Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Analýza upozorňuje na nekonkurencieschopnosť CZT oproti individuálnym zdrojom tepla na Hornej Nitre

Dodávať teplo do Prievidze chcú Slovenské elektrárne aj Hornonitrianske bane. Štúdia expertov z JASPERS ukázala výhody aj nevýhody riešení a upozornila na riziká.

Analýza upozorňuje na nekonkurencieschopnosť CZT oproti individuálnym zdrojom tepla na Hornej Nitre

Foto: Energie-portal.sk

Uhoľná tepelná elektráreň Nováky, patriaca Slovenským elektrárňam, je dôležitým výrobcom a dodávateľom tepla na Hornej Nitre. Prostredníctvom 13 km dlhého potrubia zásobuje horúcou vodou najväčšie mesto Prievidza, menšie Nováky, Zemianske Kostoľany a množstvo priemyselných odberateľov v regióne.

Postupné odstavovanie uhlia do konca roku 2023 si vyžaduje nový zdroj, ktorý dokáže nahradiť v pomerne krátkom čase ten existujúci. Bude sa teplo naďalej neefektívne prepravovať zo vzdialeného centrálneho zdroja? Z čoho sa bude táto tepelná energia vyrábať? Zemný plyn, biomasa, tepelné čerpadlá, solárne panely, kogeneračné jednotky? Aká technológia sa bude používať? A kto vlastne teplo bude vyrábať a dodávať?

Tieto otázky v ostatných mesiacoch riešilo viacero aktérov, pričom pozornosť sa zameriavala na najväčší trh s odberateľmi, takmer 50-tisícové mesto Prievidza. Hlavnými zainteresovanými stranami je prevádzkovateľ ENO spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) a prevádzkovateľ systému diaľkového vykurovania v Prievidzi spoločnosť Prievidzské tepelné hospodárstvo (PTH), ktorého akcionármi sú mesto a spoločnosť Hornonitrianske bane Prievidza (HBP).

Obe spoločnosti predstavili svoje zámery výroby a dodávky tepla pre Prievidzu. Tie posudzovalo ministerstvo hospodárstva, ktoré si na pomoc prizvalo expertov z JASPERS (Joint Assistance to Support Projects in European Regions), poradcu Európskej investičnej banky. Vlastnú štúdiu s jednotlivými alternatívami dodávky tepla si nechalo spracovať aj mesto, ktoré má hlavné slovo pri výbere riešenia.

Všetko o plyne

Centrálny zdroj SE vs. dve lokality PTH

Odborníci z JASPERS posudzovali tri základné možnosti výroby a dodávky tepla. Ponechanie jediného centrálneho zdroja v Novákoch na súčasnom mieste, viacero centrálnych zdrojov tepla alebo individuálne zdroje tepla. Tretia možnosť bola okamžite vyradená, preto sa ďalej posudzovali iba varianty, kde proti sebe stáli záujmy SE a PTH (HBP).

Navrhované riešenie SE spočíva vo výstavbe nového zdroja tepla na mieste súčasnej elektrárne Nováky. Uvažuje sa s dvomi 8 MWt kotlami na biomasu a tromi 18 MWt kotlami na zemný plyn, ako aj s kombinovanou výrobou elektriny a tepla na báze plynu s kapacitou 1 MWt a 1 MWe.

Keďže ENO v súčasnosti plyn nevyužíva, je potrebné napojenie nového zdroja na vysokotlakový plynovod vrátane ďalšej súvisiacej infraštruktúry. SE odhadli celkové investičné náklady nového zdroja na zhruba 18 miliónov eur, v prípade poskytnutia investičnej dotácie na biomasové kotly by sa kapitálové náklady znížili na 13 mil. eur.

“Pokiaľ ide o konečné náklady v Prievidzi, k čistým nákladom na výrobu tepla je nutné pripočítať distribučné náklady PTH (okolo 40 eur/MWh). Náklady na tepelné straty sa už zohľadnili v nákladoch SE na výrobu. Spoločnosť uvádza, že súčasný vážený priemer strát vo výške 12,5 % (z toho 8 % tepelný napájač do Prievidze) sa v rámci budúceho projektu sériovo zapojených kotlov s priamym ohrevom sieťovej vody znížia na 8 %,” uvádza materiál MH SR (link nájdete v druhej časti článku).

Slovenské elektrárne na základe súčasných a predpokladaných cien komodít, ako aj v závislosti od miery spolufinancovania z rôznych fondov predpokladajú, že cena tepla z tohto centrálneho zdroja by mohla klesnúť na úroveň 52-59 eur/MWh.

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

 • aké sú ďalšie zámery SE v areáli elektrárne Nováky
 • aké riešenie dodávok tepla presadzuje Prievidzské tepelné hospodárstvo
 • ako sa plánuje využiť baňa Cígeľ
 • čo bude preprava teplej vody z bane do Prievidze vyžadovať
 • aké sú silné, slabé stránky a riziká oboch zámerov
 • ktorý z dvoch projektov prinesie nižšie ceny tepla
 • na čo upozorňujú experti pri cene tepla v stredno a dlhodobom horizonte
 • prečo sú oba projekty považované iba za prechodné riešenie v dodávkach tepla
 
 

Zostáva vám 53% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Export elektriny naberá na obrátkach, ukazujú dáta SEPS za prvý štvrťrok 2024

Export elektriny naberá na obrátkach, ukazujú dáta SEPS za prvý štvrťrok 2024

Slovensko za prvé tri mesiace tohto roka vyviezlo polovicu toho, čo za celý vlaňajšok.

Prišlo 1 375 pripomienok. Návrhy nových vyhlášok ÚRSO žnú kritiku

Prišlo 1 375 pripomienok. Návrhy nových vyhlášok ÚRSO žnú kritiku

Distribučným spoločnostiam a teplárom sa nepozdáva, ako chce ÚRSO zasiahnuť do ich nákladov.

Bude to 20 miliárd eur za 10 rokov. Česi zrátali potrebné investície do elektrických sietí

Bude to 20 miliárd eur za 10 rokov. Česi zrátali potrebné investície do elektrických sietí

Rozvoj obnoviteľných zdrojov mení fungovanie prenosových a distribučných sietí, konštatujú ich prevádzkovatelia.