Dvořák Hager & Partners
INNOGY
SPP - Distribúcia

Štefan Koman: Patríme do skupiny Gazprom a neviem si predstaviť, že by Gazpromu došiel plyn

„Polemizovať o ustálení trhu s energiami je ešte priskoro. Veľa podnikateľských skupín, globálnych hráčov, napríklad i banky, vidia priestor v tomto segmente,“ hovorí Štefan Koman, generálny riaditeľ Vemex Energo. Spoločnosť, ktorá patrí do skupiny Gazprom, plánuje dodávať okrem plynu aj elektrinu, stavať CNG čerpacie stanice, prípadne i ponúkať servis pri obchodovaní s emisiami.

Štefan Koman: Patríme do skupiny Gazprom a neviem si predstaviť, že by Gazpromu došiel plyn

Na slovenskom trhu ste relatívne dlho, napriek tomu je o Vemex Energo počuť najmä posledné dva roky, prečo?

Spoločnosť Vemex Energo bola na Slovensku založená už v roku 2003, no v Českej republike pôsobíme o tri roky dlhšie. Teda naozaj môžeme tvrdiť, že sme na trhu už dosť dlho. Tie úvodné roky nám slúžili na dôkladné zhodnotenie si aktuálnej situácie trhu so zemným plynom v strednej Európe a na prípravu stratégie vstupu našej spoločnosti na trh.

V roku 2006 podpísala naša materská spoločnosť Vemex dlhodobý kontrakt so spoločnosťou  Gazprom Export Moskva, čím sa stala druhým najväčším dovozcom zemného plynu do Českej republiky. Dnes je veľkosť jej odberateľského portfólia približne 1,2 miliardy metrov kubických.

Pre porovnanie, tento objem by tvoril približne jednu štvrtinu slovenského trhu. Čo sa týka našej spoločnosti Vemex Energo. Na slovenský trh sme vstúpili trošku neskôr, ale o to odhodlanejšie. 

Čo vlastne viedlo Gazprom ponúkať energie na Slovensku priamo, cez vlastnú spoločnosť?

Liberalizácia Európskeho trhu s energiami umožňuje každému hráčovi vstup na trh a prostredníctvom konkurenčného prostredia získavať nových zákazníkov a budovať si svoje postavenie.

Gazprom nie je jediným exportérom zemného plynu do Európy a preto je jeho cieľom predávať túto komoditu okrem iného aj cez svoje dcérske spoločnosti. Na slovenskom veľkoobchodnom trhu s elektrickou energiou je veľmi aktívna aj ďalšia dcérska spoločnosť Gazpromu, je ňou Gazprom Marketing&Trading.

Tá pôsobí globálne a využíva výhody synergii z rôznych trhov tak ako mnoho ďalších svetových a európskych spoločností. Nás teší, že sme súčasťou tohto silného zoskupenia a to dáva istoty spoľahlivosti a bezpečnosti aj naším súčasným zákazníkom a partnerom.

Len pred časom ste medzi produkty pridali aj elektrinu, prečo ste nevstúpili na trh už s obomi komoditami, ale čakali ste niekoľko rokov?

Vývoj trhu s elektrickou energiou a jeho samotná liberalizácia sa začala omnoho skôr ako to bolo pri plyne. Možno aj z toho dôvodu, že elektrina je dynamickejšou komoditou, ktorá sa nedá skladovať. Preto je potrebné byť pri nej vždy o krok vpred.

Na druhej strane, sme plynárenskou spoločnosťou. Našou prioritou je preto predaj zemného plynu. Elektrická energia je len doplnkovým produktom. Kvôli tomu sme nevyvíjali svoje aktivity smerom k elektrickej energii, ale sústredili sa na zemný plyn.

No ako som spomínal, na veľkoobchodnom trhu Slovenskej republiky pôsobí spoločnosť Gazprom Marketing & Trading, čo nám dáva výhodu silného partnera aj v tejto komodite, preto vidíme do budúcna možnosť ponúknuť svojim zákazníkom zaujímavé produkty.

Na Slovensku sa prvýkrát využil nástroj takzvaného dodávateľa poslednej inštancie. Jeden dodávateľ sa dostal do platobnej neschopnosti a dodávky prevzala iná spoločnosť. Možno očakávať, že to nebude ojedinelý prípad?

Aj takéto príbehy píše otvorenie trhov a vstup veľkého počtu obchodníkov s energiami. Či je to zodpovedné zo strany samotných obchodníkov, ktorí vystavujú riziku svojich odberateľov to je otázka na nich.

Nerád by som sa vyjadroval detailne ku tejto konkrétnej záležitosti. Z našej strany by to bolo nekorektné. Je to nepríjemné predovšetkým voči odberateľom. Napriek tomu, vo všeobecnosti asi vylúčiť opakovanie podobných situácií nemožno.

Najmä, kým bude prioritou týchto spoločností ich samotný zisk a nie stabilné partnerstvo a budovanie si vzťahov. Je vždy na rozhodnutí jednotlivých odberateľov s kým podpíšu zmluvu a čo je ich prioritou, či bezpečnosť dodávok alebo nepatrne zvýhodnená cena. Trh sa teda bude prečisťovať aj týmto spôsobom.

Vemexu sa podobná situácia stať nemôže?

Nie. Ako sme hovorili, patríme do skupiny spoločností Gazprom a neviem si predstaviť, že by Gazpromu došiel plyn, či neumožnil svojej spoločnosti plniť si záväzky. Nie sme závislí od výkyvov na spotovom trhu. Teda predovšetkým pre firmy a podniky sme logická voľba ako sa podobným problémom vyhnúť.

Navyše Vemex Energo zabezpečuje Štandard bezpečnosti dodávky pre roky 2012 a 2013 počas prípadných stavov núdze pre spoločnosť SPP - distribúcia. To je, myslím si, dostatočným dôkazom toho, že náš vstup na Slovenský trh berieme vážne a sme pripravení svojimi možnosťami a skúsenosťami pomôcť aj v krízových situáciách.

Aké máte plány na najbližšie obdobie? Plánujete vstup do ďalších segmentov?

Naším hlavným cieľom je ponúknuť stabilné a silné partnerstvo svojim zákazníkom, budovanie si našich vzťahov a mena spoločnosti, ako zodpovedného a spoľahlivého dodávateľa energií. Ako ste už uviedli plánujeme spustiť predaj aj elektrickej energie od roku 2013.

Do budúcna sa pohrávame s myšlienkou poskytovať svojim zákazníkom aj servis pri obchodovaní s emisiami. Naším novým produktom je CNG a výstavba staníc na stlačený zemný plyn. V tomto smere spolupracujeme so spoločnosťou Lukoil a na území Českej republiky plánujeme v tomto roku otvoriť päť až šesť plniacich staníc CNG.

Našou snahou je pokračovať v tomto trende aj na území Slovenskej republiky a v budúcom roku plánujeme realizovať pilotný projekt plniacej stanice CNG. Vidíme tu veľký potenciál, keďže projekt CNG tak ako v Českej republike tak aj na Slovensku trošku zaspal, a možno preto tu cítime veľkú perspektívu.

Čo potenciálne akvizície dodávateľov energií na Slovensku? Prípadne na ďalšie trhy napríklad v zahraničí?

Predpokladáme, že sa na trhu objavia aj ponuky na nákup portfólia, respektíve spoločnosti, nad ktorými budeme uvažovať. Momentálne sa sústreďujeme na to, čo vieme. Tým je obchodovanie s plynom.

Čo sa týka globálnych plánov, tak otázka by mala smerovať predovšetkým na Gazprom. Vemex Energo je slovenským právnym subjektom a jeho úlohou je pracovať a podnikať na tomto vyhradenom území. Skupina spoločností pracuje výhradne na trhoch Českej a Slovenskej republiky, čo je v súlade s politikou Gazpromu.

Ako odhadujete, že sa nakoniec trh s energiami na Slovensku ustáli. Koľko hráčov ostane, alebo naopak prídu ďalší. Povedzme v horizonte piatich rokov.

Podľa môjho názoru je ešte priskoro polemizovať o možnom ustálení, pretože veľa podnikateľských skupín alebo globálnych hráčov, ako sú napríklad aj banky vidia priestor v tomto segmente. Budú teda skúšať šťastie so vstupom na tento trh, a to buď prostredníctvom možných akvizícií, alebo realizáciou svojho vlastného podnikateľského zámeru.

Čo sa týka počtu obchodníkov s energiami, je potrebné rozlišovať tých významných a skôr regionálnych. Ďalej je potrebné si uvedomiť kto je plynárskou spoločnosťou so všetkým, čo s tým súvisí , od ťažby zemného plynu s dostatkom zdrojov a kto je len obchodníkom.

Obchodník totiž využíva svoje skúsenosti na burze a likviditu trhov, ktorú týmto trhom dávajú samotní producenti. Na plynárenský trh dnes vstupujú jednotlivé energetické distribučné spoločnosti, ktoré prostredníctvom svojich firiem oslovujú svojich dnes elektrických zákazníkov.

Ďalej sú to tradiční dodávatelia európskeho respektíve svetového významu, ku ktorým sa radíme aj my, i keď náš trh pre tieto veľké spoločnosti je často na hranici ich rozlišovacej schopnosti. Aj ja som veľmi zvedavý, koľko hráčov v horizonte piatich rokov na trhu s plynom na Slovensku zostane. Nechajme sa prekvapiť.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Stĺpček. Telenovela Mochovce

Stĺpček. Telenovela Mochovce

Kto nesledoval posledné diely tejto slovensko-talianskej telenovely, môže zostať v šoku.

Stĺpček. Obzvlášť, ak je tou jedinou krajinou Rusko

Stĺpček. Obzvlášť, ak je tou jedinou krajinou Rusko

Či je to „kontrolný deň“ alebo poklepkávanie takého či onakého kameňa, vždy, keď sa politici navlečú do reflexných viest, oplatí sa aspoň trochu zbystriť pozornosť.

Vyrábate polyméry, ale obchodovať s CO2 kvótami nemôžete. Dôvod?

Vyrábate polyméry, ale obchodovať s CO2 kvótami nemôžete. Dôvod?

Vyrábate polyméry, ale emisie skleníkových plynov neprodukujete? Nemáte nárok na bezodplatné pridelenie emisných kvót.