Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Steve Wozniak: V autonómnych elektromobiloch sme mali jazdiť v roku 2016. Je rok 2021

Spoluzakladateľ firmy Apple si myslí, že elektromobily zatiaľ nedosahujú úroveň, aby zostalo zachované pohodlie užívateľov.

Steve Wozniak: V autonómnych elektromobiloch sme mali jazdiť v roku 2016. Je rok 2021

Elektromobily obsahujú menej mechanických súčastí ako klasické spaľovacie vozidlá. Ich výhodou sú teda nižšie náklady na jednotlivé komponenty. Samozrejme, hlavnou položkou je batéria, ktorá zdvíha cenu elektromobilov nad bežné autá. “Avšak vývoj už sa dostáva do fázy, kedy bude elektromobil lacnejší ako rovnaké benzínové auto,” povedal Steve Wozniak, spoluzakladateľ firmy Apple, počas vystúpenia na konferencii VSE unIT.

Podľa neho však elektromobily zatiaľ nie sú pripravené na takej úrovni, aby používatelia mali rovnaké pohodlie ako pri klasických autách. “Nechcete tomu obetovať svoj životný komfort. Nie je to otázka dojazdu alebo rýchlosti vozidla. Ale skôr toho, či možno mať rovnaký životný štýl s elektromobilom ako s tradičným autom so spaľovacím motorom. V tomto sme stále bližšie a bližšie. V niektorých krajinách predstavuje predaj elektromobilov už vysoký podiel.”

Aj vozidlá používajú stále viac umelú inteligenciu. A hoci sa neustále vyvíja a napreduje, ešte značný vývoj má pred sebou. “Keď ukážete googlu 80-tisíc fotografií psov, dokáže ich okamžite rozpoznať lepšie než ktokoľvek na svete. Poviete si, ako inteligentné! Ale je to inteligencia? Nie. Aj malé dieťa dokáže spoznať psa, ak mu poviete ako vyzerá. Google vníma iba súbor pixelov. Takže sme stále veľmi ďaleko od toho, aby sme veci robili inak ako doteraz.”

Skúsenosti s elektromobilom Tesla

Steve Wozniak opísal aj skúsenosti s používaním elektromobilu Tesla a jazdu prostredníctvom automatického riadenia. “Spolu s manželkou chceme byť súčasťou revolúcie autonómnych áut. Kúpili sme si elektromobily Tesla.”

Elon Musk v minulosti povedal, že tieto autá budú schopné samé šoférovať do konca roku 2016. 2016? Aktualizovali sme elektronickú výbavu elektromobilov za dodatočné náklady vo výške 50-tisíc dolárov. K predchádzajúcej jednej kamere tak pribudli ďalšie. Vraj aby sme mohli bez ovládania riadenia cestovať po krajine v roku 2017. Je tu už rok 2021 a nemyslím, že niekedy bude auto toho schopné na klasickej ceste.”

Šéf Apple si myslí, že autonómne vozidlá budú štandardom skôr na špeciálnych dráhach. Používanie tejto technológie na cestách v súčasnosti považuje za nepríjemnú skúsenosť. “S manželkou radi šoférujeme a vždy, keď zapneme autopilota, dejú sa čudné veci.”

“Napríklad auto prudko zabrzdí, hoci žiadne iné vozidlo nie je v blízkosti. Z rýchlosti 100 km/h na 40 km/h za veľmi krátky čas. Ani najhlúpejší človek na svete by to nespravil. Okrem toho elektromobil v režime autopilota prechádza z pruhu do pruhu, keď nemá. Naopak, keď chcete zmeniť pruh vy, často je to náročné. Sú to frustrujúce zážitky.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako železiarne US Steel znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu?

Ako železiarne US Steel znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu?

Je dôležité vyrobiť kvalitnú, ale aj čo najmenej uhlíkovo intenzívnu oceľ. Zároveň pri čo najnižších nákladoch, hovorí Marek Lukačín z oceliarskej spoločnosti.

Právo na podporu obnoviteľných zdrojov nie je nemenné

Právo na podporu obnoviteľných zdrojov nie je nemenné

Súdny dvor EÚ sa vo svojom nedávnom rozsudku1 zaoberal právom prevádzkovateľov na garantovanú a nemennú podporu OZE. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v júnovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/06.

Názor. Ako sme ušetrili 70 % na spotrebe tepla na vykurovanie aj bez odpojenia od CZT

Názor. Ako sme ušetrili 70 % na spotrebe tepla na vykurovanie aj bez odpojenia od CZT

Nestačí, ak sa šerí len v jednom byte, na znížení nákladov sa musí podieľať čo najviac domácností, píše Pavol Štefánik, ktorý vykonáva rozpočítavanie nákladov na vykurovanie v ôsmich bytových domoch v Petržalke.