VSE
VSE
Belimo 2

Teplári: Boj o uhlie sme prehrali. Cene povoleniek nemožno vzdorovať

Ekonomická kalkulácia jasne ukazuje, že musíme zmeniť zdroje, tvrdí K. Havlíček, český minister priemyslu. Alternatívou k uhliu je plyn, biomasa a odpad.

Teplári: Boj o uhlie sme prehrali. Cene povoleniek nemožno vzdorovať

Tomáš Drápela | Foto: Energie-portal.sk

České teplárenstvo stojí pred veľkými zmenami. Bude sa musieť rozlúčiť s uhlím ako zdrojom pri výrobe tepla a prejsť na menej emisné palivá. Transformácia nebude jednoduchá, keďže Česko patrí k uhoľným veľmociam v Európe.

O možných cestách náhrady uhlia a pripravovanej pomoci štátu pri tomto prechode sa rozprávalo na úvod konferencie Dny teplárenství a energetiky 2020, ktorá sa konala minulý týždeň v Hradci Králové.

“Som rád, že ministerstvo priemyslu a obchodu sa téme teplárenstva nevyhýba. Dúfam, že v tejto náročnej situácii nám pomôže nielen mediálne, ale aj prakticky. Boj o uhlie sme prehrali, ale máme dohodu s plynárenským odvetvím a čoskoro podpíšeme memorandum aj so Zväzom vlastníkov súkromných a obecných lesov v ČR, aby sme mali dlhodobo dostatok biomasy,” uviedol Tomáš Drápela, predseda výkonnej rady Teplárenského združenia ČR.

Minister Karel Havlíček potvrdil, že transformáciu teplárenstva považuje za energetickú prioritu číslo jeden, pretože je to otázka najbližších mesiacov až rokov. Systémy CZT dodávajú v Česku teplo pre zhruba štyri milióny domácností.

“Netreba si kresliť pekné obrázky o zmene vývoja ceny emisných povoleniek. Môžeme vzdorovať mnohým veciam, ale boj o ceny povoleniek jednoducho nemáme šancu vyhrať. Ak si spravíte ekonomickú kalkuláciu aj vzhľadom k súčasnej cene, tak je jasné, že musíme zmeniť zdroj,” uviedol minister.

Všetko o plyne

Prevádzková a investičná podpora KVET

Česká vláda predĺži udržovaciu podporu pre KVET zdroje aj do budúceho roku a zároveň podporí nové a rekonštruované zdroje. “Máme pomerne dostatočný objem zdrojov na investičnú aj prevádzkovú podporu. Je jasné, že prechod na plyn, biomasu, odpady znamenajú dekarbonizáciu a teda možnosť využívať európske zdroje.”

Utlmovať podporu pre CZT ministerstvo neplánuje.  “Som presvedčený, že centrálne zásobovanie teplom má svoju budúcnosť. Jeden fakt je jasný: 60 % CZT tvorí kombinovaná výroba elektriny a tepla, a to musíme udržať,” uviedol K. Havlíček.


Ministerstvo chce KVET zdrojom poskytnúť záruku podpory po dobu 15-20 rokov, pričom ceny sa majú odvíjať od realizovaných aukcií. “Kombinovaná výroba elektriny a tepla nemá garantovanú dobu podpory a každý rok sa upravuje podľa situácie na trhu. Chceme aj tu dosiahnuť rovnakú garanciu ako pri ostatných obnoviteľných zdrojoch energie,” avizuje René Neděla, námestník ministra priemylu a obchodu pre energetiku.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Obrovský veterný park krachuje. Nedokáže dodať zmluvný objem zelenej elektriny

Obrovský veterný park krachuje. Nedokáže dodať zmluvný objem zelenej elektriny

Pozemná veterná farma s inštalovaným výkonom 653 MW je súčasťou pripravovanej najväčšej lokality s turbínami v Európe.

Chcú zrušiť poplatok, ktorý zaťažuje tepelné čerpadlá. Ministerstvo novelizuje vodný zákon

Chcú zrušiť poplatok, ktorý zaťažuje tepelné čerpadlá. Ministerstvo novelizuje vodný zákon

Prevádzka tepelných čerpadiel voda-voda môže vďaka zmene zákona zlacnieť. Odpadne poplatok za odber podzemných vôd.

Na ÚRSO prichádza generálna tajomníčka. S úradom má skúsenosti

Na ÚRSO prichádza generálna tajomníčka. S úradom má skúsenosti

Na úrade pôsobila za Jozefa Holjenčíka aj Ľubomíra Jahnátka.