VSDS
VSDS
Belimo

Európsky uhoľný trojuholník prechádza zmenami. Čo to bude znamenať pre energetiku?

Rýchlejšie odstavovanie uhlia v elektroenergetike a teplárenstve sa prejaví miernejším rastom cien, tvrdí štúdia Agora Energiewende.

Európsky uhoľný trojuholník prechádza zmenami. Čo to bude znamenať pre energetiku?

Foto: Fotolia

Nemecko, Poľsko a Česko sú najväčšími producentmi hnedého uhlia v EÚ. Tzv. „európsky uhoľný trojuholník“ stojí pred zmenami, ktorých výsledkom by malo byť postupné odstavovanie týchto zdrojov pri výrobe elektriny a tepla.  

Analýza think-tankov Agora Energiewende a Forum energii (odkaz na štúdiu v češtine nájdete v druhej časti článku) hľadala odpovede na otázky, aké budú dôsledky odklonu od uhlia na bezpečnosť dodávok energie, ako sa budú vyvíjať ceny a čím nahradiť tieto zdroje. Autori vychádzajú z troch základných scenárov vývoja. Na rozdiel od štátnych energetických koncepcií však neuvažujú s výstavbou nových jadrových elektrární v Poľsku ani ČR.

Referenčný scenár je založený na súčasných politikách a postupnom odstavovaní uhlia do roku 2038. Druhý scenár predpokladá ukončenie prevádzky uhoľných elektrární vo všetkých troch krajinách do roku 2035. Tretí, najambicióznejší scenár počíta s odklonom už v roku 2032.

Plyn a OZE namiesto uhlia

„Prevádzka uhoľných elektrární je stále menej ekonomická. Rastú hlavne náklady na výrobu elektriny, pretože očakávaný rast ceny povoleniek emisií CO2 dosiahne až 32 eur za tonu v roku 2030 a 38 eur v roku 2035. Okrem toho sa zvyšujú výrobné náklady v dôsledku vyšších štandardov kvality ovzdušia,“ konštatuje analýza.

Viessmann rezerva

Výkon uhoľných elektrární má klesať v prospech obnoviteľných zdrojov a zemného plynu. Existujúce elektrárne na hranici technickej životnosti sa neoplatí rekonštruovať a budú vyraďované z prevádzky.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Otvorenie trhu podporných služieb pre menších poskytovateľov prináša ďalšie prepojenie elektroenergetiky a plynárenstva.

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Blízkosť veľkých offshore veterných elektrární ovplyvňuje produkciu energie veternými turbínami nachádzajúcimi sa po prúde vetra, pričom môže znížiť ich kapacitu o 20 až 25 percent.

O kreslo v Regulačnej rade zabojujú jej bývalý člen a manažér SPP

O kreslo v Regulačnej rade zabojujú jej bývalý člen a manažér SPP

Dvojicu kandidátov už odobril Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti, návrh smeruje do pléna. Posledné slovo však bude mať prezidentka.