Predošlým rekordom bol rok 2023. A ďalší rekord môže prísť v roku 2025, konštatuje Medzinárodná energetická agentúra.
To, čo platilo o roku 2023, platí aj o končiacom roku 2024. Spotreba uhlia ďalej rastie a svet má za sebou nový historický rekord. Za 12 mesiacov roka 2024 sa na celom svete spotrebovalo 8,77 miliárd ton uhlia.
Na základe predbežných dát a odhadov to vo svojej najnovšej správe konštatuje Medzinárodná energetická agentúra (IEA).
Agentúra zároveň oproti svojim vlaňajším predpokladom posunula aj výhľad toho, kedy by sa mala globálna spotreba uhlia zastabilizovať. Kým vlani očakávala „sploštenie krivky“ do roku 2026, teraz IEA spomína rok 2027. Rozhodne hlavne vývoj v Číne.
Pribúdajú uhoľné elektrárne
IEA v závere končiaceho roka očakáva, že tohtoročná celosvetová spotreba uhlia vzrastie v porovnaní s predošlým rokom približne o jedno percento, a to na historické maximum 8,77 mld. ton. Správa agentúry pritom zdôrazňuje, že rast spomaľuje.
„V roku 2021 celosvetová spotreba uhlia vzrástla o 7,7 %, keď sa oživila z covidového šoku rok predtým, potom o 4,7 % v roku 2022 a o 2,4 % v roku 2023,“ pripomína IEA.
Hoci v tomto období vzrástla aj priemyselná spotreba uhlia, hlavnou hnacou silou rastu dopytu po uhlí bola energetika. Uhoľné elektrárne majú za sebou v roku 2024 historický rekord: na celom svete vyrobili 10 700 terawatthodín (TWh) elektriny.
Vývoj globálnej spotreby uhlia
Zdroj: IEA
Najväčší spotrebiteľ uhlia na svete, Čína, podľa IEA v tomto roku zvýšila svoj dopyt približne o jedno percento na 4,9 mld. ton. V Indii spotreba mala stúpnuť o viac ako päť percent na 1,3 mld. ton. Na druhej strane v štátoch EÚ aj v USA spotreba uhlia v roku 2024 pokračovala v poklese.
„Tretina všetkého uhlia spotrebovaného na celom svete sa spaľuje v elektrárňach v Číne, elektroenergetický sektor krajiny je hlavnou hnacou silou globálnych trhov s uhlím,“ uvádza sa v správe.
Hoci Čína v roku 2024 pokračovala v diverzifikácii zdrojov energie, stavala jadrové elektrárne aj nové elektrárne využívajúce obnoviteľné zdroje energie (OZE), najmä veterné a fotovoltické parky a hydroelektrárne, súčasne posilňovala aj svoju uhoľnú energetiku.
„Dopyt po elektrine v Číne sa výrazne zvyšuje a od roku 2021 rastie v priemere rýchlejšie ako HDP,“ upozorňuje IEA s tým, že rast dopytu po elektrine v Číne podporujú dva hlavné faktory. Prvým je elektrifikácia sektorov, ktoré sa spoliehali na iné palivá, napríklad elektrifikácia dopravy, a nové rozvíjajúce sa odvetvia, napríklad dátové centrá spojené s rozvojom umelej inteligencie.
Spotreba uhlia ešte porastie
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.