VSDS
INNOGY
INNOGY

Súboj o budúcu dodávku tepla v Prievidzi vyhrali Hornonitrianske bane

Mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že teplo bude po roku 2023 dodávať Prievidzské tepelné hospodárstvo.

Súboj o budúcu dodávku tepla v Prievidzi vyhrali Hornonitrianske bane

Foto: Fotolia

Mesto Prievidza rozhodovalo koncom minulého roka o budúcnosti dodávok tepla po roku 2023, kedy sa odstaví uhoľný zdroj v Novákoch. Zastupiteľstvo odporučilo predstaviteľom Prievidzského tepelného hospodárstva realizovať vlastný zámer výstavby zdroja tepla, teda riešenie predstavené spoločnosťou Hornonitrianske bane Prievidza, ktoré má v mestskom podniku zabezpečujúcom diaľkové vykurovanie 49 % podiel.

Mesto si nechalo pripraviť štúdiu, ktorá hodnotila deväť rôznych variantov dodávky tepla po roku 2023. Najdôležitejšími kritériami boli konečná cena tepla a emisie znečisťujúcich látok.

“Ak sa vydáme touto cestou, obyvatelia mesta budú mať cez svojich volených zástupcov možnosť vplývať na rozhodnutia týkajúce sa vykurovania z centrálneho zdroja. A cez majetkový podiel mesta v spoločnosti tento zdroj spoluvlastniť,“ argumentovala pred hlasovaním zastupiteľstva primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Plusom tohto zámeru, v porovnaní s konkurenčným projektom Slovenských elektrární (SE), má byť podľa nej nižšia cena tepla hlavne vďaka tomu, že výrobcom aj distribútorom bude ten istý subjekt, čím sa odstráni medzičlánok v distribúcii. A aj vďaka financovaniu časti nákladov cez eurofondy. K podobnému záveru dospela aj analýza expertov z JASPERS.

Podľa primátorky je výhodou aj kombinácia obnoviteľných zdrojov, pričom SE prichádzajú iba so spaľovaním biomasy. Nevýhodou zámeru má byť používanie staršej infraštruktúry HBP, napríklad kotlov na biomasu, ktoré neplnia také prísne limity ako novšie zariadenia. Avšak postupne by sa mali nahradzovať.

Viessmann rezerva

Hlavným dôvodom vysokých nákladov pri každej centralizovanej dodávke tepla sú straty v rozvodoch pri distribúcii. Štúdia uvádza, že straty tepla na 13 kilometrov dlhom horúcovode z ENO na okraj Prievidze predstavujú 13,37 %. Straty v primárnych a sekundárnych rozvodoch na území mesta dosahujú 14,16 %.

“Vyhláška č. 328/2005 Z.z. určuje maximálne straty na horúcovodných rozvodoch 8 % a na teplovodných rozvodoch 6 %. Vážený priemer podľa dĺžky rozvodov v našom prípade je 7,7 %. Ak vezmeme do úvahy nepresnosť meračov tepla ± 3 % je zrejmé, že straty sú nad najvyššími povolenými stratami podľa vyhlášky č. 328/2005 Z.z.” konštatuje analýza (link nájdete v druhej časti článku).

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

  • aké možnosti palív posudzovala štúdia
  • prečo považuje zemný plyn za najvýhodnejšie palivo pre výrobu tepla
  • čo je hlavnou nevýhodou centralizovaného zdroja v Novákoch
  • ako hodnotí analýza možnosť s viacerými decentralizovanými zdrojmi tepla
  • aké varianty výroby tepla štúdia posudzovala a ako vyhodnotila ich výhodnosť
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Jadrový dozor povolil spustenie tretieho bloku Mochoviec a predčasné užívanie stavby

Slovenské elektrárne sú pripravené zavážať jadrové palivo do reaktora hneď, ako povolenia nadobudnú právoplatnosť. Minister Sulík očakáva námietky z Rakúska.

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Firmy sľúbili Sulíkovi nižšiu spotrebu energie. Je to kontinuálny boj, tvrdí šéf jednej z nich (VIDEO)

Energetická efektívnosť je o ekonomike aj životnom prostredí, zhodli sa šéfovia Mondi SCP, OFZ a Slovnaftu. S ministrom hospodárstva podpísali dohodu o znížení spotreby elektriny.

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Čo so stámiliónmi eur z emisných kvót? Sulík rokuje s Budajom, Budaj s Matovičom (VIDEO)

Na účte Envirofondu sa nakopilo už 826 miliónov eur z predaja emisných kvót. Ministerstvo hospodárstva ich chce využiť pre priemysel a na spolufinancovanie podpory pre obnoviteľné zdroje, envirorezort zatiaľ nevie.