Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Systém EU ETS neplní svoj účel a je ekonomicky neudržateľný, hovorí odborníčka

Veľa firiem robí zbytočné technické zásahy len s tým cieľom, aby boli vyradené zo schémy. Na úkor toho, že idú do ekonomických aj ekologických strát, konštatuje Alena Popovičová.

Systém EU ETS neplní svoj účel a je ekonomicky neudržateľný, hovorí odborníčka

Zľava: Radoslav Jonáš, moderátor diskusie Peter Šimurka, Alena Popovičová a Milan Zvara / Foto: Energie-portal.sk

Prvotná filozofia európskeho systému obchodovania s emisiami (EU ETS) bola správna, problém je, že sa zvrhla do jednoduchého obchodovania na burze. Systém je v aktuálnej podobe ekonomicky neudržateľný a mnoho firiem špekuluje, ako sa dostať z tejto schémy.

Aj takýto názor zaznel v diskusii v rámci odbornej konferencie CARBON DAY 2022, na ktorej odborníci diskutovali o tom, či EU ETS systém plní svoj účel.

Naopak, Milan Zvara, riaditeľ odboru politiky znižovania emisií skleníkových plynov na Ministerstve životného prostredia SR, si myslí, že ak chceme podniky motivovať, aby znižovali svoje emisie, tento systém je vhodným nástrojom na dosiahnutie cieľov.

V článku sa dozviete:

  • prečo si A. Popovičová myslí, že aktuálne nastavený systém EU ETS je neudržateľný,
  • aký vplyv to má na obyčajné domácnosti,
  • kedy by podľa Radoslava Jonáša mohol začať plniť svoj účel,
  • v čom vidí Milan Zvara pozitíva tohto systému,
  • čo všetko firmy robia, aby zo schémy vypadli.
IPESOFT

„Z pohľadu overovateľa, ktorý chodí po prevádzkach, môžem povedať, že EU ETS svoj účel neplní, a to z jednoduchého dôvodu, že veľa firiem musí stále nakupovať emisné kvóty a ich cena už naozaj rastie do absurdít,“ hovorí na úvod Alena Popovičová zo spoločnosti ARPenviro, ktorá poskytuje konzultačné, poradenské, technické a školiace služby v oblasti životného prostredia, predovšetkým so zameraním na ochranu ovzdušia.

Vhodným príkladom sú podľa nej obyčajné mestské teplárne. „Chudáci mestskí teplári dostávajú 30 % svojej kvóty, u ktorej majú nárok na alokáciu z predaného tepla, teda 70 % musia nakúpiť, ale tých 70 % musí niekto zaplatiť,“ hovorí s tým, že v konečnom dôsledku sa to premietne aj do ceny tepla, ktoré dodávajú domácnostiam, ale aj školám či súkromnému sektoru.

Obchodníci prevalcovali technikov

Myšlienka EU ETS bola podľa nej dobrá, ale problém vidí v tom, že sa systém preklopil do absolútneho obchodovania. „A prevádzkovatelia nevidia podporu od štátu, či už je to aj v tejto energetickej kríze a kríze s palivami, kedy naozaj nevedia, čo robiť,“ dodáva.

Alena Popovičová na konferencii CARBON DAY 2022 / Foto: Energie-portal.sk

Na európskej úrovni sa už objavili aj myšlienky, že celý systém by sa mal zrušiť. „Systém sa nezrušil, lebo obchodníci prevalcovali technikov,“ myslí si.

 
 

Zostáva vám 59% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X