Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Steve Wozniak: V autonómnych elektromobiloch sme mali jazdiť v roku 2016. Je rok 2021

Spoluzakladateľ firmy Apple si myslí, že elektromobily zatiaľ nedosahujú úroveň, aby zostalo zachované pohodlie užívateľov.

Steve Wozniak: V autonómnych elektromobiloch sme mali jazdiť v roku 2016. Je rok 2021

Elektromobily obsahujú menej mechanických súčastí ako klasické spaľovacie vozidlá. Ich výhodou sú teda nižšie náklady na jednotlivé komponenty. Samozrejme, hlavnou položkou je batéria, ktorá zdvíha cenu elektromobilov nad bežné autá. “Avšak vývoj už sa dostáva do fázy, kedy bude elektromobil lacnejší ako rovnaké benzínové auto,” povedal Steve Wozniak, spoluzakladateľ firmy Apple, počas vystúpenia na konferencii VSE unIT.

Podľa neho však elektromobily zatiaľ nie sú pripravené na takej úrovni, aby používatelia mali rovnaké pohodlie ako pri klasických autách. “Nechcete tomu obetovať svoj životný komfort. Nie je to otázka dojazdu alebo rýchlosti vozidla. Ale skôr toho, či možno mať rovnaký životný štýl s elektromobilom ako s tradičným autom so spaľovacím motorom. V tomto sme stále bližšie a bližšie. V niektorých krajinách predstavuje predaj elektromobilov už vysoký podiel.”

Aj vozidlá používajú stále viac umelú inteligenciu. A hoci sa neustále vyvíja a napreduje, ešte značný vývoj má pred sebou. “Keď ukážete googlu 80-tisíc fotografií psov, dokáže ich okamžite rozpoznať lepšie než ktokoľvek na svete. Poviete si, ako inteligentné! Ale je to inteligencia? Nie. Aj malé dieťa dokáže spoznať psa, ak mu poviete ako vyzerá. Google vníma iba súbor pixelov. Takže sme stále veľmi ďaleko od toho, aby sme veci robili inak ako doteraz.”

Skúsenosti s elektromobilom Tesla

Steve Wozniak opísal aj skúsenosti s používaním elektromobilu Tesla a jazdu prostredníctvom automatického riadenia. “Spolu s manželkou chceme byť súčasťou revolúcie autonómnych áut. Kúpili sme si elektromobily Tesla.”

Elon Musk v minulosti povedal, že tieto autá budú schopné samé šoférovať do konca roku 2016. 2016? Aktualizovali sme elektronickú výbavu elektromobilov za dodatočné náklady vo výške 50-tisíc dolárov. K predchádzajúcej jednej kamere tak pribudli ďalšie. Vraj aby sme mohli bez ovládania riadenia cestovať po krajine v roku 2017. Je tu už rok 2021 a nemyslím, že niekedy bude auto toho schopné na klasickej ceste.”

Šéf Apple si myslí, že autonómne vozidlá budú štandardom skôr na špeciálnych dráhach. Používanie tejto technológie na cestách v súčasnosti považuje za nepríjemnú skúsenosť. “S manželkou radi šoférujeme a vždy, keď zapneme autopilota, dejú sa čudné veci.”

“Napríklad auto prudko zabrzdí, hoci žiadne iné vozidlo nie je v blízkosti. Z rýchlosti 100 km/h na 40 km/h za veľmi krátky čas. Ani najhlúpejší človek na svete by to nespravil. Okrem toho elektromobil v režime autopilota prechádza z pruhu do pruhu, keď nemá. Naopak, keď chcete zmeniť pruh vy, často je to náročné. Sú to frustrujúce zážitky.”

 
 

Zostáva vám 39% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Batérie súťažia o podporné služby. Ale najväčší trh sa otvára inde, vraví expert

Každý business case poskytuje inú návratnosť, vysvetľuje Tomáš Rajčan.

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Názor. Jadrová energia je kľúčom k dekarbonizácii, argumenty Greenpeace nedávajú zmysel

Prírodné podmienky neumožňujú, aby slnko vyrábalo elektrinu spôsobom, ako to požadujú zákazníci teda 24/7, píše Andrej Hanzel.

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Názor. Holjenčíkove „nízke“ ceny energií zaplatíme dvakrát

Kým krátkodobo sa ceny energií možno zastabilizujú, súčasne sa v energetike na Slovensku prestane investovať, píše Karol Galek.

X
X
X
X