Enesco

Cena emisných povoleniek vzrástla štvornásobne. Situácia je vážna, tvrdia teplári

Teplári u našich západných susedov kvôli rastúcim nákladom bijú na poplatkoch. Žiadajú, aby sa situáciou v teplárenstve zaoberala česká vláda aj parlament.

Cena emisných povoleniek vzrástla štvornásobne. Situácia je vážna, tvrdia teplári
Foto: Fotolia

Situácia v teplárenstve je veľmi vážna, vyžaduje si okamžité riešenie a orgány štátnej správy, vláda aj parlament by sa mali teplárenstvom urýchlene zaoberať. Na včerajšom stretnutí v Prahe sa na tom zhodli členovia Teplárenského združenia ČR.

Teplárenstvo podľa združenia dlhodobo čelí ekonomickej diskriminácii v porovnaní s lokálnou výrobou tepla. „Táto deformácia trhu sa teraz vyhrotila kvôli reforme trhu s emisnými kvótami, ktorú schválila Európska rada vo februári tohto roku,“ uvádzajú českí teplári v stanovisku.

„Cena kvóty emisií skleníkových plynov vzrástla počas jedného roka takmer štyrikrát. Ešte na začiatku septembra 2017 sa pohybovala okolo piatich eur, zatiaľ čo v súčasnosti osciluje okolo 20 eur. Väčšina analytikov pritom pre budúci rok očakáva ďalší rast ceny povolenky na asi 25 eur,“ upozorňujú.

Upozorňujú na kotly v domácnostiach

Teplárne v Česku dostávajú časť kvót na výrobu tepla bezplatne. Ich množstvo sa však každoročne znižuje a pre budúci rok dosahuje približne tretinu množstva roku 2013. Teplárne si tak v súčasnej dobe musí valné väčšinu potrebných kvót kupovať na trhu.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)