V stále aktuálnej kauze G-komponent môže kvôli novele zákona o podpore OZE a KVET dôjsť k ďalšiemu obratu. SAPI poukazuje na protiústavnosť poplatku za prístup do distribučnej siete.
Tzv. kauza G-komponent sa začala v roku 2013, kedy Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ustanovil platbu za prístup do distribučnej sústavy, tzv. G-komponent. V roku 2016 ale Ústavný súd SR zrušil časť vyhlášky, ktorá túto platbu zaviedla.
Do dnešného dňa už na okresných súdoch padlo viac ako 15 rozhodnutí, ktoré jednohlasne dávajú za pravdu výrobcom. Na Energie-portal.sk sme o súdnych rozhodnutiach písali, napríklad, v tomto článku.
Sporný poplatok smeruje do zákona
Diskusia o G-komponente je navyše aktuálne stále živou, o čom vypovedá aj pripravovaná novela zákona č. 309/2009 Z.z. o podpore OZE a KVET. Tá podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) chaotickým spôsobom mení definíciu pojmu prístup do distribučnej sústavy a zavádza povinnosť uzatvoriť spornú zmluvu o prístupe a distribúcii.
„Novela chce týmto napevno ukotviť kontroverznú platbu za prístup, čím by sa vytvoril nebezpečný precedens,“ reagovala SAPI.
Opiera sa pritom o medzirezortné pripomienkové konanie k novele, ktoré ukazuje, že nielen výrobcovia zastupovaní SAPI, ale aj množstvo iných subjektov a výrobcov s takýmto znením novely zákona a uzákonením platby za prístup ostro nesúhlasí.
Za prístup zaplatili 100 000 eur
Výrobcovia zelenej energie tvrdia, že za pripojenie do distribučnej sústavy už raz zaplatili.
„Každý výrobca uhradil pri pripojení poplatok v hodnote približne 20 000 eur za inštalovaný jeden MW výkonu fotovoltickej elektrárne, ktorý má slúžiť na zabezpečenie dostatočnej kapacity v sieti,” upozorňuje Ján Karaba, člen výkonného výboru SAPI.
Tento poplatok sa neskôr na základe úprav v cenníkoch distribučných spoločností zvýšil na približne 100 000 eur.
„Dovolím si teda tvrdiť, že, aj keď s elektrinou neobchodujeme na trhu, za pripojenie a možnosť dodávania elektriny do sústavy sme riadne zaplatili a všetky zákonné podmienky spĺňame a rovnako napĺňame princíp spravodlivosti a proporcionality,“ dodáva Ján Karaba.
„Na strane distribučných spoločností teda ostáva preukázať, na aké náklady sa odvolávajú a aj to, ako tento jednorázový poplatok použili, keď ho teraz chcú v podobnej výške inkasovať od výrobcov každý rok.“
Výrobcovia čelia vyhrážkam
Podľa Ústavného súdu aj okresných súdov neukladá Zákon o energetike výrobcom elektriny povinnosť platiť platbu za prístup do distribučnej sústavy inak, ako na základe platne uzavretej zmluvy o prístupe a distribúcii, ktorej uzavretie je právom a nie povinnosťou výrobcu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.