Globálna spotreba energií vlani rekordne stúpla. Nárast pokryli hlavne OZE a plyn, ale spotrebovalo sa aj historicky najviac uhlia a ropy, hlási Medzinárodná energetická agentúra.
Ešte nikdy sa na svete nespotrebovalo toľko energií ako v roku 2024. A medziročný nárast energetickej spotreby bol oproti predošlým rokom takmer dvojnásobný.
Vo svojej najnovšej správe Global Energy Review 2025 to konštatuje Medzinárodná energetická agentúra (IEA), ktorá zároveň upozorňuje, že rast neťahali len Čína a rozvojové krajiny. Po rokoch poklesu dopyt po energiách opäť stúpol aj vo vyspelých ekonomikách, vrátane štátov EÚ či USA.
Najmarkantnejší nárast IEA hlási v spotrebe elektriny, ale stúpol tiež dopyt po fosílnych palivách – do veľkej miery používaných aj pri výrobe elektriny. Ako sme na Energie-portal.sk referovali už koncom vlaňajška, celosvetovo sa ešte nikdy nespálilo toľko uhlia ako v roku 2024.
Čo všetko vyplýva z najnovšej správy IEA za rok 2024? Aké globálne trendy trvajú už dlhšie a ktoré naberajú na sile? Na hlavné závery expertov IEA sme sa pozreli bližšie.
Najviac stúpla spotreba elektriny
Globálny dopyt po energii v minulom roku podľa IEA stúpol o 2,2 %. V porovnaní s priemerom rokov 2013 – 2023, kedy išlo o 1,3 %, vlani celosvetová spotreba energií rástla takmer dvakrát rýchlejšie. IEA však vyzdvihuje, že dopyt po energií rástol pomalšie, než rástol globálny hrubý domáci produkt (HDP), ktorý sa vlani zvýšil o 3,2 %.
Zdroj: Global Energy Review 2025
Viac ako 80 % nárastu celosvetového dopytu po energii v roku 2024 pripadalo na rozvíjajúce sa trhy, vrátane Číny, v ktorej však rast vlani prudko spomalil na menej ako 3 %. Na druhej strane po niekoľkých rokoch poklesu zaznamenali vyspelé ekonomiky návrat k rastu, pričom ich dopyt po energii vzrástol v úhrne takmer o 1 %.
Zdroj: Global Energy Review 2025
Pod zrýchlenie rastu globálneho dopytu po energií sa vlani podľa záverov správy podpísal hlavne silnejší dopyt po elektrine. Celosvetová spotreba elektrickej energie vlani stúpla o takmer 1 100 terawatthodín (TWh), resp. 4,3 %, čo bol takmer dvojnásobok ročného priemeru za posledné desaťročie.
„Prudký nárast spotreby elektriny vo svete v minulom roku bol spôsobený rekordnými globálnymi teplotami, ktoré zvýšili dopyt po chladení v mnohých krajinách, ako aj rastúcou spotrebou priemyslu, elektrifikáciou dopravy a rastom dátových centier a umelej inteligencie,“ uvádza IEA.
Väčšinu nárastu celosvetového dopytu po elektrine podľa agentúry pokryla rozširujúca sa ponuka nízkoemisných zdrojov. Globálna inštalovaná kapacity obnoviteľných zdrojov (OZE) vo výrobe elektriny vlani stúpla 22. rok po sebe a vyšplhala sa na 700 gigawattov (GW). Prírastky kapacity jadrovej energie zas dosiahli piatu najvyššiu úroveň za posledné tri desaťročia.
Výsledkom bolo, že 80 % nárastu celosvetovej výroby elektriny v roku 2024 bolo zabezpečených obnoviteľnými zdrojmi a jadrovou energiou, čo spolu po prvýkrát tvorilo 40 % celkovej výroby. Vo výraznom raste však pokračovala aj výroba elektriny zo zemného plynu.
Zdroj: Global Energy Review 2025
„Isté je, že spotreba elektriny rýchlo rastie a ťahá spolu s ňou aj celkový dopyt po energii do takej miery, že to stačí na to, aby zvrátila roky klesajúcej spotreby energie vo vyspelých ekonomikách. Výsledkom je, že dopyt po všetkých hlavných palivách a energetických technológiách sa v roku 2024 zvýšil, pričom najväčší podiel rastu majú obnoviteľné zdroje, po ktorých nasleduje zemný plyn,“ podotkol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol.
Viac plynu, ropy aj uhlia
Zostáva vám 48% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.