KI

Nemecko plánuje odstaviť všetky uhoľné elektrárne do roku 2038

Spolková republika prestane využívať hnedé a čierne uhlie ako zdroj energie najneskôr v roku 2038. Dohodli sa na tom zástupcovia vlády, priemyslu, odborov a environmentálnych organizácií.

Nemecko plánuje odstaviť všetky uhoľné elektrárne do roku 2038
Foto: Dreamstime

Uhlie, z ktorého v súčasnosti pocháda takmer 40 % energie vyrobenej v Nemecku, najneskôr do roku 2038 plne nahradia iné zdroje energie. Takmer jednohlasne sa na tom dohodla tzv. uhoľná komisia tvorená zástupcami nemeckej vlády, priemyslu, odborárov a ochranárov.

Podľa prijatého plánu by sa už do roku 2022 mali uzavrieť uhoľné elektrárne s celkovým výkonom 12,5 gigawattu. Uzatváranie uhoľných elektrární by malo ďalej postupovať tak, aby spolková republika do roku 2030 vyrábala z uhlia nanjvýš 17 gigawattov. Súčasná produkcia elektrární, ktoré spaľujú čierne a hnedé uhlie, dosahuje okolo 45 gigawattov ročne. 

Obnoviteľné zdroje energie v Nemecku vlani po prvýkrát prekonali uhlie a stali sa najväčším zdrojom energie v krajine. Energia získaná z vetra, slnka, vody a biomasy sa podieľala v energetickom mixe krajiny rovnými 40 percentami. Na Energie-portal.sk sme o tom podrobnejšie informovali v tomto článku

Približne polovicu produkcie zelenej energie pokryli veterné elektrárne na pevnine a na mori. Necelou štvrtinou (osem percent celkovej produkcie elektriny) prispeli solárne elektrárne. 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)