Musíme najskôr investovať do zvýšenia efektivity tradičných technológií, až potom si môžeme dovoliť zelené riešenia, tvrdí petrochemický priemysel.
Priemyselné podniky zavádzajú prirodzene nové technológie pri výrobe, vďaka ktorým šetria ekonomické náklady, energie aj životné prostredie. So stupňujúcim sa tlakom na dekarbonizáciu procesov a obmedzovanie používania fosílnych zdrojov sa vysporiadavajú aj rafinérske spoločnosti.
Prechod na novú palivovú základňu a väčšie využívanie “zelených” zdrojov a technológií nie je jednoduchý ani v petrochemickom odvetví. Ako sa rafinérie pozerajú na dekarbonizáciu? Môžu byť fosílne palivá v priebehu pár rokov nahradené ekologickejšími zdrojmi? Aké aktivity v tejto oblasti podnikajú lídri petrochemického priemyslu v strednej Európe? Aká je perspektíva využívania odpadu, výroby zeleného vodíka, či zachytávania uhlíka v tomto odvetví?
“Prvoradou úlohou našej spoločnosti je investovať do fosílneho sektora, aby sme generovali cash-flow. Aj v najbližších dekádach musíme investovať do tradičných technológií a zlepšovania ich efektivity. Až potom si môžeme dovoliť investovať do dekarbonizácie a rôznych zelených technológií,” objasňoval na konferencii Európsky energetický summit Róbert Hurný, riaditeľ výskumu a vývoja Skupiny MOL.
Spoločnosť Slovnaft ročne vyrobí produkty s energetickým obsahom na úrovni 60 TWh. Pre porovnanie, to je zhruba dvojnásobok potreby elektriny na Slovensku. Aj preto dekarbonizácia všetkých aktivít petrochemického koncernu nie je jednoduchá.
R. Hurný poukazuje na to, že nové technológie sú stále iba na začiatku vývoja. To sa prejavuje na ich efektivite, ktorá je neporovnateľná s postupmi fosílneho odvetvia, kde sa za dekády rokov účinnosť postupne zvyšovala na súčasnú úroveň. Aj to je dôvod, prečo rafinéria nemôže nahradiť zo dňa na deň všetky technológie, aj keby na to mala peniaze.
Spotreba palív neklesá
Ďalším predpokladom dekarbonizácie je znižovanie spotreby. To sa však zatiaľ nedeje. “Všetky naše výrobné kapacity idú naplno. Predpokladám, že aj u konkurencie je to rovnaké. Čiže všetci produkujú, nikto neznižuje a nenahrádza. Spotreba na trhu stále rastie,” ozrejmuje zástupca rafinérie.
“Energetické tranzície v minulosti, napríklad prechod z uhlia na ropu, trvali asi sto rokov. Môžeme, a aj sme začali, s určitými dekarbonizačnými projektami. Ale nie je isté, že splníme požadované ciele. Najprv musí klesnúť spotreba. A zatiaľ neklesá.”
“Podobne ako Slovnaft, ani naša spoločnosť nezaznamenáva klesajúci trend spotreby pohonných hmôt. Dekarbonizácia je preto veľmi náročná. Je nutné začať so zvyšovaním energetickej účinnosti a investovať najmä do týchto opatrení,” uviedol Michal Zbuzek, riaditeľ oddelenia vývoja, technológií a efektívnosti spoločnosti Orlen Unipetrol.
Ambíciou rafinérie je znížiť emisie CO2 zo súčasných 4,5 miliónov ton ročne o 20 % do roku 2030. Dosiahnuť to chce práve zvýšením energetickej účinnosti, vrátane väčšej digitalizácie výroby, ktorá umožňuje optimalizovať procesy v rámci už existujúcich technológií.
Zostáva vám 48% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.