INNOGY
VSDS
INNOGY

Slovenské elektrárne počítajú s fotovoltikou a vetrom v Novákoch a Vojanoch

Najväčší výrobca elektrickej energie na Slovensku sa plánuje uchádzať aj o podporu pri modernizácii existujúcich vodných elektrární.

Slovenské elektrárne počítajú s fotovoltikou a vetrom v Novákoch a Vojanoch

Foto: Slovenské elektrárne

Jarná odložená aukcia na obnoviteľné zdroje energie by sa mala uskutočniť ešte v tomto roku. Ministerstvo hospodárstva počíta s prakticky rovnakými podmienkami, avšak celková súťažená kapacita inštalovaného výkonu sa zvýši z 30 na 50 MW.

Ako už Energie-portal.sk informoval, jasnejšie by malo byť aj to, kde bude možné tieto zdroje pripojiť vzhľadom na disponibilné kapacity distribučných spoločností.

Aj táto zvýšená kapacita má byť začiatkom zvyšovania tempa pri dobiehaní cieľa týkajúceho sa podielu OZE v spotrebovanej energii na Slovensku. Najbližšej, ako aj ďalších budúcich aukcií, má v pláne zúčastniť sa aj spoločnosť Slovenské elektrárne, najväčší výrobca elektriny na Slovensku.

“Hlavným pilierom energetického mixu našej spoločnosti je a naďalej bude jadro, ktoré je bezuhlíkové. Tiež vodné elektrárne, bez ktorých dané ciele nesplníme. Zároveň vidíme veľký potenciál v brownfieldových lokalitách Nováky a Vojany,” načrtol predstavy energetickej spoločnosti Pierre Poncik, riaditeľ úseku obchodu, trhovej regulácie a dispečingu na seminári SAPI “Fotovoltika a OZE v roku 2021”.

Viessmann rezerva

“Chceme sa zúčastniť najbližšej, aj ďalších aukcií na špecifické typy technológií, súvisiacich najmä s vodou.” Najväčší výrobca elektriny víta myšlienku ministerstva hospodárstva podporiť okrem rekonštrukcie existujúcich hydroelektrární aj možnú výstavbu nových prečerpávacích elektrární.

Pripomína, že modernizáciu si už vyžadujú aj súčasné prečerpávačky. “Týmto spôsobom by sa dal zvýšiť potrebný regulačný výkon a za nižšie náklady, než stavať nové prečerpávacie elektrárne,” myslí si Poncik.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Rozvoj OZE brzdí EIA, stop-stav aj stavebná legislatíva. NECP zrejme čaká revízia

Skokový nárast podielu OZE, ku ktorému podľa Eurostatu na Slovensku došlo v roku 2019, si vyžiada zmenu slovenskej stratégie pre obnoviteľné zdroje.

ÚRSO chystá nové vyhlášky pre elektroenergetiku, plynárenstvo aj teplárenstvo

ÚRSO chystá nové vyhlášky pre elektroenergetiku, plynárenstvo aj teplárenstvo

Tri nové vyhlášky chce ÚRSO predložiť v priebehu apríla. Tu sú prvé podrobnosti.

Jadrové zariadenia JAVYS v roku 2020 fungovali bezpečne, potvrdili inšpektori

Jadrové zariadenia JAVYS v roku 2020 fungovali bezpečne, potvrdili inšpektori

JAVYS vlani vo svojich jadrových zariadeniach nezaznamenala žiadnu udalosť, ktorá by podliehala hláseniu dozorným orgánom.