Enesco

Slovensko vyrába najviac elektriny za 18 rokov, ale export energie klesol, hlási SEPS (+grafy)

Spotreba elektriny po výraznom prepade mierne stúpla.

Slovensko vyrába najviac elektriny za 18 rokov, ale export energie klesol, hlási SEPS (+grafy)
Foto: SEPS

Po dvoch rokoch poklesu sa na Slovensku spotrebováva viac energií. Podobne ako sa v minulom roku oživila spotreba plynu, vzrástla aj spotreba elektriny.

Kým o plynárenskej štatistike za rok 2024 sme na Energie-portal.sk referovali už pred mesiacom na základe dát SPP – distribúcia, kompletné čísla za vlaňajšok teraz zverejnila aj Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS).

V článku sa dozviete:

  • koľko elektriny sa vlani na Slovensku vyrobilo a spotrebovalo,
  • ako sa situácia zmenila oproti predošlým rokom,
  • koľko elektriny a kam sa vlani zo Slovenska vyviezlo.

Najvyššia výroba od roku 2006

Celková výroba elektriny na Slovensku v minulom roku podľa dát SEPS dosiahla 30,279 terawatthodín (TWh). Oproti predošlému roku 2023, kedy všetky elektrárne v krajine vyrobili 29,957 TWh, to bolo viac približne o jedno percento. Zároveň išlo o najvyššiu hodnotu od roku 2006.

Medziročne sa výroba elektriny zvýšila v šiestich mesiacoch, najvýraznejšie v januári (+25 %) a februári (+16 %). V ostatných šiestich mesiacoch bola oproti roku 2023 nižšia, najvýraznejšie v auguste (-12 %) a máji (-11 %).

Citeľnejšie než výroba sa zvýšila spotreba elektriny. Tá oproti roku 2023 vlani stúpla o tri percentá na 27,334 TWh. Avšak hoci došlo k medziročnému nárastu, stále išlo o druhú najnižšiu hodnotu od polovice 90. rokov minulého storočia.

Medziročné zvýšenie spotreby SEPS hlási v 10 mesiacoch roka 2024, najvýraznejšie v septembri (+15 %). Naopak menej elektriny oproti roku 2023 sa spotrebovalo v marci a máji.

Export hlavne k južnému susedovi

Ako ukázali už dáta o vlaňajších cezhraničných výmenách elektriny, ktoré sme na Energie-portal.sk rozobrali začiatkom januára, čistý vývoz elektriny zo Slovenska v roku 2024 klesol.

Kým v predminulom roku Slovensko vyviezlo o 3,24 TWh viac energie, než doviezlo, v minulom roku čistý export dosiahol 2,95 TWh. Rovnaká hodnota je zároveň rozdielom medzi vyššie rozoberanou výrobou a spotrebou.

Zostáva vám 48% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)