očakáva IEA

Udalosti uplynulej zimy na trhu so zemným plynom vytvorili silné napätie medzi ponukou a dopytom.

Príspevky na tepelné čerpadlá a fotovoltiku idú v roku 2021 na dračku, SIEA rozdá ďalšie

Príspevky na tepelné čerpadlá a fotovoltiku idú v roku 2021 na dračku, SIEA rozdá ďalšie

O príspevok z projektu Zelená domácnostiam II požiadalo od začiatku roka 2021 viac ako 4 700 žiadateľov.