Rozvoj zelenej energetiky podľa SAPI brzdia neodôvodnené náklady, pri ktorých sa investorom neoplatí stavať a prevádzkovať nové elektrárne.
Oficiálne ukončenie tzv. stop-stavu, ktoré tento týždeň oznámila Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS) spoločne so zástupcami vládnych, je dobrou správou, rozvoju obnoviteľných zdrojov energie (OZE) však stoja v ceste aj mnohé ďalšie prekážky.
Aj keď fotovoltické a veterné elektrárne už v súčasnosti nepotrebujú špeciálnu finančnú podporu zo strany štátu, ich rozvoj brzdia sieťové poplatky, stavebné konania či zdĺhavé procesy posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Tvrdí to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), ktorá združuje výrobcov z rôznych odvetví zelenej energetiky.
Karaba: Stop-stav bolo politické rozhodnutie
SEPS v pondelok 5. apríla so svojím maďarským partnerom spustila do komerčnej prevádzky nové elektrické vedenia medzi Slovenskom a Maďarskom, ktoré odbremenia jeden z najpreťaženejších úsekov slovenskej prenosovej sústavy.
Vďaka novej infraštruktúre tak odpadá jeden z hlavných dôvodov viac ako sedem rokov trvajúceho stop-stavu, počas ktorého na Slovensku nebolo možné pripájať nové zdroje zelenej energie. Do sústavy sa tak môžu pripojiť nové elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 400 MW.
„Rozhodnutie o ukončení stop-stavu má historický význam pre rozvoj obnoviteľných zdrojov na Slovensku a po viac než siedmich rokoch prestávame byť európskym múzeom energetiky. Vláde Slovenskej republiky a predovšetkým SEPSu gratulujeme ku správnemu kroku smerom k dekarbonizácií Slovenska,“ reagoval Ján Karaba, riaditeľ SAPI.
Týmto rozhodnutím sa podľa J. Karabu potvrdzuje, že zavedenie stop-stavu nebolo technickým, ale predovšetkým politickým rozhodnutím zameraným na zastavenie rozvoja nových, dotovaných OZE.
„Veríme, že dnešné rozhodnutie je len začiatok a tak, ako naznačil štátny tajomník MH SR Karol Galek, Vláda SR sa bude aktívne venovať aj ďalším dvom kľúčovým problémom zelenej energetiky na Slovensku,“ povedal J. Karaba.
OZE brzdí aj EIA a G-komponent
Investori, ktorí sa zaujímajú o súčasné zelené elektrárne či nové projekty v oblasti OZE na Slovensku, však podľa SAPI nemajú vyhrané ani po oficiálnom zrušení stop-stavu. V ceste im stojí niekoľko ďalších prekážok.
„Bariéry rozvoja OZE totiž predstavujú aj technická a administratívna náročnosť pripojovacích procesov, environmentálne a stavebné konania v rámci povoľovacích procesov výstavby nových OZE a v neposlednom rade aj sieťové poplatky, vrátane diskriminačného G-komponentu,“ zdôraznil J. Karaba.
Ján Karaba | Foto: Energie-portal.sk
G-komponent podľa šéfa SAPI spôsobuje, že nové aj existujúce zdroje elektriny sú zaťažované neodôvodnenými nákladmi, pri ktorých sa investorom neoplatí stavať zelené elektrárni ani vyrábať elektrinu.
Spor ohľadom tzv. G-komponentu sa ťahá už od roku 2013. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vtedy svojou cenovou vyhláškou zaviedol novú platbu za prístup do distribučnej sústavy - tzv. G-komponent.
Do hry však vstúpil Ústavný súd SR. Ten v roku 2016 vyhlásil G-komponent za protiústavný a zrušil časť vyhlášky, ktorá výrobcom ukladala povinnosť G-komponent platiť. O dva roky neskôr sa však G-komponent dostal do legislatívy novelou zákona o energetike.
Ďalšou bariérou v rozvoje OZE je tiež posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), ktoré je administratívne aj časovo náročným procesom.
„Tento proces je verejný, takže doň môže vstupovať ktokoľvek a ministerstvo sa musí so všetkými pripomienkami vysporiadať. Tento proces tak trvá približne rok, v horšom prípade aj podstatne dlhšie,“ vysvetlil v nedávnom rozhovore pre Energie-portal.sk Oto Halás, odborník na geotermálnu energiu a generálny riaditeľ Slovgeoterm a.s.
Finančnú podporu nepotrebujú
Zrušenie stop-stavu podľa SAPI vyslalo pozitívny signál domácim aj zahraničnými investorom a výrobcom elektriny, aby sa opäť začali zaujímať o prípravu a výstavbu projektov OZE na Slovensku. SAPI pritom tvrdí, že nové zdroje „potrebujú len vpustiť do siete a nastaviť efektívne povoľovacie procesy.“
Zostáva vám 18% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.